45 milliós Bitcoin-ügy: bizalmatlansági indítvány a cseh kormány ellen
Pavel Blazek cseh igazságügyi miniszter lemondott, miután minisztériuma csaknem 500 Bitcoint értékesített, amelyeket egy drogcsempésztől foglaltak le.
Bitcoin-botrány miatt támadás alatt a cseh kormány
Pavel Blazek cseh igazságügyi miniszter a múlt hónapban lemondott, miután minisztériuma csaknem 500 Bitcoint értékesített, amelyeket egy elítélt online drogcsempésztől foglaltak le.
A Cseh Köztársaság legnagyobb ellenzéki pártja csütörtökön bizalmatlansági indítványt kezdeményezett a kormány ellen, korrupcióval vádolva azt egy 45 millió dolláros Bitcoin-ügylet miatt, amely egy elítélt bűnözőhöz köthető.
Alena Schillerová, a jobboldali ANO párt alelnöke csütörtöki X-bejegyzésében közölte, hogy pártja „nem látott más lehetőséget”, mint hogy benyújtsa az indítványt, amelyről várhatóan kedden szavaznak.
Az Igazságügyi Minisztérium május 28-án közölte, hogy közel 500 Bitcoint (akkoriban kb. 1 milliárd cseh korona, azaz 45 millió dollár értékben) adott el aukción. A Bitcoint Tomáš Jirikovskýtól foglalták le, aki egy online feketepiacot működtetett, és akit 2017-ben sikkasztásért, drogkereskedelemért és fegyverbűncselekményekért ítéltek el.
Pane @P_Fiala, zabalte to. Tohle prostě nelze ustát ⤵️ https://t.co/9fJm4rSlHP
— Alena Schillerová (@alenaschillerov) June 11, 2025
Az ellenzék vizsgálatot követel a Bitcoin-ügylet miatt
A tranzakció óta eltelt napokban az ANO párt vizsgálatot követelt a minisztérium eljárása kapcsán, valamint információt kért arról, hogy ki hagyta jóvá az ügyletet.
A párt többek között azt is tudni akarja, hogy a Bitcoin eredetét „jogilag ellenőrizték-e” az értékesítés előtt – áll az ANO csütörtöki közleményében.
Továbbá azt állítják, hogy a Bitcoin aukció nyertesei most visszakövetelik a pénzüket, és azt is kérdezik, hogy „milyen forrásból fogják megtéríteni a kárt”.
Az igazságügyi miniszter lemondott a botrány miatt
Pavel Blazek május 30-án mondott le a fokozódó nyomás hatására, bár tagadta, hogy bármi rosszat tett volna. Azt mondta, döntésével a kormány hírnevét kívánta védeni az októberi választások előtt.
Június 11-én Petr Pavel cseh köztársasági elnök eskette fel Eva Decroix-t új igazságügyi miniszterként, aki független vizsgálatot ígért az ügylet körülményeinek feltárására.
Decroix később azt nyilatkozta, hogy az általa vezetett minisztérium „együtt fog működni a vizsgálatban a Bitcoin-botrány ügyében”.

Más világvezetők is kriptóbotrányok célkeresztjébe kerültek
Javier Milei argentin elnök szintén célkeresztbe került, miután az X-en népszerűsítette a Libertad projekt Solana alapú tokenjét, a Libra (LIBRA)-t, amely idén február 14-én 4,56 milliárd dolláros piaci értéket ért el.
A token ezt követően több mint 94%-ot esett, miután Milei törölte a bejegyzést, ami „pump-and-dump” manipulációs vádakat eredményezett. Az argentin korrupcióellenes hivatal azonban június 5-i határozatában felmentette Mileit, megállapítva, hogy az elnök magánszemélyként cselekedett, és nem sértett állami etikai szabályokat.
Az Egyesült Államokban Donald Trump elnököt is bírálják a demokraták kriptoval kapcsolatos tevékenységei miatt, többek között a Trump Coin, a Melania Token és a WLFI körüli kétes ügyletek miatt.
Május 7-én demokrata törvényhozók több fronton is támadást indítottak Trump kriptoüzletei ellen: két törvényjavaslatot nyújtottak be, valamint egy albizottsági vizsgálatot kezdeményeztek, hogy korlátozzák a volt elnök anyagi haszonszerzését ezekből az ügyletekből.
Bányászat
A kriptolobbi szerint a törvény tisztázná a staking- és bányászati jutalmak adózását, ezért módosítás nélkül fogadnák el.
Kereskedés
A CFTC döntése után a CBOE is léphet, miközben a Kalshi kriptós perpetual futures ügyletei hetek alatt 8,5 milliárd dolláros forgalmat értek el
Altcoin
A végleges jóváhagyás után a Ripple egyetlen engedéllyel kínálhatna szabályozott kriptós szolgáltatásokat 30 európai országban.
Kereskedés
A Morgan Stanley 0,14%-os díjat jelzett az Ethereumra és Solanára épülő ETF-jeinél, ezzel alávágna az amerikai riválisoknak.







