Közel 30%-ot ugrott már 2023 elején a Bitcoin ára, átbeszéltjük, hogy szerintünk ez bull trap-e...

Összeszedtünk mindent, amire figyelned kell ha az AMD 5700 vagy 5700 XT kártyádból szeretnéd a legtöbbet kihozni kriptovaluta bányászatod során. Figyelem! Ez csak egy saját személyes preferencia és útmutató, nem egy konkrét javaslat!
Az AMD 5700XT és az 5700 (még ahol kapható) az egyik legjobb watt/hash aránnyal rendelkező kártya a piacon. Az AMD 5600XT-től, ami hasonló tulajdonságokkal bír, ebben a cikkben eltekintünk, külön cikk lesz róla. Dollár/mhs aránya az előző cikk óta nem javult, viszont a körülmények sokat változtak. Ez alatt mire gondolok pontosan? A Defi boom, és az emiatt megugró rewardok kezdenek a normál tartományba visszatérni. Viszont a magas Ether ár, és a beérkező bánya fejlesztések miatt a difficulty ATH-n az elmúlt három hónap alatt durván emelkedett.
Ebben persze benne lehet egy jó nagy adag spekuláció is, hiszen a 4Gb-os kártyáknak Eth-n nagyjából még néhány hete van hátra. Hive OS statisztikái szerint, ezen operációs rendszer alatt futó kártyák jó része még 4Gb-os. Ezt ezen a linken el is éritek. Habár arányuk folyamatosan csökken.
Ha csak ezt vesszük alapul, karácsony környékén, egy jó nagy adag kártya “el fog párologni” a rendszerből, vagy nem lesz hatékony (LolMiner Zombie Mode ezt megjelenéskor én is próbáltam, az eredmény tényleg Zombie 🙂 ). Szóval szerintem a VGA-k által birtokolt hashrate csökkenni fog. Az megint más kérdés, hogy ez a hashrate arányában egyre kevesebb (A10 Pro, E3 stb)
Szóval ezekre gondoltam nagyjából, az előző cikkben, mikor az AMD 5700/5600-asok időtállóságát fejtegettem. Azzal viszont nem tudok vitatkozni, hogy a 470 8gb még mindig a legjobb választás, ha a lakosságinál olcsóbb áramod van.
Ha még nincs videókártyád, akkor ez az első és legfontosabb kérdés. Nagyjából az összes gyártó összes kártyájával volt már dolgom, amit ajánlok azt mindenféle márka szimpátia nélkül teszem.
Legjobb három videókártya, amit kriptovaluta bányászatra vehetsz szerintem:
Amelyik kártya nem szerepel a listán, az a “megvehető” kategóriába tartozik nálam. Nem valószínű, hogy sok gondod lesz vele, de a hőmérsékletek nem lesznek alacsonyak, ami a memóriát illeti.
Három programra lesz szükségünk. Mindegyiket Igor weboldaláról tudjuk letölteni. Angol, vagy német nyelven részletes leírást találunk róluk.
Amire szükségünk lesz:
Windows 10 Enterprise LTSC alatt nálam több kártyánál fagyott a rendszer, illetve Thread stuck in device stb. hibával megállt. Mindenképpen hagyományos Windows 10 Enterprise-t ajánlok. Régebbi drivereknél, 20-as Adrenalin előtti az órajelet kettővel osztva alkalmazza 900 Mhrz=1800 Mhrz. A szóban forgó gépen Windows 10 18363 build és 20.3.1-es Adrenalin driver van.
Kezdésnek a Morepowertoolt és a Red Bios Editort telepítsük fel, Flash Toolt pedig csomagoljuk ki. Először le kell mentenünk a kártyán található biost. Ehhez a Flash toolt fogjuk használni. Gui felülete nincs, így parancssorból futtatható. Fontos, hogy mindenképpen rendszergazdaként futtassuk az alkalmazást.
Először a program helyére kell navigálnunk, ezt a cd paranccsal és a mappa helyével tehetjük. Nálam cd C:\Users\Csalodas\Desktop\Programozas\293plus
Ha jól csináltuk, akkor a könyvtárban vagyunk. Ezután meg kell nevezni a használni kívánt programot, majd jöhetnek a parancsok. A Flash Tool mappájában van egy doc.txt nevű file, ahol megtaláljátok az összes használható parancsot, rövid leírással.
amdvbflash.exe -s 0 Sapphire5700XTgyari.rom paranccsal tudjuk lementeni a kártyánkon lévő biost.
A gyakorlatban ez így néz ki. A lementett bios a Flash Tool könyvtárába kerül. Innen tudunk majd tovább dolgozni vele.
Következő lépésnek folytassuk ezzel a programmal, amit már előzőleg feltelepítettünk. Fontos, hogy legyen a gépben benne az AMD 5700-as kártyánk. Ellenkező esetben, a load gombra kattintva sokszor nem történik semmi. Legfelül válasszuk ki a kívánt kártyát, majd kattintsunk a Load gombra.
Ekkor megjelenik egy felugró ablak, ahol megkereshetjük a lementett BIOS-t. Szinte minden állítható a programmal. Én a következőket szoktam beállítani:
Ha ezzel megvagyunk, Save-re kattintva mentsük el az MPT-t és folytassuk másik programban a munkát.
Indítsuk el a programot. A “Load” gombal töltsük be a már lementett gyári biosunk. Fent a PowerPlay fülre kattintva töltsük be a korábban elkészített MPT filet. Ezután a VRAM Timings fülre kattintva kezdjük el az időzítések módosítását.
Ha rákattintunk az 1550/1800/2000/2250 Mhrz-re megnyílik a DDR6-os memória időzítéseinek az ablaka. Itt keressük meg a DRAMTiming12-őt és írjuk át a tRef értéket. A kezdeti 2945-ös értékről 6000 környékére. Ezt minden időzítésnél át kell írni (1550/1800/2000/2250) mind a két memória típusnál.
Ha ezzel megvagyunk, csináljuk meg a másik időzítést is. Majd mentsük el a biost a Flash tool 2.93+ vagy a 3.04 mappájába.
Biost csak saját felelősségre flashelj 🙂 ! Ez csak egy útmutató!
Üdv Aliara,
Ha tetszik, amit csinálunk és szeretnéd biztosítani, hogy a Cryptofalka továbbra is a megszokott minőségi tartalmakat tudja nyújtani az olvasók számára, a következő linken tudod támogatni a munkánkat. Köszönjük! 👋
Donation: ➡️ LINK ⬅️
Oldalunk ellenőrzött Brave alkotó, így ha Brave böngészőt használsz BAT segítségével is tudod támogatni a munkánkat.
—————————————————————————————————————————————————–
A CryptoFalka által szolgáltatott információk és elemzések a szerzők magánvéleményét tükrözik, a megjelenő írások nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII. törvény (Bszt.) 4. § (2). bek 8. pontja szerinti befektetési elemzést és a 9. pont szerinti befektetési tanácsadást. Bármely befektetési döntés meghozatala során az adott befektetés megfelelőségét csak az adott befektető személyére szabott vizsgálattal lehet megállapítani, melyre a CryptoFalka nem vállalkozik. Az egyes befektetési döntések előtt éppen ezért tájékozódjon részletesen és több forrásból, szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadóval!