
Technikai analízis - Humbuk vagy logikus kereskedés?
Számottevőbb lendület nélkül döcög a piac az utóbbi hetekben. Jó lehetőség adódik a türelmi időszakban némi tudás elsajátítására. Ma a technikai analízis eszköztárát vizsgáljuk.
Mi a technikai analízis célja?
Álltalánosságban elmondható, hogy kisebb időtávokon könnyebb emelkedéseket generálni, mint fenntartani a lendületet hosszabb távra is. Azonban minél nagyobb erőt tudunk kifejteni rövid távon, annál reményteljesebb a kép hosszú távra.
- Emelkedő trend (bika piac) - Emelkedő csúcspontok és aljpontok sorozata
- Csökkenő trend (medve piac) - Csökkenő csúcspontok és aljpontok sorozata
- Oldalazó trend - Azonos szinten lévő csúcspontok és aljpontok sorozata
TA (technikai analízis) során tehát a regnáló trend megállípátására törekszünk, hogy képesek legyünk eldönteni, vajon long, vagy short irányba érdemes kereskedni. Természetesen emelkedő trenden longokkal operálhatunk, csökkenő trenden shortokkal, oldlazó trenden pedig bizonytalan a kereskedés, így nem ajánlott.
Technikai analízis eszköztára
TA során annak eszköztára segít pontosítani az elemzéseinket, és ezek helyes alkalmazása támogatja a kereskedési döntéseinket. Pontosabban, hogy mikor érdemes pozíciót (long, short) nyitni.
Gyertyák
Legelterjedtebb formája a japán gyertya. Különböző időintervallumokra (pl. 15 min, 1h, 4h, 1d, 1w) vizsgálja az árváltozásokat. Nevezetesen az adott időtávon, az intervallumban megjelenő nyitó árat, záró árat, legalacsonyabb árat és legmagasabb árat. Minden gyertya formálódásnak megvan a maga tanulsága és logikája. Egyszerűen kifejezve, minél magasabban tudunk zárni az adott periódusban a nyitó árhoz képest, annál nagyobb bika lendület jelent meg az adott időtávon, minél lejebb zárunk az adott intervallumban a nyitóárhoz képest, annál jobban uralták medvék a periódust. Erre épül a gyertya anatómia, aminek célja, hogy értékelje a különböző periódusokban megjelenő erőviszonyokat (vásárlóerő vs. eladóerő).
Támaszok/Ellenállások
Ellenállásnak nevezzük azt, ami gátat szabhat egy emelkedésnek, támasznak pedig, ami megfoghat egy esést. Támasz és ellenállások, amikkel keretbe tudjuk foglalni az árfolyammozgást. Ellenállásból lehet később támasz és támaszból is ellenállás. Minél többször funkcionált egy pont támaszként/ellenállásként a múltban, annál hitelesebb és erősebb a jelenléte, így annak áttörése annál nagyobb súlyú. Egyszerűbben kifejezve egy fontos ellenállás áttörése szép bika lendületet, emelkedést válthat ki a piacon. Fontos támasz letörése esetén pedig éppen az ellenkezőjére számíthatunk. Érdemes megjegyezni, hogy akkor törtünk le egy támaszt, ha alatta történt a gyertya zárás, és akkor törtünk át egy ellenállást, ha sikerült fölötte zárni.
Csökkenő/emelkedő trendvonal
Ugyanúgy támaszokról, ellenállásokról van szó. Azonban míg a támaszok, ellenállások vízszintesen helyezkednek el, addig a trendvonalak átlósan. A csökkenő trendvonal csökkenő trenden az alacsonyodó csúcspontokra húzott átlós ellenállás, míg az emelkedő trendvonal növekvő trenden az emelkedő aljpontokra húzott átlós támasz. A csökkenő trendvonal áttörése, fölötte történő zárás, megtöri az adott csökkenő trendet és várható némi bika lendület (emelkedés), míg az emelkedő trendvonal letörése, alatta történő zárás, megtöri az adott emelkedő trendet és medve lendület (esés) várható a továbbiekban.
Alakzatok (Trendfordító és trendfolytató alakzatok)
Egy-egy emelkedés vagy esés közben az ármozgás pihenőt tart és lecsillapodik az addigi dinamika, vagy fordulhat a trend is. Az árkonszolidáció gyakran tipikus alakzatok formájában jelenik meg. A konszolidáció lassabb lendületet jelent a piacon. A konszolidáció kereteiből kitörve ismét nagyobb dinamikát/lendületet vehet fel a piac. A konszolidációk végét a konszolidáció kereteinek áttörése, vagy letörése adja. Ekkor érvényesülhet az adott alakzat trendfolytató, vagy éppen trendfordító hatása. Az alakzatok ugyanúgy támaszokból, ellenállásokból, csökkenő és emelkedő trendvonalakból állnak. Ezeknek az áttörése/letörése jelenti a konszolidációk végét, és vezethet az alakzatok érvényesüléséhez, magyarán az emelkedés vagy esés bekövetkezéséhez. Érvényesülhet a trendfordító vagy a trendfolytató hatás. Az alakzatokból tehát következtethetünk a trend következő irányára, és alkalmasak arra, hogy pozíciókat (long, short) köthessünk általuk.
Indikátorok
Másodlagos szerep jut nekik elemzés, kereskedés során. Indikátorokat használunk a grafikonon látottak megerősítésére, döntéseink segítésére. Csupán indikátor jelzések alapján nem ajánlott kereskedési döntést hozni. Amennyi indikátor, annyi működés. A legelterjedtebb indikátor a volume (kereslet). Egyszerű teóriára épül. Egy emelkedés úgy hatásos, ha megfelelő kereslet támogatja. Ennek értelmében például egy ellenállás áttörése úgy hatásos, ha megfelelő kereslettel párosult.
Hamarosan további tudástárral folytatjuk....
Ismerd meg a kereskedés szabályait‼️ Turbózd fel a kereskedési profitodat kész stratégiákkal 📊
Új, egyedülálló oktató csomaggal jelentkeztünk 💡
⬇️
Kereskedési stratégiák oktató csomag:
https://cryptofalka.hu/csomagok/kereskedesi-strategiak/
További ajánlott cikkeink:
- Mi a Bitcoin, blockchain technológia vagy a kriptovaluta kereskedés?
- Válj sikeres kereskedővé a tőzsdei gyorstalpaló oktatásunkkal
- Újabb zöld hetet zártak a tőzsdék, de a neheze hátra lehet
- Bitcoin, kriptovaluta szótár és kisokos
- Miért éri meg Bitcoinnal és kriptovalutákkal kereskedni?
- Pontos matematikai modell a Bitcoin ár meghatározásához
- CryptoFalka kriptovaluta kereskedés kisokos

A Sony Singapore bevezette az USDC fizetést online áruházában a Crypto.com segítségével, és a további kriptovalutákat tervez támogatni.

A Binance kivezette a USDT spot kereskedését Európában a MiCA szabályozás miatt, miközben a stabilcoinok tárolása továbbra is engedélyezett.

A Reuters értesülései szerint egy frissen létrehozott holdingcég révén már legalább 60%-os tulajdonrészt birtokol a Trump család.

A stabilcoin-kibocsátó Circle tőzsdére készül 2025-ben, a JP Morgan és a Citi támogatásával. Az USDC mögött álló cég újabb IPO-t tervez.