Dogecoin: felkapott meme coin vagy befektetési lehetőség?
A Dogecoin árfolyama év elejétől áprilisig 10x-esére nőtt. Jelenlegi legmagasabb csúcsa 46 centnél található. Az Elon Musk által kedvelt kriptovaluta a top 5 coin között is szerepelt már. Buborék-e a Dogecoin? Fenntartható-e a jelenlegi árfolyam?
A Dogecoin rövid története
Régóta tudjuk, hogy a Dogecoin Elon Musk kedvenc kriptovalutája, ezt többször hangsúlyozta twitterén. Valószínű, hogy emiatt is kapták fel ennyire ezt a kriptovalutát és terjedt ki a social media megannyi platformjára, többek között a TikTok-ra is.
A Dogecoin alapvetően egy poénból indított kriptovaluta, a Litecoin forráskódját forkolták (másolták) le a készítők 2013 végén. A kriptovaluta kezdetben arra szolgált, hogy jattot tudjunk adni különböző felhasználóknak a Twitteren és a Redditen.
Az árfolyam-emelkedésben sok szerepet kapott a Wallstreetbets, a Redditen található csoport, ahol a felhasználók célzottan vásárolnak bizonyos befektetési eszközöket, hozzájuk köthető a GameStop részvény áremelkedése is.
Dogecoin árfolyam az elmúlt években
Elemezzük a Dogecoin árfolyamát az elmúlt évekből. Az első grafikonon dollár ellenében azt látjuk, hogy 2021 előtt szinte semmit nem ért a Dogecoin és egy masszív emelkedés vette kezdetét idén áprilisban. Az ábrázolás ilyen formában nem szerencsés, mert így a korábbi évek mozgásai nominálisan eltörpülnek a jelenlegi mellett. Amennyiben a nagyságrendi változásokat szeretnénk nézni (ami valójában a lényeg), akkor érdemes logaritmikus skálán megtekinteni az adatokat.
1.ábra:
Hasonlítsuk össze az 1. és 2. ábrán a függőleges tengelyen lévő értékeket. A 2. ábrán eleinte lassabb ütemben nőnek, később megnőnek a különbségek. Úgy is mondhatnánk, hogy az 1. ábrán egy számtani sort írnak le az azonos távolságra lévő értékek, míg a 2-on mértani sorozatot. Így észrevehetünk egy másik szignifikáns emelkedést a 2017-es időszakban, amikor az ICO mánia következtében körülbelül 40-szerezett a Dogecoin és elérte az 1 centes árfolyamot. Ezt követő időszakban kissé visszaesett és 1 cent töredékéért lehetett hozzájutni még 2020-ban is.
2.ábra:
A Dogecoin Bitcoin ellenében
Nem magától értetődő, hogy egy grafikont dollár ellenében ábrázoljunk. Sőt, megannyi kereskedő preferálja Bitcoin ellenében mérni a kriptovaluták árfolyamát, mondván, hogy hosszútávon ő a Bitcoin pozícióját szeretné maximalizálni, ezért vagy Bitcoint tart vagy amikor talál egy Bitcoinnál jobban teljesítő altcoint, akkor egy bizonyos időszakra átváltja vagyona egy részét arra a kriptovalutára. Nézzük meg tehát Bitcoin ellenében a Dogecoin árfolyamát.
A 3. ábrán azt láthatjuk, hogy legtöbbször a zöld és a piros ártartomány között mozgott a Dogecoin árfolyama Bitcoin ellenében. A zöld tartományban volt érdemes Dogecoint vásárolni a Bitcoin készletünkből és a piros tartományban volt érdemes visszaváltani a Dogecoinunkat Bitcoinra. Egy ilyen kereskedéssel megnégyszerezhettük a befektetett Bitcoinjaink számát. Persze nem várható minden kereskedőtől, hogy eltalálja mikor a legjobb venni valamit és mikor eladni, de mindenesetre utólag elemezve a grafikont ezt láthatjuk.
3.ábra:
Az utolsó zöld kiugró gyertya mutatja hol vagyunk jelenleg. Bőven a piros tartományon túl, ahol általában érdemes volt már eladni a Dogecoin készletünket. Természetesen utólag látható, hogy jobban jártunk, ha nem adtuk el, de ezt nem tudhattuk előre. Látható, hogy sokan adták el Dogecoin készletük egy részét itt, mivel 4 hónapig ebben a tartományban mozogtunk, végül azonban a túlnyomó kereslet meghaladta az eladói nyomást.
A 3. ábrán figyelhetjük meg, hogy a Dogecoin majdnem minden évben felkapottá válik, emelkedik pár száz százalékot az árfolyama Bitcoin ellenében, majd lankad a felkapottság és visszatérünk a zöld zónába. Nincs semmi bizonyíték arra, hogy ez ezúttal is így lesz, főleg, hogy a mostani felkapottság jóval túlszárnyalja a korábbiakat. Mindenesetre azt kijelenthetjük, hogy a jelenlegi több ezer százalékos emelkedés túlságosan gyorsan ment végbe, ez mindenképpen intő jel, hogy későbbiekben korrekcióra számíthatunk.
Mit mond az általános modell?
Empirikus megfigyelések alapján az árfolyambuborékoknak vannak közös tulajdonságai, amik leginkább a tőzsdepszichológia miatt teljesülnek. Az alábbi ábrán megfigyelhetjük, milyen részre bonthatjuk egy buborék életútját. A kezdeti árfolyamemelkedés után megjelennek az első profitrealizálók, akik eladnak, így az árfolyam kissé csökken. Majd szépen fokozatosan túlnövi magát az árfolyam, visszakorrigál, azonban vannak, akik ilyenkor sem adják fel és további árfolyamemelkedésre számítanak. Így kialakul egy kisebb második csúcs, majd az árfolyam beszakad.
Az alábbi grafikonon a Dogecoin árfolyamát láthatjuk dollár ellenében napi gyertyákkal. Amennyiben mindenképpen rá szeretnénk húzni az előbbi modellt erre a grafikonra, akkor azt mondhatjuk, hogy most kezdődhet a "Return to normal" szakasz. Természetesen ez egyáltalán nem biztos, csupán ezt mutatja a tapasztalat.
Fontos, hogy fenntartásokkal kezeljük az általános modellt, hiszen a végeredmény eltérhet, ezt láthattuk a GameStop esetében is. Január végén megszületett az első csúcs, majd a második kisebb csúcs is ("Return to normal"), ezt követően az árfolyam visszaesett a január közepén megszokott árhoz. Amennyiben idáig (február közepe) néznénk a grafikont azt mondhatnánk, hogy a modellt egészen pontosan ráhúzhatjuk a GameStop-ra, azonban márciusban megint csak elindult egy árfolyam-emelkedés, ami ugyan elhanyatlóban van, de így is többszöröse a kezdeti árfolyamnak.
Összefoglalás
Azt kijelenthetjük, hogy a Dogecoin árfolyama meglehetősen túlvett állapotban van jelenleg (április 28. - 0,32$). Azonban ez nem jelenti, hogy az árfolyam nem dönthet meg új csúcsokat. Amennyiben újabb és újabb kereskedők szeretnének vásárolni, azzal növekedhet a kereslet és túlszárnyalhatják az eladói nyomást.
Ugyanakkor érdekes olyan projektek előtt látni a Dogecoin-t, amik bizonyos szempontból értékesebbek és több felhasználási területük is van, mint egy meme coinnak. A cikk írásakor a Dogecoin piaci kapitalizációja megelőzi a Polkadotét, Chainlinkjét és a Cardanoét is. A sors fintora, hogy az anno másolatként megjelenő Dogecoin jelenleg előrébb van, mint a Litecoin, amit fork-oltak a készítők.
Forrás: coinmarketcap.com
Borítókép forrása: financemagnates.com
További ajánlott cikkeink:
- Bitcoin és kriptovaluta konzultáció. Elakadtál? Kérdésed van? Segítünk!
- Bitcoin és blokklánc, egy új világ kezdete; Ebook
- Bitcoin és kriptovaluta adózás ultimate kisokos 2021
- Kriptovaluta és altcoin bemutatók, projekt ismertetők
- Bitcoin és kriptovaluta bányászat beállítások, útmutatók
- Kriptovaluta tőzsde ismertetők, Bitcoin vásárlás
Elon Musk jogi lépéseket tett az OpenAI ellen, azzal vádolva a céget és a Microsoftot, hogy megszegték nonprofit küldetését és korlátozták a versenyt.
Az USA-ban a spot Ethereum ETF-ek napi beáramlása rekordot döntött, 12,9 millió dollárral túlszárnyalva a spot Bitcoin ETF-ek beáramlását.
A GMCI árindexei azt mutatják, hogy a vezető memecoinok elvesztették emelkedő lendületüket, míg a DeFi tokenek erőteljesebb növekedést mutatnak.
A Solana története az elmúlt két évben inkább hasonlított egy Netflix-drámára, mintsem egy átlagos kriptovaluta árfolyamgrafikonjára.