
Nagyot esett a Solana árfolyama - Mi állhat a háttérben?
A Solana (SOL) árfolyama az elmúlt napokban jelentősen visszaesett, február 14. és 18. között 17%-ot veszített értékéből. Mi lehet a fő ok?
A LIBRA mémcoin botrány árnyékot vet Solanára, de nem ez az igazi oka a SOL zuhanásának
Az esés egybeesett az argentin elnök, Javier Milei által népszerűsített LIBRA mémcoin összeomlásával, amely 83%-os árfolyamzuhanást szenvedett el, miután a korai befektetők nagy mennyiségben eladták tokenjeiket.
Bár sokan a LIBRA botrányt teszik felelőssé a SOL 18 milliárd dolláros piaci értékvesztéséért, ez túlzottan leegyszerűsített magyarázat. A valóságban Solana decentralizált pénzügyi (DeFi) platformjai már korábban is csökkenő forgalmat és betéteket mutattak, ráadásul a piac egy jelentős SOL token-felszabadítás előtt áll.
Sőt, a memecoinok ármozgása általában követte a SOL csökkenését, ami arra utal, hogy nem a LIBRA volt a fő mozgatórugó, hanem egy szélesebb körű piaci tendencia.
91%-kal zuhant a Solana DEX kereskedési volumen egy hónap alatt
A Solana blokklánc napi onchain aktivitása drasztikusan visszaesett, miután január 17-én 35,5 milliárd dolláros napi csúcsot ért el, majd február 17-re 3,1 milliárd dollárra zuhant.
Az emelkedést részben a hivatalos Trump (TRUMP) memecoin körüli felhajtás okozta, amely elérte a 15 milliárd dolláros piaci értéket, miután Donald Trump nyilvánosan támogatta a projektet.
Miközben a Solana decentralizált tőzsdéinek (DEX) forgalma 20%-kal esett vissza heti szinten, néhány konkurens blokklánc ellentétes trendet mutatott. BNB Chain például 35%-os növekedést ért el ugyanebben az időszakban, megelőzve Solanát a piacvezető szerepben, a Thena forgalma megduplázódott, a Uniswap 61%-kal, a DODO pedig 53%-kal nőtt február 10. és 17. között.
19%-kal csökkent a Solana TVL két hét alatt
A Solana decentralizált alkalmazásainak (DApps) betétei is visszaestek, amit a teljes zárolt érték (TVL) mutatója szemléltet. Az adatok szerint a Solana DAppok betétei két hét alatt 19%-kal csökkentek, főként a Jito, Kamino, Marinade Finance és Sanctum platformokról történő tőkekiáramlás miatt.
Kevés projekt tudta növelni TVL-jét ebben az időszakban – ilyen volt például Meteora, egy likviditáskezelő platform, valamint Drift, egy határidős kereskedési DEX.
Ha a LIBRA token valóban döntő szerepet játszott volna a SOL gyengülésében, akkor sokkal erőteljesebb hatást kellett volna gyakorolnia Solana onchain mutatóira – azonban az adatok nem ezt támasztják alá.
Összehasonlításképpen:
- Ethereum TVL értéke ugyanebben az időszakban csupán 2%-kal csökkent.
- BNB Chain viszont 8%-os növekedést mutatott, köszönhetően például a Venus hitelezési platformnak és a Kernel restaking platformnak.
Jelentős SOL felszabadítás várható 2025 első negyedévében
A SOL további gyengüléséhez hozzájárulhat egy közelgő nagy token-felszabadítási hullám is.
2025 első negyedévében több mint 15 millió SOL kerül forgalomba, amelynek jelenlegi értéke 2,5 milliárd dollár felett van. Ez tizenkétszerese az előző negyedévben felszabadított SOL mennyiségnek.
Bár ezt az eseményt az elemzők előre láthatták, a piacra nehezedő eladási nyomás és a spekulációk (FUD) hozzájárultak a negatív hangulathoz, amely SOL árfolyamát november óta nem látott mélypontra húzta le.
Konklúzió: Miért esett valójában a SOL?
Bár a LIBRA mémcoin botránya tovább rontotta Solana megítélését, nem ez volt az egyetlen és legfőbb oka az árfolyamzuhanásnak.
A SOL visszaesése elsősorban három tényezőre vezethető vissza:
- Csökkenő onchain aktivitás és az érdeklődés mérséklődése a Solana-alapú decentralizált alkalmazások (DApps) iránt.
- A teljes zárolt érték (TVL) csökkenése, amely már hetekkel a LIBRA indulása előtt megkezdődött.
- A közelgő nagy SOL felszabadítások, amelyek további eladási nyomást helyeztek a piacra.
A Solana ökoszisztéma átmeneti nehézségekkel küzd, de hosszú távon az egyik leginnovatívabb blokkláncként továbbra is jelentős szereplő maradhat a piacon.

Donald Trump amerikai elnök április 6-át a „felszabadulás napjává” nyilvánította, ami nem csupán politikai ellentéteket gerjesztett.

Az EU 1 milliárd dolláros bírságot fontolgat Elon Musk X platformjára, ami nemrég a szólásszabadságot és politikai cenzúrát érintő vitákat váltott ki.

Legfrissebb fejlemények összefoglalója a Polkadot ökoszisztémából, hogy a könnyedén naprakész maradj a legújabb trendekkel kapcsolatban.

Egy félreértett nyilatkozat miatt hirtelen megugrott, majd összeomlott a Bitcoin és a tőzsde – a Fehér Ház szerint ez csak „fake news”.