Feltörhető a Web3?
Ha azt feltételezzük, hogy valóban biztonságosabb a decentralizált internet, akkor pontosan milyen esélye van egy hackernek?
Biztonságosabb a web3, mint a web2?
A biztonság az egyik legfontosabb szempont. Ez az állítás különösen igaz amikor az adatainkról, vagy a pénzünkről van szó. A Web3 alapú világban a blokkláncokon már számos adat eltárolható. Mindez decentralizált és transzparens módon történik. De mi is a Web3 és mennyire biztonságos ez?
Maga a Web3 annyira fiatal, hogy még nincs egységes definíciója. Lényegében a Web3 az internet új generációja, ami a decentralizáltságra fókuszál. Azzal az ígérettel érkezett, hogy a központosított technológiai óriások irányítása helyett egyének laza együttműködése váltja majd valóra az új internetet. Mégis, mint egy születőben lévő technológia, a Web3 valódi képességeiről és a mindennapi életünkben betöltött szerepéről szóló vitákat feltételezések ködössége övezi.
Forrás:emporionft.com
Ha közelebbről megnézzük a nyilvános blokkláncokat használó decentralizált internet ígéretét, a Web3-ra való teljes átállás még minden bizonnyal messze lehet, de az biztos, hogy a biztonság az egyik legfontosabb tényező.
Az okosszerződések sebezhetősége
Önmagában a Web3-on működő alkalmazások védelme áthatolhatatlannak látszik. Pont ez a oka, hogy a támadók (hackerek) az adott projekt okosszerződéseinek gyenge pontjait veszik célba. Az utóbbi időben drasztikusan megszaporodtak az okosszerződéseket ért támadások.
Elsősorban a decentralizált pénzügyi (DeFi) platformok szenvednek komoly károkat egy sikeres támadás esetén. Ilyenkor a támadók jelentős összegű kriptovalutát utalnak ki maguknak (ezzel mintegy ellopva azokat). A Cointelegraph friss tanulmánya szerint csak 2022 első negyedévében körülbelül 1,6 milliárd dollár értékű kriptovalutát loptak így el.
Forrás:www.weforum.org
Bár a DeFi csak a Web3 egy részhalmaza, a decentralizált pénzügyi világ sebezhetősége az ökoszisztéma achilles sarkát is jól tükrözi. Ahogy az egész évben látható volt, az okosszerződések gyenge pontjai, lehetővé teszik a hackerek számára, hogy hatalmas mennyiségű kriptoeszközt emeljenek el. A befektetők számára ezzel maradandó veszteségeket okoznak, és akár egy korrektül működő, de védtelenül hagyott platform összeomlását okozhatják.
Van azonban belső fenyegetés is
A külső fenyegetést jelentő hackek mellett a rendszeren belüli rosszakaratú szereplők is megtéveszthetik a befektetőket. A belső támadások elkerülése érdekében hibabiztos mechanizmusokra van szükség. Ennek az egyik módja a rendszerben dolgozó alkalmazottak hozzáférésének a korlátozása.
Egy rövid példával élve; augusztus 14-én a Velodrome Finance 350 000 dollárt szerzett vissza csapatának egyik tagjától. Az eset megtörténtekor a Velodrome egyik nagy értékű pénztárcájából 350 000 dollár tűnt el. Az ezt következő belső vizsgálat feltárta a pénzt elmozdító kollégájuk személyazonosságát, így a cég sikeresen visszaszerezte a teljes zsákmányt.
Összefoglalva
A medvepiac és számtalan hackelés arra kényszerítette a kriptobefektetőket, hogy kiemelten vigyázzanak a befektetéseikre. Ennek eredményeként a Web3 alkalmazásaitól elvárják, hogy olyan intézkedéseket hozzanak, amelyek biztosítják a rendszerük zavartalan működését.
Egy hatékony támadás minimalizálásának egyik módja a bug bounty kezdeményezések végrehajtása. A komoly pénzjutalmak vonzzák a whitehat hackereket. Ők olyan jóindulatú informatikában jártas emberek, akik megpróbálják azonosítani az adott rendszerben lévő sebezhetőséget a hackerek szemszögéből. A hibát felfedők pedig anyagi jutalmat kapnak a rendszerben lévő érvényes hibák megtalálásáért és kijavításáért.
Csatlakozz te is a publikus kriptovaluta kereskedő discord csatornánkhoz!
További ajánlott cikkeink:
- Aktuális Bitcoin és kriptovaluta árfolyamok, coin elemzések
- Bitcoin és kriptovaluta konzultáció. Elakadtál? Kérdésed van? Segítünk!
- Bitcoin és blokklánc, egy új világ kezdete; Ebook
- Bitcoin és kriptovaluta adózás ultimate kisokos 2022
- Kriptovaluta és altcoin bemutatók, projekt ismertetők
- Bitcoin és kriptovaluta bányászat beállítások, útmutatók
- Kriptovaluta tőzsde ismertetők, Bitcoin vásárlás
A szeptember elején megtapasztalt csökkenő tendenciájú kriptopiac esélyt ad a befektetőknek arra, hogy okosan vásároljanak.
A Robinhood 3,9 millió dolláros büntetésben állapodott meg a kaliforniai igazságügyi minisztériummal, amiért korábban akadályozta a kiutalásokat.
Az UBD Network egy új Web3 tárcát vezet be, amely lehetővé teszi a decentralizált módon történő költséghatékony kriptovaluta öröklést.
Tanulj meg tudatosan befektetni a kriptopiacon, fedezd fel a legjobb altcoin beszállási lehetőségeket, és kerüld el a veszteségeket még időben!