Mi is az a kriptovaluta bányászat? (2/2 rész)
Mi az a kriptovaluta bányászat első részében megismerkedtünk azokkal az eszközökkel amelyekkel bányászni tudunk különböző poolokban. Ebben a cikkben pedig mélyebben megismerkedünk azokkal a kifejezésekkel, amik a leghasználatosabbak egy bányász közösségben. Az előző cikkünkben említettük, hogy régebben volt lehetőség solo miningra, manapság pedig mindenki poolokban bányászik. De mik ezek az úgynevezett poolok?
Kriptovaluta bányászat: Mining pools
A mining poolok olyan együttműködő bányászok csoportjai, akik megállapodnak abban, hogy megosztják a blokk jutalmakat a hozzájárult bányászati hash, teljesítményükkel arányosan. A poolok szinte kötelezőek az átlagbányász számára, mivel ezek kiegyenlítik a jutalmakat és kiszámíthatóbbá teszik őket.
Például, adott egy coin, nevezzük meg Raven coin. Az egy blokkra eső jutalma 5000 db RVN. Felcsatlakozunk az egyik legnagyobb mining poolra, hiába lesz óránként 40 db blokk, amíg csak egy blokkból 1-3 db Raven coint kapunk, hiszen kriptovaluta bányász található az adott poolban, így több felé oszlik az elnyert jutalom. Egy kis pool on viszont, kevesebbszer van blokk, de több is érte a jutalom, mivel ott kevesebb bányász osztozik a fix rewardon.
Hogyan tudjuk munkára bírni a gépeinket?
Nagyon sok meme található az interneten arról, hogy miközben a számítógépünk bányászik, mások hozzáférnek az adatinkhoz, teljesen kiszolgáltatottak vagyunk, illetve, hogy más illegális szervezeteknek kölcsönadjuk a hardware teljesítményünket. Természetesen ezek az állítások mind valótlanok.
Miután telepítettük a kriptovaluta bányász programot, a videókártya speciális beállításaival kell foglalkoznunk. A két fő kártyagyártó az AMD és az Nvidia, számtalan lehetőséget, és külső programot ajánl arra, hogy boostolni tudjuk a kártyánk teljesítményét. A helyes OC beállítások után pedig nem maradt hátra más mint, hogy számunkra szimpatikus mining poolt válasszunk. Egy apró tanács, érdemes megnézni, hogy ezek a poolok milyen bányászati fee-t, azaz díjat vonnak le. Ezt a %-os díjat a kibányászott blokkból szokták levonni, amely legtöbb esetben 1%. Tehát egy 5000 db RVN-ös blokkból instant 50 db RVN a pool tárcájában landol a kriptovaluta bányászat során.
Kriptovaluta bányászat: Privát wallet
Az adott bányászni kívánt coint, minden esetben a hivatalos oldalról ajánlott letölteni. Így elkerülhetők a fake wallet-ok. A bányász programban ezek után pedig egy utolsó fontos feladatunk van, amire úgy kell figyelni, mint az értékeinkre a Blaha Lujza téren! Ez pedig, hogy a generált wallet címünket helyesen adjuk meg. A reward, amelyet a kriptovaluta bányászat-ért kapunk, pedig a megadott címre fog érkezni. Itt lehetnek eltérések, ugyanis más-más a pooloknál a kifizetési limit. Illetve van egy kötelező konfirmációs idő is, amely a sikeresen kibányászott blokkok után van. Ezek után íródik jóvá a számlánkon a bányászati jutalom.
A háttérkkép tulajdonosa a cointelegraph.com oldal.
Az elnök ugyan kevés tudással rendelkezik a tokenről, de kijelentései és felesége, Melania Trump saját memecoinjának megjelenése tovább fűtik a piacot
A világ legnagyobb kriptovalutájának árfolyama számos tényezőtől függ, de melyek a legfontosabbak? Három mutató az USA gazdaságából, ami mindent visz.
A közösség elégedetlen, a vezetés változni látszik, és Vitalik Buterin is egyre inkább beleáll a kriptovilág viharos diskurzusaiba.
Megfogadtad, hogy idén nem nézed tovább, hogy értéktelenedik a nehezen megkeresett pénzed? Nem éri meg várni - fektess okosan kriptovalutákba!