A Capitol Hill „kriptokirálynője” kitart a bitcoin-tartalék mellett
Egyesek számára Trump és Lummis kripto-barát álláspontja inspiráló, míg mások – különösen a hagyományos pénzügyi körökben – kockázatosnak tartják a Bitcoint, amely az árfolyamok folyamatos hullámzása miatt számos kérdést vet fel stabilitása és hosszú távú megbízhatósága kapcsán.
Továbbra is tervben van a Bitcoin nemzeti tartalékként való felvétele az USA-ban
Cynthia Lummis, Wyoming szenátora és a Capitol Hill „kriptokirálynője”, újfent nagy hullámokat keltett az amerikai pénzügyi színtéren a stratégiai Bitcoin-tartalék létrehozásának ötletével.
Javaslata szerint az Egyesült Államoknak a világ legértékesebb kriptovalutáját kellene a nemzeti tartalékai közé sorolnia, hogy új eszközzel bővítse és diverzifikálja gazdasági stratégiáját. Az ötlet egyesek számára látványos előrelépést jelenthet az innovatív pénzügyi politika felé, ám mások komoly kételyekkel fogadják, tekintettel a kriptovaluta volatilitására és a nemzeti adósság fenntarthatóságára.
Megférhet-e a Bitcoin az aranytartalékok mellett?
Miközben Lummis ötlete egy újfajta nemzeti tartalék megteremtésére irányul, sok szakértő azt hangsúlyozza, hogy a Bitcoin és az arany nem helyettesíthetik egymást: a Bitcoin-tartalék soha nem nyújthatja azt a stabilitást, amit a történelmi értékkel bíró aranytartalék képvisel.
Az Egyesült Államok történelmileg mindig nagy súlyt fektetett aranytartalékaira, amelyek értékálló eszközként támogatják a dollár erejét és stabilitását. Az USA jelenleg mintegy 8133 tonna aranyat birtokol, ami globális összehasonlításban kiemelkedő érték, különösen olyan országokhoz viszonyítva, mint Japán, amely mindössze 845 tonnával rendelkezik, vagy Kína, amely nagyjából 2113 tonnával bír.
Az euróövezet közös aranytartaléka is figyelemre méltó, több mint 10 000 tonnával. Ezek az aranytartalékok jelentős fedezetet biztosítanak a dollár mögött, megvédve azt a piaci kilengésektől és a geopolitikai válságoktól.
Ezzel szemben a javasolt 200 milliárd dolláros Bitcoin-tartalék az USA aranytartalékához viszonyítva elenyésző, mindössze a globális aranytartalék értékének 2,5%-át érné el. Ez felveti a kérdést: vajon megéri-e egy ilyen mértékű Bitcoin-vásárlás, ha a stratégiai előnyök ilyen korlátozottak?
Hosszú út vezethet a megvalósításhoz
Lummis a javaslatát egy végrehajtási rendelettel is érvényre juttathatná, Trump támogatására építve. A rendelet felhatalmazhatná a pénzügyminisztériumot, hogy különítsen el forrásokat a Bitcoin beszerzésére, hasonlóan ahhoz, ahogyan Joe Biden elnök 2022-ben engedélyezte a stratégiai kőolaj-tartalék felszabadítását az üzemanyagárak emelkedésének ellensúlyozására.
Az elhatározás szerint az USA pénzügyminisztériuma a Bitcoin-állományát hasonló módon kezelhetné, mint ahogyan jelenleg az aranytartalékot kezeli, egy olyan alap révén, amelyet a Szövetségi Tartalékrendszer felügyelne.
Ennek ellenére a Bitcoin felvásárlása számos jogi és politikai akadályba ütközhet, mivel az amerikai kongresszus mind a szenátusi, mind a képviselőházi felügyelet alatt alapos vizsgálatnak vethetné alá az elképzelést. A kongresszus konzervatívabb tagjai között erős az ellenállás a kriptovaluták stratégiai alkalmazásával szemben.
Sokan úgy vélik, hogy a Bitcoin túlságosan spekulatív, árfolyama rendkívül ingadozó, így alkalmatlan arra, hogy a nemzeti mérleg stabilitását támogassa. Ezek az aggodalmak különösen érvényesek a jelenlegi inflációs környezetben, amelyben minden kiadásra és kockázatvállalásra nagy figyelmet fordítanak.
Egy ilyen Bitcoin-tartalék létrehozása továbbá jelentős költségvetési terhet róna az államra, amely jelenleg 35,9 billió dolláros adósságot görget maga előtt. Az adósságkezelés és az infláció elleni harc közepette a Bitcoin beépítése a nemzeti tartalékok közé sokak szerint inkább rontaná, mintsem javítaná az ország pénzügyi pozícióját.
Mennyi esélye van valóban Lummisnek megvalósítani a bitcoin-tartalék tervét?
Lummis javaslata ezért nemcsak pénzügyi kihívásokkal, hanem jelentős politikai ellenállással is szembesül. Egy teljes körű tartalékképzés ugyanis hosszú távú kongresszusi támogatást igényelne, amely jelen körülmények között nem látszik megvalósíthatónak.
Ha azonban a következő kormányzat valóban fontolóra veszi a javaslatot, az amerikai gazdaságstratégia átalakulhat egy digitális pénzügyi modell irányába. A Bitcoin tartalékolásának megvalósíthatósága elsősorban attól függ majd, hogy képes-e az ország gazdasági céljait összeegyeztetni a politikai döntéshozatalban rejlő kihívásokkal.
Jelenleg azonban a Bitcoin útja a nemzeti tartalék eszközévé váláshoz továbbra is akadályokkal teli, és Lummis szenátor ambiciózus tervét a szakértők szerint még éveken át vitatják majd a törvényhozásban, mielőtt valódi áttörésre számíthatnánk.
Íme, egy szórakoztató, kategorizált ajándéklista, ami garantáltan mosolyt csal minden HODLER arcára.
A Bitcoin megtorpanása teret adott az altcoinok emelkedésének, miközben az XRP árfolyama az SEC-per lezárása révén hatalmasat emelkedett.
Elon Musk jogi lépéseket tett az OpenAI ellen, azzal vádolva a céget és a Microsoftot, hogy megszegték nonprofit küldetését és korlátozták a versenyt.
Az USA-ban a spot Ethereum ETF-ek napi beáramlása rekordot döntött, 12,9 millió dollárral túlszárnyalva a spot Bitcoin ETF-ek beáramlását.