Satoshi leleplezése? Az új dokumentumfilm feltárja a „Bitcoin-rejtélyt”
Egy hamarosan megjelenő HBO-dokumentumfilm a Bitcoin történetét vizsgálja, és újabb találgatásokat indít el azzal kapcsolatban, hogy ki lehet Satoshi.
Satoshi Nakamoto, a Bitcoin megalkotójának kiléte
Az HBO közelgő dokumentumfilmje, amely új információkat ígér a Bitcoin (BTC) megalkotójának, Satoshi Nakamoto álnevének kilétéről, nagy port kavart a kriptoközösségben, ahol az iparág veteránjai izgatottan találgatják, hogy a film szerint ki találta fel a világ első kriptopénzét.
A „Money Electric: The Bitcoin Mystery” című dokumentumfilm a még mindig vitatott kérdést vizsgálja: ki alkotta meg valójában a Bitcoint? Egyedül tette, vagy kapott segítséget? Munkája azóta milyen jelentős hatást gyakorolt a világgazdaságra? A filmet Cullen Hoback rendezi, és Adam McKay, a „The Big Short” című film rendezője, volt a producere.
A few of you might have wondered why I disappeared. Well, I was tracking down someone else who disappeared.
— Cullen (@CullenHoback) October 3, 2024
Curious who's behind Bitcoin?#MoneyElectric: The Bitcoin Mystery drops next Tuesday. It's going to be a rollercoaster. #Satoshi https://t.co/2B17FZxkqZ
Kik lehetnek a potenciális jelöltek?
A „Money Electric” csütörtökön közzétett előzetese különösen nagy hangsúlyt fektet a brit kriptográfussal, Adam Backkel készült interjúkra. Back egyike volt azoknak, akik elsőként kaptak e-mailt Satoshi Nakamotótól 2009-ben.
Bár Backet régóta potenciális Satoshi-jelöltként tartják számon, ő határozottan tagadta, hogy ő lenne a Bitcoin alkotója. A közelmúltban nyilvánosságra hozott e-mailek gyűjteménye, amelyek Satoshi és Back között váltak, ezt az állítást látszanak alátámasztani.
Az X (korábban Twitter) platformján tapasztalt Bitcoin-felhasználók pletykákat cseréltek arról, ki lehet a dokumentumfilm szerint Satoshi Nakamoto. A Bitcoin megalkotója azonban soha nem fedte fel kilétét, és 2011 óta hallgat.
Alex Thorn, a Galaxy kutatási vezetője szerint hallotta, hogy a film Len Sassamant azonosítja Satoshiként. Sassaman, egy amerikai kriptográfus, aki többek között hozzájárult a cypherpunk levelezőlistához, ahol Satoshi először jelentette be a Bitcoint. Sassaman 2011 júliusában öngyilkosságot követett el, és régóta a Satoshi-jelöltek közé sorolják.
Ha már találgatásnál tartunk, persze hogy már fogadásokat is lehet kötni Satoshi Nakamoto kilétére a Polymarketen. A Polymarket egy blokklánc-alapú predikciós platform, amely lehetővé teszi a felhasználók számára, hogy a világ eseményeire tegyenek fogadásokat.
A fogadások volumene már több mint 1 millió dollárt ért el, és Sassamant tartják az egyik legesélyesebb jelöltnek. Itt találtok egy érdekes threadet, amely alapján valóban logikusnak tűnhet ez a spekuláció.
This is Len Sassaman
— Pix🔎 (@PixOnChain) October 4, 2024
Possibly the real Satoshi Nakamoto
HBO’s upcoming documentary might finally reveal it
Here’s why this might be true and what it means for your Bitcoins:
1/12 pic.twitter.com/O0mrUX61X5
Milyen hatással lehet, ha Satoshi személyazonossága nyílvánosságra kerül
Egy meglehetősen pragmatikus, de nem különösebben meglepő fordulat, hogy a legtöbb online spekuláció arra összpontosít, hogy bárkit is azonosít a film Satoshiként – ha egyáltalán bárkit – vajon még életben van-e.
A Satoshihoz köthető pénztárcák még mindig mintegy 1,1 millió BTC-t tartanak, ami körülbelül 67 milliárd dollárt ér. Bár ez az összeg soha nem mozdult meg, komoly pánikot okozhat a Bitcoin piacán, ha kiderül, hogy a tokenkínálat ilyen jelentős része egyetlen, még élő személy birtokában van.
Szerintem a legbikásabb forgatókönyv az lenne, ha kiderülne, hogy Sassaman volt Satoshi, vagy ha a dokumentumfilm végül arra a következtetésre jutna, hogy Nakamoto kiléte továbbra is rejtély marad, és még mindig névtelenül figyeli a világot.
A kriptopiac megköveteli, hogy időről időre újraértékeljük befektetéseinket – és ha van olyan időszak, amikor ezt érdemes megtenni, az most van.
A BlackRock spot Bitcoin ETF-je 875 millió dolláros beáramlást regisztrált október 30-án, amely mintegy 3%-kal haladta meg az eddigi rekordot.
A pénzügyi stabilitás megőrzése érdekében az USA a CBDC-t részesíti előnyben a stabilcoinokkal szemben.
Pontosan 16 évvel ezelőtt, 2008. október 31-én jelent meg a Bitcoin whitepaper az interneten, ami megváltoztatta a pénzügyek és a technológia világát.