Logo
Cryptofalka
Kezdőknek
Árfolyamok
Tagságok
Tőzsdék
Shop

A weboldalunk sütiket használ 🍪

Az Ön adatainak védelme fontos a számunkra! Tájékoztatjuk, hogy honlapunk a felhasználói élmény fokozása, a webhelyhasználat megértése és marketing tevékenységeink támogatása érdekében sütiket alkalmazhat. További információ erről az Adatvédelmi Tájékoztatóban.
Iránban korrupció "vizsgálata" közben loptak kriptovalutát

Iránban korrupció "vizsgálata" közben loptak kriptovalutát

Iráni tisztviselők 21 millió dollár értékű kriptovalutát sikkasztottak el, miközben egy tőzsde korrupciós ügyét vizsgálták. A tőzsde vezérigazgatója börtön elől szökött meg, az Egyesült Államok pedig egy kábítószerrel kereskedő darknetes piacteret szankcionált.

A vizsgálat álcája alatt elkövetett milliós lopás

Az Iszlám Forradalmi Gárda (IRGC) vezető kihallgatóit vádolják az ország egyik legmerészebb kriptovaluta-lopásának megszervezésével, amelyben több mint 21 millió dollár értékű kriptovalutát sikkasztottak el a megszűnt Cryptoland tőzsde és annak vezérigazgatója, Sina Estavi vizsgálata közben.

A jelentések szerint a tisztviselők, akik az IRGC hírszerzési és gazdasági bűnözési egységéhez tartoznak, a tőzsde lefoglalt eszközeiből tokeneket helyeztek át az általuk ellenőrzött tárcákba, majd személyes haszonszerzés céljából eladták azokat egy korrupciós vizsgálat ürügyén.

Az Iran International által áttekintett bírósági iratok Mehdi Hajipourt és Mehdi Badit, az IRGC gazdasági hírszerzési ágának két vezető alakját jelölik meg a szervezőként.

A jelentésben szereplő blokklánc-bizonyítékok azt mutatták, hogy Hajipour által ellenőrzött tárcákban több mint 21 millió dollár értékű BRG, a platform natív tokenje került feldolgozásra.

A sikkasztás előtt a teljes vagyona 40 000 dollárra volt becsülve. Négy hónappal később, több mint 14,2 millió dollárra (600 milliárd riál) gyarapodott, amit állítólag arany, luxus ingatlanok és csúcskategóriás járművek vásárlására használt fel.

A letartóztatás és további szereplők

2022 márciusában Hajipourt letartóztatták, miután 10 000 dollár kenőpénzt fogadott el Estavitól, aki azt hitte, hogy egy harmadik féltől vásárolja vissza a lopott tokeneket. A személyazonosságot maga Hajipour találta ki.

Később egy IRGC belső emberei számára fenntartott létesítményben börtönözték be, és 2022 szeptemberében elutasították a fellebbezését. A jelentés szerint Hajipour és Badi nem egyedül cselekedtek. Az állítólagos sikkasztás legalább két másik IRGC kihallgatót – Majid Jahan Partot és Majid Tabatabaeit – valamint négy másikat is magában foglalt, akik a tisztviselők szerint dokumentumokat hamisítottak a tranzakciók legalizálása érdekében. Badi, aki "Dr. Ebadi" álnéven tevékenykedett, egy volt magas rangú IRGC tisztviselő unokaöccse is, ami mélyíti az intézményi fedezés és a büntetlenség miatti aggodalmakat.

A Cryptoland összeomlása és Sina Estavi szerepe

A botrány 2021 májusára nyúlik vissza, amikor Sina Estavit, a Cryptoland vezérigazgatóját letartóztatták Iránban, miután 20 millió dollár elsikkasztásával vádolták. Estavi, aki nemzetközi szinten ismert arról, hogy 2,9 millió dollárért megvásárolta Jack Dorsey első tweetjét NFT-ként, "a gazdasági rendszer megzavarásával" vádolták.

Letartóztatása után a Cryptoland összeomlott, és több mint 51 000 iráni befektető nyújtott be panaszt. 2023-ban Estavit 15 év börtönre, 75 korbácsütésre, pénzbírságra és a közszolgálattól való élethosszig tartó eltiltásra ítélték. De a kiutazási tilalom ellenére sikerült elmenekülnie az országból, és jelenleg Franciaországban tartózkodik. Bár Estavi 14 millió dollárt fizetett vissza 24 000 felhasználónak, több mint 25 000 befektető továbbra sem kapott kártérítést.

Nemzetközi szálak és szankciók

Az ügy az iráni állampolgárok által elkövetett kriptovalutával kapcsolatos bűncselekmények szélesebb hálójának része. A hónap elején az Egyesült Államok Külföldi Vagyonellenőrzési Hivatala (OFAC) szankciókat szabott ki Behrouz Parsaradra, a Nemesis darknet piactér iráni üzemeltetőjére, közel 30 millió dollár értékű kábítószer értékesítésének felügyelete miatt.

Parsarad állítólag ellenőrizte a weboldal kriptovaluta-tárcáit, minden tranzakcióból részesedést vett ki, és továbbra is keresi a platform újraindításának módjait.

Az OFAC szankciói célja, hogy megakadályozza az amerikai állampolgárokat és vállalatokat abban, hogy üzleti kapcsolatba lépjenek Parsaraddal, és hogy befagyassza az Egyesült Államokban lévő esetleges vagyonát.

Hogy mi is az a Cryptofalka Kereskedő Közösség?

Elemzések a jövő pénzéről a Bitcoinról és a többi kriptovalutáról! Havi oktatások, élő streamek, tippek, hírek, közösség! Ha szeretnél hatékonyan bekapcsolódni a digitális valuták világába vagy ha már ismerős a szakma de szeretnéd elmélyíteni a tudásodat és profitálni a digitális pénz forradalmából, akkor nálunk a helyed! Hiszen a Platformról minden információt, tippet és oktatást egy forrásból érhetsz el, méghozzá a szakma legjobbjaitól 2018-óta!

Válassz tagságaink közül

Bitcoin és kriptovaluta árfolyamok

Bitcoin BTC 1.34% $84,293.45
Ethereum ETH 0.82% $1,859.98
XRP XRP -1.55% $2.09
BNB BNB -1.96% $597.73
Solana SOL -2.02% $123.94
Dogecoin DOGE -0.82% $0.1691
Cardano ADA -0.91% $0.6676
Litecoin LTC -3.09% $81.89
További árfolyamok
A CryptoFalka által szolgáltatott információk és elemzések a szerzők magánvéleményét tükrözik, a megjelenő írások nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII. törvény (Bszt.) 4. § (2). bek 8. pontja szerinti befektetési elemzést és a 9. pont szerinti befektetési tanácsadást. Bármely befektetési döntés meghozatala során az adott befektetés megfelelőségét csak az adott befektető személyére szabott vizsgálattal lehet megállapítani, melyre a CryptoFalka nem vállalkozik. Az egyes befektetési döntések előtt éppen ezért tájékozódjon részletesen és több forrásból, szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadóval!