Logo
Cryptofalka
Kezdőknek
Árfolyamok
Tagságok
Tőzsdék
Shop

A weboldalunk sütiket használ 🍪

Az Ön adatainak védelme fontos a számunkra! Tájékoztatjuk, hogy honlapunk a felhasználói élmény fokozása, a webhelyhasználat megértése és marketing tevékenységeink támogatása érdekében sütiket alkalmazhat. További információ erről az Adatvédelmi Tájékoztatóban.
Beszakadt a piac, megismétlődhet az 1987-es összeomlás?

Beszakadt a piac, megismétlődhet az 1987-es összeomlás?

A legelső modern globális pénzügyi válságra, a Black Monday-re (Fekete Hétfő) 1987 őszén került sor, amikor a Dow Jones egy nap leforgása alatt 22,6%-ot zuhant. Ezzel végbement a történelem legnagyobb egy napos esése. 

Az 1987-es összeomlás legfőbb okai 

Az évtizedekkel korábban történt ominózus esemény felhívta a figyelmet a globális pénzügyi piacok összefonódására, és kiemelkedő reformokhoz vezetett. Ilyen volt többek között a gyors eladások során a kereskedés leállása, valamint az, hogy az amerikai jegybank a stratégiai likviditást a válság kezelésére használta fel.

Napjaink piaci eseményei már csak azért is ijesztőek, mert a történelmi összeomlás emlékét idézik fel, és még úgy is pánikot indítanak a globális piacokon, hogy a méretük eltérő. A leglényegesebb kérdések most a következők: vajon meddig fog tartani mostani helyzet, és hogy megismétlődhet-e a Black Monday-hez hasonló óriási összeomlás? 

Anno az 1987-es bukás előtt a tőzsde szinte szárnyalt: a Dow Jones és a Nasdaq 100 mintegy 44%-kal emelkedett, ami alátámasztotta az eszközbuboréktól való félelmeket. 

Aztán 1987. október közepétől begyűrűztek a negatív hírek, köztük a vártnál nagyobb amerikai kereskedelmi deficit, valamint a gyengülő dollár, és több sem kellett, hogy meginogjon a befektetői bizalom. 

A szituáció aztán október 14-től napi veszteségekkel súlyosbodott, és október 16-án tetőzött a Triple Witching (Hármas boszorkányság) becenevű esemény miatt, amikor az opciós és határidős szerződések gyakorlailag egyszerre jártak le.

Hasonló pszichológia és kiváltó okok 

A válság új megvilágításba helyezte a piacok pszichológiai és technológiai összekapcsolódását. A befektetők egy sebesen terjedő globális pánikot láttak, ami egyértelművé tette e piacok kölcsönös egymástól való függését. 

1987-ben a dollár volt a kiváltó ok, ma viszont a jen hirtelen felértékelődése, az összeomlás pedig járványszerűen terjedt át Japánból Európára és a Nasdaqra, és olyan eszközökre is nagy hatással volt, mint a Bitcoin, az ezüst és az arany. 

Az AI-hype dominanciája idején a piacok hónapokig óvatosan álltak a gazdasági adatokhoz, ám a csapnivaló gazdasági hírek jól jöttek a részvény- és kötvénybefektetőknek. Az infláció elkezdett csökkenni, ami természetszerűen legyengítette a gazdaságot, de persze nem riasztó mértékben, és a Wall Street hitt az óvatos landolásban. 

A Fed 2%-os céljához közelebb táncoló infláció és a stabilizálódó munkaerőpiac hatására a kötvényárak és a részvényindexek is felfelé indultak, rekordmagasságokba érve el.

Az amerikai foglalkoztatási adatok felébresztették az eddig nyugodtan alvó recessziós félelmeket

Tény, a részvénypiacok kaméleon módjára változtathatják a színeiket, és bizony a pénteken kézhez kapott,  júniusi amerikai munkaerő-piaci adatok erős csalódást okoztak egyrészt a Fed-nek, másrészt a befektetőknek. 

Az adatok nem hazudnak: a nem mezőgazdasági foglalkoztatottak száma csupán 114 000 fővel nőtt, ami sajnos eléggé alulmaradt a 175 000 fős várakozásoktól. Ezen túl a munkanélküliségi ráta fittyet hányva a prognózisokra, 4,3%-ra tornászta fel magát, pedig mindenki azt várta, hogy 4,1%-on marad. Ezek a számok azt jelzik, hogy a gazdaság lassul, és bizony közeledhet egy recessziós időszak.

A gyenge foglalkoztatási jelentés nem minden, mert követte egy gyenge feldolgozóipari jelentés és egyéb, a fogyasztói és lakáspiaci aktivitás lassulására utaló adatok is. 

A piaci szereplők aggódnak, hogy a Fed majd túl lassú ütemben reagál a gazdasági lassulás jeleire, és hogy monetáris politikája nem halad a korral. Ezen túl erősen bírálják azt is, hogy 2021-ben túl későn emelte a kamatlábakat. Úgy vélik, hogy az alig három hónap múlva sorra kerülő amerikai választások miatt a Fed feladata egyre nagyobb kihívást jelent.

1987 vs. 2024 

1987-ben a piac elég hamar talpra állt: a Dow Jones két nap leforgása alatt visszanyerte veszteségeinek 57%-át, és két éven belül sikerült visszatérnie a zuhanás előtti csúcsokhoz. Szerencsére azóta sem tesztelte újra a zuhanás utáni mélypontokat. 

A Fed akkori tevékenységei megerősítették a befektetők bizalmát abban, hogy igenis képes kezelni a súlyos visszaeséseket. A jelenlegi helyzet nem olyan rossz, mint anno, de az elmúlt néhány év arra enged következtetni, hogy a Fed szükség esetén napjainkban is készen állhat a cselekvésre, és egy mentőöv bedobására.

A The Meme Games jó szelet fogott a vitorlájába

A mostani kedvezőtlen események hatására a kriptopiac meginogni látszik, de a The Meme Games ($MGMES) állja a sarat. A The Meme Games inkább az olimpia eseményeire koncentrál, és ég a vágytól, hogy bizonyítson a befektetőinek.

A 2024-es olimpia izgalmát a kriptók világával mixelő The Meme Games mókás versenyeket rendez a felhasználók által választott mém figrák - Dogecoin ($DOGE), Pepe ($PEPE), DogWifHat ($WIF), Brett ($BRETT) és Turbo ($TURBO) - részvételével. Aki jól fogad, és helyes a tippje a nyertesre, natív érméket nyerhet.

Forrás: X

A The Meme Games egészen népszerűvé vált, és már már több mint 338 000 dollárt gyűjtött az ICO-ja. A készítők a DEX bevezetését szeptember 10-ére várják. A projekt passzív jövedelem-szerzési lehetősége, a staking tovább emeli a vonzerejét. Még a 272 ezer feliratkozóval rendelkező Austin Hilton kriptoelemző is azt reméli, hogy az $MGMES szép utat jár majd be.

A The Meme Games egy izgalmas lehetőség a kockázatkedvelő befektetők számára, hogy 25%-os tokenbónuszt nyerjenek. Az új vásárlóknak a már említett verseny során ugyanis 20% esélyük van arra, hogy megnyerjék az eredeti befektetésük 25%-át. Akár többször is benevezhetsz, így több esélyed lehet a magasabb jutalomra. 

Egy $MGMES érme jelenleg 0,00915 dollár, de ez az ár az ICO előrehaladtával valószínűleg emelkedhet. Végezd el a saját kutatásaid, és ha felkeltette az érdeklődésed a projekt, látogass el a $MGMES-t a hivatalos honlapjára, ahol ETH, BNB, USDT vagy bankkártya segítségével tudsz vásárolni.

Tekintsd meg a The Meme Games előértékesítését!

Hogy mi is az a Cryptofalka Kereskedő Közösség?

Elemzések a jövő pénzéről a Bitcoinról és a többi kriptovalutáról! Havi oktatások, élő streamek, tippek, hírek, közösség! Ha szeretnél hatékonyan bekapcsolódni a digitális valuták világába vagy ha már ismerős a szakma de szeretnéd elmélyíteni a tudásodat és profitálni a digitális pénz forradalmából, akkor nálunk a helyed! Hiszen a Platformról minden információt, tippet és oktatást egy forrásból érhetsz el, méghozzá a szakma legjobbjaitól 2018-óta!

Válassz tagságaink közül

Bitcoin és kriptovaluta árfolyamok

Bitcoin BTC 0.60% $54,295.73
Ethereum ETH 1.94% $2,276.66
BNB BNB 1.05% $493.44
Solana SOL 2.34% $127.91
XRP XRP 0.55% $0.5263
Dogecoin DOGE 3.76% $0.09559
Cardano ADA 3.68% $0.3275
Litecoin LTC -1.47% $62.03
További árfolyamok
A CryptoFalka által szolgáltatott információk és elemzések a szerzők magánvéleményét tükrözik, a megjelenő írások nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII. törvény (Bszt.) 4. § (2). bek 8. pontja szerinti befektetési elemzést és a 9. pont szerinti befektetési tanácsadást. Bármely befektetési döntés meghozatala során az adott befektetés megfelelőségét csak az adott befektető személyére szabott vizsgálattal lehet megállapítani, melyre a CryptoFalka nem vállalkozik. Az egyes befektetési döntések előtt éppen ezért tájékozódjon részletesen és több forrásból, szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadóval!