A Tether nem nyitott az auditra, vajon mit rejteget?
Hétfőn a Tether közzétette a BDO független könyvvizsgáló cég által ellenőrzött, 2023 második negyedévére vonatkozó megbízhatósági véleményét. Azonban továbbra is kérdéses, hogy a stablecoin kibocsátó miért nem készített még teljes könyvvizsgálói jelentést. Talán rejteget valamit?
A Tether ismét elutasította a könyvvizsgálatot
A július 31-én közzétett konszolidált tartalékjelentés (CRR) a vállalat június 30-i állapot szerinti eszközállományának pillanatfelvétele. A BDO munkájából kiderül, hogy a Tether tartalékai továbbra is rendkívül likvidek, a befektetések 85%-át készpénzben és készpénz-egyenértékesekben tartja. Ha hihetünk az új igazolásnak, a Tether (USDT) úgy tűnik, hogy körülbelül 850 millió dollárnyi többlettartalékkal rendelkezik. Ezzel a második negyedév végére a teljes többlettartaléka megközelítőleg 3,3 milliárd dollárra nőtt.
Elméletileg egy igazolás megerősíti a pénzügyi adatok pontosságát. Ez azonban sokkal szűkebb körű, és csak azt követeli meg, hogy a külső vállalat igazolja, hogy egy adott állítás igaz. Míg a könyvvizsgálat alaposan megvizsgálja a vállalat teljes pénzügyi helyzetét. A Tether azon döntése, hogy továbbra is az igazolással - és nem a könyvvizsgálattal - kívánja bizonyítani stabilitását és fizetőképességét, ellentmondásos. Végül is, miért ne lehetne a lehető legátláthatóbb, ha nincs mit rejtegetni?
A tét is nagy. A CoinMarketCap szerint a Tether messze a legnépszerűbb stablecoin és összességében a harmadik legnépszerűbb kriptovaluta. Ráadásul az egész kriptoparadigmának az átláthatóságon kellene nyugodnia. Az a tény, hogy az egyik legnagyobb szereplő félmegoldásokat választ, az egész szektor hírnevére rányomja a bélyegét. Ha az iparág legnagyobb szereplőitől nem várható el, hogy teljesen átláthatóak legyenek, veszélyes precedens jön létre.
Az audit hiányának veszélyei
Az olyan vállalatok számára, mint a Tether, amelyek eszközfedezetű stablecoinokat bocsátanak ki, a tartalékok átláthatósága kiemelkedően fontos. Ezek nélkül a kibocsátók nem tudnak bizalmat építeni a termékük stabilitása iránt. Annak érdekében, hogy a kötöttséget fenntartsák, a kibocsátók a stablecoinjuk forgalomban lévő készletének értékével megegyező, nem blokklánc-alapú eszközöket tartanak. Ebben az esetben úgy tűnik, hogy a Tether jó egészségnek örvend. Audit nélkül azonban nem láthatjuk a teljes képet. Ez a tény kritikát vált ki a jelenlegi és korábbi szabályozókból egyaránt. Egyikük nemrég "mamut kártyavárnak" nevezte a Tether-t. Az algoritmikus stablecoinok kissé másképp működnek, a token kínálatának szabályozásával, hogy szinten tartsák az árat.
Nemcsak a Tether titkolózik
Nem a Tether az egyetlen kriptodeviza nagyágyú, amely elkerülte a teljes auditot. Tavaly december 7-én a Binance, a bolygó legnagyobb kriptotőzsdéje, a Mazars által a Proof-of-Reserves-re vonatkozóan kiadott egy megállapodás-eljárást (AUP). Egy AUP esetében a könyvvizsgáló tényszerű megállapításokat tesz, anélkül, hogy átfogó véleményt adna a pénzügyi kimutatásokról.
A gyakorlatlan szem számára ugyanolyan alaposnak tűnhet egy ilyen jelentés. Az AUP-ok azonban csak egy pillanatképet adnak egy adott területről, amelynek vizsgálatát az ügyfél kérte. Míg a könyvvizsgálat teljes körű és valós elemzést jelent. Nem sokkal később, december 16-án a Mazars felfüggesztett minden munkát a kriptoiparral, arra hivatkozva, hogy "aggodalmak merültek fel azzal kapcsolatban, ahogyan ezeket a jelentéseket a nyilvánosság megérti".
Az amerikai kormány korábban valóban hadat üzent volna a kriptoiparnak? A Coinbase most komoly bizonyítékokkal állt elő.
A Solana alapú népszerű memecoin launchpad, a Pump.fun hirtelen letiltotta az Egyesült Királyság felhasználóit.
A Standard Chartered elemzője szerint a kereslet 2025-re egészen 200 000 dollárig tolhatja fel az árfolyamot.
Az NFT-kollekció elérte a 75 000 dolláros “floor” árat, miközben a márka az Ethereumon túlra is terjeszkedik, és elindítja a PENGU tokenjét a Solanan.