Megvan a kriptovaluta airdrop! Mikor adjam el?
A CoinGecko a 2020 óta kibocsátott 50 legnagyobb airdroppolt token árfolyamának történetét vizsgálta. Az esetek több mint felében a nyilvános bevezetést követő 14 napon belül tetőzött az árfolyam.
Az airdrop nem ingyen pénz
Az airdropok iránti érdeklődés több okból is nagyon élénk: a legtöbb esetben a tokenek megszerzéséhez szükséges feladatok elvégzése közben letesztelhető a projekt valódi hasznossága és hitelessége, így kiemelkedő kezdeti előnyre tehetünk szert azokkal szemben, akik csak a kibocsátás után kezdik el ízlelgetni a projekteket. Emellett pedig - egyáltalán nem mellesleg - álomba illő hozamokat lehet elérni a jutalomként kapott tokenek értékesítésével.
A kriptó világában nehéz általános szabályokat, minden esetre ráhúzható forgatókönyvet felállítani, hiszen az ármozgások hátterében sok különböző tényező állhat. A továbbiakban sem egy titkos aranyszabály kiszivárogtatása a célunk, hanem megmutatni mik lehetnek azok a tényezők melyeket felismerve a jövőbeni felbukkanásukkor egy fél lépéssel a többiek előtt tudsz majd járni.
Az esetek felében két héten belül tetőzik az árfolyam
Általánosságban a vizsgált tokenek majdnem fele, egészen pontosan 46%-a, a kibocsátást követő 14 napon belül érte el a csúcsárfolyamot, 37% és 425% közötti hozammal.A 46%-ot adó 23 tokenből 16 a második és a tizennegyedik nap között érte el az ATH-t, míg a maradék 7 token már az airdrop napján tetőzött és kezdett változó gyorsaságú hanyatlásba. A maradék 27 token 15 és 581 nap közötti idősávon tudott tetőzni.
"A kutatás alátámasztja, hogy az airdropok kiváló marketing módszernek bizonyulnak. Ugyanakkor megállapítja, hogy az egyes tokenek iránti érdeklődés csökkenésével párhuzamosan az árfolyam is negatív irányba mozdul el." - olvasható a jelentésben
A szélsőértékek pár napos és akár másfél éves tetőzést mutatnak
A skála egyik szélén találjuk azokat a tokeneket, melyek a kibocsátást követő pár napon belül érték el a csúcsárfolyamot: az Ethereum Name Service (ENS) 2 nap alatt +73%, az X2Y2 (X2Y2) szintén 2 nap alatt 121%, a Blur (BLUR) 6 nap alatt 90%-os hozamot produkált.
Ezzel szemben találunk olyan projekteket, amikre érdemes volt 14 napon túl is várni: az Optimism (OP) 575 nap alatt érte el a legfrissebb csúcsot, az Uniswap (UNI) pedig 231 nap után érte el legendás 1145%-os árfolyamnövekedését.
Az általános piaci trend, a szegmens iránti érdeklődés, makrogazdasági tényezők és az airdrop időpontját megelőző napok hírei és történései mind-mind nagyban hozzájárulnak ahhoz, hogy árolyam szempontjából hogy alakul majd egy token sorsa. Előfordulhat, hogy alapvetően gyengébb projektek a hype-nak köszönhetően gyorsan kifutják magukat, míg a valódi problémákra megoldást hozó projektek csak hosszabb időtávon tudnak igazán bizonyítani.
Az airdropok pszichológiája, avagy egy ingyen token értéke
Alapvető emberi jellemvonásunk, hogy az ingyen kapott javakat kevésbé értékeljük a drágán megszerzettekkel szemben. Bár egy airdrop megszerzése a legtöbb esetben anyagi ráfordítás nélkül kivitelezhető, a befektetett időt sokszor alulértékelik és emiatt a gyors és biztos pénzszerzés reményében a tokenek kézhez kapását követően azonnal értékesítik őket.
Ennek a magatartásnak a követkeményeként az árfolyam a kibocsátást követően akár azonnal meredeken zuhanhat: az Ethereum layer-2-es Starknet (STRK) tokenje 2 nap alatt 60%-ot zuhant amikor a holderek és a Nethermind Ethereum infrastruktúra fejlesztő cég dollármilliós értékben öntötte a piacra a frissen megszerzett tokeneket. Az eladási hullám nem volt tervezett és koordinált, inkább egy bank-run szerű öngerjesztő folyamat, aminek hátterében nincs valódi indok, következményei viszont nagyon is valóságosak.
Technikai nehézségek is befolyásolhatják az ármozgást
Arra is volt már példa, hogy az airdropban résztvevők az igénylési folyamat során felmerülő technikai problémákat úgy értelmezték, hogy maga a hálózat megbízhatatlan és ez is eladásra késztetheti őket.
2023 márciusában a tőzsdére utalt Arbitrum (ARB) tokenek mennyisége 150%-kal nagyobb volt, mint a tárcákba áramló összeg, ez egy jelentős eladási hullám indikátora volt. Az eladások nyomán bekövetkezett árfolyamcsökkenés mögött a token claim weblapjának hibája állt, ami a hirtelen jelentkező nagy mennyiségű kérés miatt a dropot követő egy órán belül gyakorlatilag összeomlott. Itt szintén egy a projekttől majdnem teljesen független tényező miatt indult el pánikszerű eladás és a token árának zuhanása, ami egészen biztosan mély nyomott hagyott a holderek emlékezetében.
Az X Empire bejelentette, hogy az X token október 24-én debütál a The Open Network blokkláncon, és az airdrop is ugyanezen a napon érkezik.
Idén november 8-9 egy különleges, jubileumi esemény kerül megrendezésre Szlovéniában, amelyet semmiképp se hagyj ki: érkezik a NiceHashX!
Jelenleg a közösségépítés kezdeti fázisában tart a projekt, de a megjelenését nálunk olvashatjátok először.
Cowen és Tabarrok szerint Buterin hozzájárulása a monetáris gazdaságtanhoz és a DeFi-hez mérföldkő, és ezzel jogos jelölt lenne a Nobel-díjra.