Túl a Telegramon: 4 megbízható privát üzenetküldő alkalmazás
Miután a Telegram alapítóját letartóztatták Franciaországban, az applikáció jövője megkérdőjeleződött. Milyen más lehetőségeink vannak akkor, ha továbbra is olyan üzenetküldő applikációra vágyunk, ami tiszteletben tartja a privát beszélgetéseinket?
Befellegzett a Telegramnak?
A Telegram alapítójának, Pavel Durovnak a letartóztatása és a francia hatóságok vádemelése miatt újra vita alakult ki arról, hogy melyik üzenetküldő alkalmazás biztosítja a legmagasabb szintű adatvédelmet és szólásszabadságot a felhasználók számára.
A kormányzatok érdeklődése a magánélet védelmét szolgáló technológia iránt nem újkeletű és igen agresszív - már csak akkor is, ha a kormányok hivatalos indokát vesszük számításba, miszerint a bűnözőkről ismert, hogy titkosított alkalmazásokat használnak bűncselekményeik elrejtésére. Az ilyen eszközök azonban az újságírók, a disszidensek és a zaklatások áldozatai számára is létfontosságúak.
Nézzünk meg néhányat az asztali számítógépekre, iOS-re és Androidra készült, az adatvédelemre összpontosító legnépszerűbb üzenetküldő alkalmazások közül. A lista összeállításához olyan alkalmazásokat vizsgáltunk, amelyek végponttól végpontig terjedő titkosítást tartalmaznak, nyílt forráskódúak és nyilvánosak, lehetővé teszik az anonimitást, valamint egyszerű felhasználást és megbízható funkciókat kínálnak.
Signal: a Telegram jelenlegi legnagyobb riválisa
A Signal a Telegram üzenetküldő alkalmazás legfőbb riválisa, a 2014 júniusában indult üzenetküldő alkalmazás, amely privát és titkosított üzeneteket és hívásokat kínál. A Signal asztali és mobileszközökre egyaránt elérhető.
Az erős adatvédelmi funkcióiról ismert Signal végponttól-végpontig tartó titkosítást kínál az üzenetek, hívások és videócsevegések számára, biztosítva, hogy csak a feladó és a címzett olvassa vagy hallja azokat. A funkciók közé tartoznak az eltűnő üzenetek, a titkosított csoportos csevegések, valamint az alkalmazáson kívüli kapcsolatok hitelesítésének lehetősége a további biztonság érdekében.
A Signal nyílt forráskódú, és nem gyűjt felhasználói adatokat, így népszerű választás az adatvédelemre törekvő felhasználók számára. A Signal elérhető Android, iOS, macOS, Linux és Windows rendszerekre.
Wire, ami mellett még a német kormányzati szervek is letették a voksukat
A Wire egy 2014-ben indított nyílt forráskódú üzenetküldő alkalmazás. Az üzleti, bűnüldözési és kormányzati szerveknek szánt Wire végponttól végpontig terjedő titkosítást és kollaborációs eszközöket kínál.
A Wire támogatja a szöveges, hang- és videoüzenetküldést, valamint a fájlmegosztást és az akár 100 főt számláló csoportos csevegéseket is. A funkciók közé tartoznak az időzített üzenetek, az eszközszinkronizálás és a titkosított videohívások.
A Wire iOS, Android, Windows, macOS és Linux rendszereken érhető el.
Nem kér tőled se e-mail címet, se telefonszámot: ez a Session
A felhasználók számára, akik decentralizált blokklánc-alapú lehetőséget keresnek, a Session egy nyílt forráskódú privát üzenetküldő alkalmazás, amelyet 2020-ban indított el a The Oxen Project a Signal protokoll alapján.
Az applikáció nagy hangsúlyt fektet az adatvédelemre és a biztonságra, olyan funkciókkal, mint az IP-elrejtés, a végponttól végpontig terjedő titkosítás, sőt teszi mindezt úgy, hogy se telefonszámot, se e-mail címet nem kér tőled. Felépítése a Torhoz hasonló, a Loki hálózatot (Lokinet) használja a felhasználói identitás védelmére.
A Session csoportos csevegéseket, hang- és videohívásokat, valamint fájlmegosztást is kínál. Úgy tervezték, hogy minimalizálja a metaadatok gyűjtését, biztosítva a felhasználók számára az anonimitást és a biztonságos kommunikációt. A Session elérhető Android, OS, macOS és Windows rendszerekre.
Dust: töröld az üzeneteket a címzett készülékéről is
A Dustot eredetileg 2014-ben indította útjára CyberDust néven Mark Cuban milliárdos befektető és vállalkozó a Radical App-pal együtt. A Dust egy biztonságos üzenetküldő alkalmazás, amely az adatvédelemre összpontosít.
Az Androidra és iOS-re is elérhető Dust nem nyílt forráskódú. Ennek ellenére végponttól-végpontig tartó titkosítást kínál, az üzenetek automatikusan önmegsemmisülnek, és a felhasználók törölhetik az üzeneteket mind a saját, mind a címzett készülékéről. Emellett a felhasználók adatvédelmének növelése érdekében a Dust nem tárolja az adatokat a szerverein.
A Telegramhoz és a Signalhoz hasonlóan a Dust is rendelkezik privát csoportos beszélgetésekkel. Sőt, a Dust figyelmezteti a felhasználót, ha valaki képernyőfotót készít egy beszélgetésről.
A szeptember elején megtapasztalt csökkenő tendenciájú kriptopiac esélyt ad a befektetőknek arra, hogy okosan vásároljanak.
A Robinhood 3,9 millió dolláros büntetésben állapodott meg a kaliforniai igazságügyi minisztériummal, amiért korábban akadályozta a kiutalásokat.
Az UBD Network egy új Web3 tárcát vezet be, amely lehetővé teszi a decentralizált módon történő költséghatékony kriptovaluta öröklést.
Tanulj meg tudatosan befektetni a kriptopiacon, fedezd fel a legjobb altcoin beszállási lehetőségeket, és kerüld el a veszteségeket még időben!