Közel 30%-ot ugrott már 2023 elején a Bitcoin ára, átbeszéltjük, hogy szerintünk ez bull trap-e...

Az FTX és más központosított platformok 2022-es összeomlása a befektetőket a decentralizált platformok (DEFI) felé terelte.
A mára csődbe ment FTX kriptopénz tőzsde számos aggályt vetett fel a szabályozatlan központosított platformokkal kapcsolatban. A befektetők kezdik megkérdőjelezni, hogy mennyire biztonságos a pénzüket ezeken a tőzsdéken tartani, és komoly aggodalmaknak adtak hangot a központosított, ellenőrzés nélküli döntéshozatallal kapcsolatban.
Továbbá egy nemrégiben készült jelentés szerint az elmúlt évtizedben 14 kriptotőzsde együttesen legalább 1 195 000 BTC elvesztéséért felelős, ami a jelenleg forgalomban lévő 19,2 millió Bitcoin 6,3%-át jelenti.
Az FTX etikátlan gyakorlatának feltárása pánikot keltett a befektetők körében, akik elvesztették bizalmukat ezekben a központosított kereskedő cégekben. A tőzsdei kiáramlás az FTX fiaskó nyomán történelmi csúcsot ért el, havi 106 000 BTC-t utaltak ki a platformokról. A központi tőzsdékbe (CEX) vetett bizalom elvesztése a befektetőket az önmegőrző és decentralizált pénzügyi (DeFi) platformok felé terelte.
A felhasználók kivonták a tőkét a kripto-tőzsdékről, és a DeFi lehetőségek felé fordultak a pénzükkel való kereskedéshez. Az Uniswap, az ökoszisztéma egyik legnagyobb decentralizált tőzsdéje (DEX) jelentős megugrást regisztrált a kereskedési volumenben november 11-én, az FTX csődbejelentésének napján.
Az FTX összeomlása katalizátorként hatott, és a DEX kereskedése jelentősen megnövekedett. Csak a múlt héten az Uniswap több mint egymilliárd dolláros 24 órás kereskedési volument regisztrált, ami sokkal magasabb, mint sok központi tőzsdén ugyanebben az időszakban.
A Uniswap napi kereskedési volumene, forrás: dune
Aishwary Gupta, a Polygon DeFi vezetője elmondta, hogy az FTX-hez hasonló központosított egységek kudarca határozottan emlékeztette a felhasználókat a DeFi fontosságára:
“A DeFi központú platformok egyszerűen nem eshetnek áldozatul a kétes üzleti gyakorlatoknak, mert számukra a “kód a törvény”. Nyilvánvalóan a felhasználók is felismerik ezt. Az FTX összeomlása után az Uniswap a Coinbase és a Binance után a második legnagyobb Ethereum kereskedési platform lett. Mivel a decentralizált platformokat emberek helyett auditálható és átlátható okosszerződések működtetik, egyszerűen nincs mód arra, hogy a korrupció vagy a rossz gazdálkodás bekerüljön az egyenletbe.”
Bernd Stöckl, a Palmswap termékvezetője és társalapítója elmondta, hogy ez a DeFi tőzsde is jelentős fellendülést tapasztalt a kereskedési volumenben.
“A DeFi használata biztosan népszerűsödni fog az FTX bukásának köszönhetően. Pletykák szerint a Crypto.com, a Gate.io, a Gemini és néhány más központosított tőzsde is forró vizekre evezett. Mivel ennyi CEX bukik, a bizalom a letéti tárcák iránt nagyon alacsony, és a DeFi előnyeit biztosan több felhasználó fogja elfogadni.”
Elie Azzi, a VALK társalapítója és DeFi infrastruktúra szolgáltató úgy véli, hogy a DEX volumenének növekedése egy hosszabb távú trend kezdete lehet, mivel a kereskedők általában vonakodnak attól, hogy a CEX-ekre bízzák eszközeiket.
“A DEX-ek sokkal gyorsabb ütemben újítanak, mint a társaik, a végrehajtási és elszámolási idők szinte azonnaliakká válnak bizonyos láncokon. A tendencia az, hogy a DEX-ek fejlesztik a CEX-ek használhatóságát és felhasználói felületét, miközben javítják a back end logikáját. Kombinálva a DEX-ek által kínált egyedi funkciókkal, beleértve a saját megőrzést, a saját pénztárcából való kereskedés lehetőségét és a privát kulcsok feletti ellenőrzés megtartását.”
A DeFi a valódi decentralizáció etikájára épül, és a döntéshozatali folyamatot gyakran automatizálják intelligens szerződések használatával. Bár a technológia igyekszik kiküszöbölni az emberi beavatkozást, a sebezhetőségek mégis különböző eszközökön keresztül jelentkeznek, legyen szó az okos szerződések rossz kódolásáról vagy az érzékeny adatok megsértéséről.
Míg a DeFi protokollok jelentős fellendülést tapasztaltak a központi tőzsdei kudarcok után, ez a születőben lévő ökoszisztéma 2022-ben a hackerek elsődleges célpontja volt. A Chainalysis kriptoanalitikai csoport adatai szerint 2022 első három hónapjában ellopott kriptopénzek közel 97%-át DeFi protokollokból lopták el, szemben a 2021-es 72%-kal és a 2020-as mindössze 30%-kal.
Ellopott digitális értékek százalékos aránya, forrás: Chainanalysis
A 2022-es év legnagyobb DeFi támadásai közé tartozik a márciusi Ronin hálózat lecsapolása, amely 620 millió dollár értékű pénzeszköz elvesztését eredményezte. A Wormhole bridge hack alatt a platform 320 millió dollárt veszített, a Nomad bridge-en pedig 190 millió dollár került veszélybe. Csak októberben 718 millió dollár értékben loptak el kriptoeszközöket 11 különböző DeFi protokollból.
Till Wendler, a Peaq közösségi tulajdonú DApp ökoszisztéma társalapítója elmondta, hogy nehéz kiküszöbölni az emberekkel kapcsolatos hibákat az intelligens kapcsolatokban és a tervezésben.
“A legalaposabb okosszerződések biztonsági auditja csak eddig vezet – egyes támadások nem csak belső tervezési hibákból adódnak, hanem az okosszerződések egymás között interakcióba lépnek a tágabb ökoszisztémában. Ennek ellenére a DeFi tér most határozottan jobb állapotban van, mint korábban volt, és menet közben dolgozza ki a saját legjobb biztonsági gyakorlatait, óráról-órára megbízhatóbbá válva”.
A DeFi platformoknak lehet, hogy megvannak a maguk sebezhetőségi pontjai és kockázatai, de az iparági megfigyelők úgy vélik, hogy a megfelelő gondosság és az emberi hibák csökkentése a DEX platformok kialakulóban lévő ökoszisztémáját a CEX platformokkal szemben választható opcióvá teheti.
Csatlakozz te is a publikus kriptovaluta kereskedő discord csatornánkhoz!
Ha tetszik, amit csinálunk és szeretnéd biztosítani, hogy a Cryptofalka továbbra is a megszokott minőségi tartalmakat tudja nyújtani az olvasók számára, a következő linken tudod támogatni a munkánkat. Köszönjük! 👋
Donation: ➡️ LINK ⬅️
Oldalunk ellenőrzött Brave alkotó, így ha Brave böngészőt használsz BAT segítségével is tudod támogatni a munkánkat.
—————————————————————————————————————————————————–
A CryptoFalka által szolgáltatott információk és elemzések a szerzők magánvéleményét tükrözik, a megjelenő írások nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII. törvény (Bszt.) 4. § (2). bek 8. pontja szerinti befektetési elemzést és a 9. pont szerinti befektetési tanácsadást. Bármely befektetési döntés meghozatala során az adott befektetés megfelelőségét csak az adott befektető személyére szabott vizsgálattal lehet megállapítani, melyre a CryptoFalka nem vállalkozik. Az egyes befektetési döntések előtt éppen ezért tájékozódjon részletesen és több forrásból, szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadóval!