
BTC-e: az elmúlt évek egyik legnagyobb pénzmosási botránya
Alexander Vinnik beismerő vallomást tett a BTC-e pénzmosási ügyében, ahol több mint 9 milliárd dollárt forgattak át illegális tevékenységekből.
Újabb pénzmosási botrány a kriptovilágban
Az elmúlt évek egyik legnagyobb pénzmosási botrányának újabb fejezetéhez érkeztünk, amikor Alexander Vinnik, a BTC-e kriptovaluta-állományozó társalapítója beismerő vallomást tett a pénzmosási vádakról.
A vizsgálatok szerint ez a szövevényes ügy 2011 és 2017 között folyt, amikor is a BTC-e platformját arra használták fel, hogy több mint 9 milliárd dollárt mossanak tisztára. Az ügyészek szerint a platformon keresztül történő tranzakciókat különböző bűnügyi tevékenységekből származó pénzek kifehérítésére használták fel, ideértve a hackelést, a zsarolóvírus támadásokat és a kábítószer-kereskedelmet.
Az Egyesült Államok Igazságügyi Minisztériuma (DoJ) május 3-án közölte, hogy Vinnik vezetése alatt a BTC-e több mint egymillió felhasználóval rendelkezett világszerte, jelentős bázissal az Egyesült Államokból.
BTC-e Operator Pleads Guilty to Money Laundering Conspiracy
— Criminal Division (@DOJCrimDiv) May 3, 2024
Exchange Moved Over $9B Worth of Transactions; Defendant Caused Criminal Losses in Excess of $100M
🔗: https://t.co/yMrJMgn9qC pic.twitter.com/nRyad1AH7D
A BTC-e vonzó opció volt a bűnözők számára
Az vizsgálat során feltárták, hogy a BTC-e nem eszközölt megfelelő jogi intézkedéseket, például nem volt FinCEN regisztrációja, és nem törekedett az Anti-Money Laundering (AML) vagy a Know Your Customer (KYC) protokollok betartására.
Ennek következtében a platform különösen vonzóvá vált azok számára, akik szerették volna elrejteni pénzügyi tevékenységeiket a hatóságok elől. Alexander Vinnik a vádak szerint egyedi módszerekkel próbálta meg eltusolni az illegális tevékenységeket, többek között számos külföldi vállalat és pénzügyi számla létrehozásával. A hatóságok szerint ezzel a módszerrel legalább 121 millió dollárnyi állami kárt okozott.
Alexander Vinnik régi motoros a hatóságok szemében
Vinnik az elmúlt öt évben több jogi csatározásba is bonyolódott állítólagos szerepe miatt a BTC-e platformon. Vinniket 2017-ben Görögországban pénzmosási vádakkal letartóztatták, és 2020-ban Franciaországba kiadták. Később Vinniket felmentették a zsarolóvírus vádak alól, de pénzmosási vádakban bűnösnek találták és öt évre ítélték.
Vinnik ügyvédei sikertelen fellebbezést nyújtottak be, állítva, hogy Vinnik csak egy tőzsde alkalmazottja volt, és nem volt része az illegális tevékenységekben a BTC-e-nél. Miután két évet töltött egy francia börtönben, 2022. augusztus 5-én az Egyesült Államoknak kiadták.
A tőzsdék és vezetőik újra emlékeztetnek: szükséges a jogi szabályozás
Az amerikai hatóságok hasonló bűncselekmények miatt több kriptovaluta-tőzsdét és vezetőjüket is vád alá vonták. Az egykori FTX vezérigazgató, Sam Bankman-Fried március 28-án 25 év börtönbüntetést kapott hét bűncselekményért.
Ez az ügy egyértelműen rávilágít a kriptovilág sötét oldalára, és felhívja a figyelmet a szükségességére, hogy a tőzsdék és a felhasználók szigorúbb jogi előírásoknak feleljenek meg annak érdekében, hogy megakadályozzák a pénzmosást és más bűnügyi tevékenységeket.

Az amerikai republikánus vezetők július közepére meghirdették a „Kriptó Hetet”, amely során három kulcsfontosságú törvényjavaslatról tárgyalnak.

Egy Ethereum core fejlesztő megalapította az ECF-et, melynek célja az ETH árfolyamának 10.000 dollárra emelése és az ökoszisztéma támogatása.

Bár a hatóság a héten jóváhagyta a részben altcoin-kitettségű ETF-et, az engedélyezési folyamatot egyúttal határozatlan időre szüneteltette.

Egyre több jel utal arra, hogy a Bitcoin újabb áttörésre készül. Akár már július végére megérkezhetünk a 116 000 dolláros szinthez.