Sokszor hangoztatjuk, hogy érdemes nem csak coinok, hanem tőzsdék körében is diverzifikálni....

Sankar Das Sarma elméleti fizikus és kvantuminformációs szakértő az MIT Technology Review című folyóiratban azt állítja, hogy a kvantumszámítógépek még nagyon messze vannak attól, hogy feltörjék az RSA-alapú kriptográfiát.
“Én nagyon hiszek a kvantumszámítógépekben, mint potenciálisan disztruptív technológiában” – mondta Sankar Das Sarma, kiemelve, hogy a kvantumszámítógépek még messze vannak attól, hogy fel tudják törni a kriptográfiai titkosításokat.
Az RSA-kriptográfia algoritmusokat, kódokat és kulcsokat használ a privát adatok biztonságos titkosítására, harmadik felek vagy rosszindulatú szereplők, például hackerek beavatkozása nélkül. A kriptográfiában alkalmazott módszertan példája egy új pénztárca létrehozása, amely nyilvános címet és magánkulcsot generál.
A kvantumbiztonságot a blokklánc- és kriptoszektorban fontos kérdésnek tekintik, és széles körben úgy vélik, hogy a nagy teljesítményű kvantumszámítógépek egy nap képesek lesznek arra, hogy feltörjék a jelenlegi kriptográfiát. Ez több milliárd dollár értékű digitális eszköz eltulajdonítását, vagy a blokklánc-technológia válságát eredményezheti. Éppen ezért számos projekt foglalkozik a kvantumbiztos kriptográfia és blokkláncok fejlesztésével.
Sarma jelenleg a Marylandi Egyetem kondenzált anyagok elméleti központjának igazgatója, és gondolatait a Technology Reviewban vázolta fel.
A fizikus azt mondta, hogy “zavarja a manapság látott kvantumszámítástechnikai hype“, és az, hogy a technológia is “óriási tudományos vívmányként” vázolja fel a jelenséget. Ez azonban “nem visz minket közelebb ahhoz, hogy olyan kvantumszámítógépünk legyen, amely képes megoldani egy olyan problémát, amely bárkit is érdekel”.
“Olyan ez, mintha az 1900-as évek elejéről származó vákuumcsövekkel próbálnánk a mai legjobb okostelefonokat készíteni”.
forrás: forbes.com
A fizikus kiemelte a prímtényezős felbontást, mint előnyt, amelyben egy “kvantumszámítógép exponenciálisan gyorsabban tudja megoldani a nagy számok prímtényezőkre való felbontását, mint a klasszikus séma“, de a kriptográfia feltörése jelenleg jóval meghaladja a jelenlegi számítási teljesítmény határait.
Sarma szintén említette “qubiteket”, amelyek olyan kvantumobjektumok, mint az elektron vagy a foton, és amelyek lehetővé teszik a kvantumszámítógépek megnövelt képességeit.
“A legfejlettebb kvantumszámítógépek ma már több tucat dekoherens (vagy “zajos”) fizikai qubittal rendelkeznek. Egy olyan kvantumszámítógép megépítéséhez, amely képes lenne feltörni az RSA-kódokat, ilyen komponensekből, sok millió, ha nem milliárd qubitre lenne szükségünk. Ezek közül csak tízezreket használnának számításra – az úgynevezett logikai qubiteket; a többi a dekoherencia kompenzálására és a hibák kijavításhoz lenne szükséges” – tette hozzá.
Sarma még nem kongatná meg a kriptográfiai vészharangokat, de megjegyezte, hogy egy valódi kvantumszámítógépnek “ma még elképzelhetetlen alkalmazásai lesznek“. Ugyanúgy, ahogyan senki sem tudta megjósolni, hogy az 1947-ben készült első tranzisztor a mai kor laptopjaihoz és okostelefonjaihoz fog vezetni.
“Én reménykedő vagyok és nagyon hiszek a kvantumszámítógépekben, mint potenciálisan disztruptív technológiában, de azt állítani, hogy a közeljövőben elkezdene dollármilliókat termelni a szolgáltatásokat vagy termékeket értékesítő valódi vállalatok számára, azt nem igazán hinném el” – mondta.
Annak ellenére, hogy a fizikus szerint a “kvantumveszély” még messze van, számos cég már most is erőfeszítéseket tesz a kvantumbiztonság megerősítésére. Például az amerikai bankóriás, a JP Morgan bemutatta a kvantumkulcs-elosztó blokklánchálózatra vonatkozó kutatását, amely ellenáll a kvantumszámítógépes támadásoknak. Az Xx labs szintén elindított egy blokkláncot, amely állítása szerint egy “kvantumrezisztens és az adatvédelemre összpontosító blokklánc-ökoszisztéma”.
Ha tetszik, amit csinálunk és szeretnéd biztosítani, hogy a Cryptofalka továbbra is a megszokott minőségi tartalmakat tudja nyújtani az olvasók számára, a következő linken tudod támogatni a munkánkat. Köszönjük! 👋
Donation: ➡️ LINK ⬅️
Oldalunk ellenőrzött Brave alkotó, így ha Brave böngészőt használsz BAT segítségével is tudod támogatni a munkánkat.
—————————————————————————————————————————————————–
A CryptoFalka által szolgáltatott információk és elemzések a szerzők magánvéleményét tükrözik, a megjelenő írások nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII. törvény (Bszt.) 4. § (2). bek 8. pontja szerinti befektetési elemzést és a 9. pont szerinti befektetési tanácsadást. Bármely befektetési döntés meghozatala során az adott befektetés megfelelőségét csak az adott befektető személyére szabott vizsgálattal lehet megállapítani, melyre a CryptoFalka nem vállalkozik. Az egyes befektetési döntések előtt éppen ezért tájékozódjon részletesen és több forrásból, szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadóval!