Logo
Cryptofalka
Kezdőknek
Árfolyamok
Tagságok
Tőzsdék
Shop

A weboldalunk sütiket használ 🍪

Az Ön adatainak védelme fontos a számunkra! Tájékoztatjuk, hogy honlapunk a felhasználói élmény fokozása, a webhelyhasználat megértése és marketing tevékenységeink támogatása érdekében sütiket alkalmazhat. További információ erről az Adatvédelmi Tájékoztatóban.
Csalás vagy pánik? Érkeznek a MANTRA-botrány kulisszatitkai

Csalás vagy pánik? Érkeznek a MANTRA-botrány kulisszatitkai

A MANTRA token árfolyama összeomlott, majd hirtelen visszapattant – jön a részletes jelentés, de vajon megmenthető még a projekt?

A MANTRA token zuhanása

A MANTRA (OM) token ára több mint 90%-kal esett vissza a hétvégén, hatalmas sokkot okozva a befektetők körében. Kedden azonban enyhe fellélegzést hozott a nap, amikor a projekt társalapítója bejelentette: hamarosan részletes jelentést tesznek közzé arról, mi is történt pontosan.

Kedden a MANTRA token ára 0,99 dolláron is állt, ez azonban csak csekély vigaszt nyújt azoknak, akiknek a tokenjei vasárnap estéről pár órán belül 6,30 dollárról 0,4 dollárra estek vissza – sokakban csalás gyanúja is felmerült.

Várható részletes jelentés

John Patrick Mullin, a projekt társalapítója aktív volt az X platformon, és kedden reggel azt ígérte: a következő 24 órában közzéteszik a jelentést.

„A következő 24 órában megosztjuk a post-mortem jelentést, amely részletesen bemutatja az eseményeket, amelyek hétfő hajnalban kezdődtek (APAC idő szerint)” – írta. „Úgy gondoljuk, az igazság a mi oldalunkon áll, és mind a láncon belüli, mind a láncon kívüli adatokban visszakövethető lesz.”

Veszélyes likvidálások, nem projektproblémák?

Vasárnap este a MANTRA kijelentette, hogy az árzuhanást nem a projekt hibája, hanem felelőtlen likvidálások okozták. Hétfőn a 2024-ben befektetőként csatlakozó Nomura’s Laser Digital is tagadta, hogy óriási betétek vagy befektetői eladások történtek volna.

A múltban a MANTRA-t azzal vádolták, hogy túl nagy részt tart ellenőrzése alatt a token forgalomban lévő mennyiségéből – ezzel manipulálhatta az árat. Mullin ezt is tagadta, szintén egy X-posztban.

Kedden Mullin további tervekről is beszélt:

„A post-mortem jelentés közzététele után információt osztunk meg egy $OM token-visszavásárlási programról, valamint egy $OM tokenégetési programról, amelynek célja a piac bizalmának visszaállítása és a hosszú távú elköteleződés bizonyítása a $OM/MANTRA iránt” – írta.

Terra Luna 2.0? Nem egészen...

A közösségben sokan hasonlították a MANTRA token összeomlását a hírhedt Terra Luna-hoz. Azonban a szakértők szerint a hasonlóság csak a grafikonokon látszik, a háttérben teljesen más folyamatok zajlottak.

„Bár csábító párhuzamot vonni az OM összeomlása és a Terra Luna között, ezek alapvetően különböző események” – mondta Ben Yorke, a Woo decentralizált pénzügyi projekt alelnöke.

Alexis Sirkia, a Yellow Network elnöke egyetértett:

„Semmi valós hasonlóság nincs, kivéve az árfolyam esésének vizuális megjelenését.”

OM UST

A MANTRA OM tokenje április 13-án 92%-kal esett vissza, pár óra alatt több mint 6 dollárról 0,52 dollárra zuhant. A CoinGecko adatai szerint az OM mindössze négy óra alatt 5,4 milliárd dollárt veszített piaci kapitalizációjából.

Ezzel szemben a TerraClassicUSD (korábbi UST) öt nap alatt vesztette el a piaci értékének hasonló részét, 17,2 milliárd dollárt. A LUNA összeomlása fokozatosabb volt, és már azelőtt megkezdődött, hogy a stabilcoin elvesztette volna az értékét 2022. május 9-én.

Rendszerhiba vagy rossz döntések?

Yorke és Sirkia egyetértett abban, hogy a Terra összeomlása rendszerhibák miatt következett be, míg a MANTRA esetében nincs bizonyíték ilyen strukturális problémákra.

Az OM inkább rossz menedzsment vagy hanyagság következménye lehet – jegyezte meg Yorke. Hozzátette, hogy sok belsős által birtokolt token mozgott át tőzsdékre, ami dominóhatásszerű likvidálásokat indított el.

„A Mantra nem hibásodott meg. Nem volt semmiféle peg, ami megszűnhetett volna. Ez piaci szerkezeti probléma, nem protokollhiba” – mondta Sirkia, kiemelve, hogy csak egy olyan esemény, mint egy okosszerződés hibája jelezhetne komoly problémát a protokollban. 

Majd hozzátette:

„A Terra azért omlott össze, mert rosszul lett felépítve. A Mantra egy piaci alapú korrekción ment keresztül. A csapat végig átlátható maradt. Az árzuhanás után az OM több mint 200%-ot emelkedett vissza, ami valódi keresletet és közösségi bizalmat mutatott. Ilyen mértékű helyreállás a Lunánál sosem történt meg.”

OMUSDT

A szakértők kiemelték, hogy a Mantra csapata transzparens maradt, és az OM token már 200%-os visszapattanást produkált a zuhanás után – ellentétben a LUNA-val, amely sosem épült fel.

Hogy mi is az a Cryptofalka Kereskedő Közösség?

Elemzések a jövő pénzéről a Bitcoinról és a többi kriptovalutáról! Havi oktatások, élő streamek, tippek, hírek, közösség! Ha szeretnél hatékonyan bekapcsolódni a digitális valuták világába vagy ha már ismerős a szakma de szeretnéd elmélyíteni a tudásodat és profitálni a digitális pénz forradalmából, akkor nálunk a helyed! Hiszen a Platformról minden információt, tippet és oktatást egy forrásból érhetsz el, méghozzá a szakma legjobbjaitól 2018-óta!

Válassz tagságaink közül

Bitcoin és kriptovaluta árfolyamok

Bitcoin BTC 1.13% $109,551.25
Ethereum ETH 4.66% $2,587.97
XRP XRP 3.80% $2.28
BNB BNB 0.47% $662.54
Solana SOL 1.32% $152.33
Dogecoin DOGE 5.65% $0.1729
Cardano ADA 4.92% $0.5981
Litecoin LTC 5.52% $90.46
További árfolyamok
A CryptoFalka által szolgáltatott információk és elemzések a szerzők magánvéleményét tükrözik, a megjelenő írások nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII. törvény (Bszt.) 4. § (2). bek 8. pontja szerinti befektetési elemzést és a 9. pont szerinti befektetési tanácsadást. Bármely befektetési döntés meghozatala során az adott befektetés megfelelőségét csak az adott befektető személyére szabott vizsgálattal lehet megállapítani, melyre a CryptoFalka nem vállalkozik. Az egyes befektetési döntések előtt éppen ezért tájékozódjon részletesen és több forrásból, szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadóval!