Közel 30%-ot ugrott már 2023 elején a Bitcoin ára, átbeszéltjük, hogy szerintünk ez bull trap-e...

Kicsit privát, kicsit okosszerződéses, kicsit Bitcoin. Miben jobb, mint az eredeti? Miben nem? Bemutatjuk a Bitcoin Cash eredetét, legfontosabb jellemzőit🔦
Elérhető: Coinbase, Binance, Bitcoin.com, Kraken
Konkurencia: Bitcoin, Bitcoin SV, Litecoin
Legmagasabb ár: 4355 USD – 0,238 BTC
Mélypont: 75 USD – 0,0237 BTC
Fejlesztői aktivitás: 8/10
Felhasználói aktivitás: 9/10
Piaci megbízhatóság: 8/10
Vélekedés: 8/10
A Bitcoin Cash (BCH) a Bitcointól független kriptovaluta, amely 2017 augusztus 1-én nem egy saját genezis blokktól, hanem az eredeti Bitcoin 478 558-ik blokkjánál leágazva indult. A kriptovaluták életútjára jellemző, hogy a fejlesztők által előterjesztett egyes újítások vagy javítások kétféle módon érvényesülhetnek a blokklánc folytonosságában. Amennyiben a javaslatot elfogadja a node-okat üzemeltető személyek és cégek közössége, az adott változtatás egy szofverfrissítéshez hasonló módon szétterjed az infrastruktúrán. Ekkor a felhasználók, tárcák, tőzsdék, bányászok mind az új szabályoknak megfelelően járnak el.
Máskor azonban a fejlesztési javaslat megoszthatja a szereplőket, így nem lesz konszenzus és egységes frissítés. Ilyenkor a két tábor elszakadhat egymástól. Aki nem frissíti a protokollt az új változatnak megfelelően, az viszi tovább a blokkláncot az eredeti kriptovaluta formájában. Aki pedig felülírja a tárolt szoftverét az egy új, alternatív kriptovaluta létrehozásában és üzemeltetésében vesz részt. Minden blokklánc alapú kriptovaluta képes elágazni fork formájában, erről a témáról bővebben olvashatsz ebben a leírásban.
A Bitcoin Cash a Bitcoin egyik megvalósult módosított változata, ahol az eredeti konszenzust felülírták a Roger Verrel és a Bitmain nevű Bitcoin bányászgép-gyártóval egyetértő node-ok üzemeltetői. Az elágazást a blokkméret és skálázhatóság felmerülő problémájára adott kétféle válasz okozta. A blokkok körül megoldandó helyzet 2017-ben vált nyilvánvalóvá, amikor a Bitcoin hálózatán a tranzakció idő és költség rendkívüli mértékben megnőtt. Ennek következtében célszerűtlen volt kiskereskedelmi fizetésekre használni Bitcoint, pedig ez lenne az egyik fő célja.
A Bitcoin blokkmérete 1MB, tehát abban a kb. 10 percben amit egy blokk időben jelent, a hálózat maximum annyi tranzakciót képes feljegyezni a megosztott főkönyvbe. Ez kb. 4,6 tranzakció másodpercenként, ami elég szerény teljesítmény egy milliók által használt valuta rendszertől. Ha a Visa 1700 TPS, vagy a PayPal 200 TPS kapacitásához hasonlítjuk, a Bitcoin egyáltalán nem tűnik túlzottan versenyképesnek. Ugyanis a túltelítettség megnövekedett tranzakcióidőt eredményez. Ami nem fért bele a folyamatban levő blokkba, az sorban áll a következőhöz. Az átutalásokat meg lehet sürgetni nagyobb tranzakció költség hozzárendelésével, hiszen a bányászgépek prioritást adhatnak a nagyobb ráfordítású tranzakcióknak. Ekkor viszont az átlagos költség nő meg jelentősen, illetve az alacsony költségű tranzakciók nem kapnak helyet blokkban akár napokig. A Bitcoin esetében a SegWit fejlesztés csillapította a problémát, a BCH pártiak viszont más ötlettel álltak elő.
Roger Ver a megoldást a blokkméret megnövelésében látta. Javaslata szerint 8 MB-os blokkokkal, valamint a blokkméret időnkénti felülvizsgálatával és további növelésével a túltelítettség problémája megoldható. Jelenleg 32 MB-nál járunk. Nagyobb blokkokkal nagyobb forgalmú időszakokban is belefér az összes tranzakció az aktuális blokkba, ezzel nem rugaszkodik el sem a tranzakcióidő sem a költség.
Ugyanakkor a nagyobb blokk nagyobb hardveres teljesítményt követel a bányászok részéről. Ez azt eredményezi, hogy a BCH hálózatot költségesebb géppark ráfordításával lehet haszonnal üzemeltetni, így a kisebb szereplők kiszorulnak az infrastruktúrából. Kevés nagyobb cég lehet decentralizált, de mindenképpen koncentráltabb hatalmat jelent a hálózat biztosításában. Ezzel sérül is a Bitcoin azon alapelve , miszerint a valuta használóinak és üzemeltetőinek a halmaza nagymértékben fedi egymást egy demokratikus önmagáért dolgozó rendszerben.
A Bitcoin Cash esetében a tranzakcióidő nem növekedhet meg a betelt blokkokból kifolyólag, mivel az átlagos adatmennyiség, ami egy blokkon megjelenik pedig 100-200 kB körül mozog. A blokkidőt a leágazó kriptovaluta örökölte a Bitcointól, tehát szintén tíz percenként íródnak fel a tranzakciók a megosztott főkönyvbe, viszont a gyakorlatban egy átutalás már a blokkláncra küldés pillanatában azonnal érvényessé válik. Ez nem új a BCH esetében, 2015-ig a Bitcoin hálózatán is elfogadott volt az ún. 0-conf tranzakció, ami egy olyan kezdeményezett utalás, ami várja a jóváhagyásokat a node-októl majd bekerül a főkönyvbe.
Alapesetben ugyanazt a Bitcoint nem lehet duplán költeni, amennyiben valaki megpróbálja, a második tranzakciót figyelmen kívül hagyja a hálózat. A Bitcoin egyik fejlesztése nyomán azonban ugyanaz a Bitcoin újrautalható lett oly módon, hogy akár egy másik címre is elküldhető a még jóvá nem hagyott tranzakcióban levő Bitcoin és a bányászás szabályaiból adódóan. Az a tranzakció kerül a főkönyvbe visszavonhatatlanul, amelyiket nagyobb tranzakciós díjjal küldtük. Így a blokk lezárásáig nem feltétlenül lehet megbízni a Bitcoin tranzakciókban, de a Bitcoin Cash esetében az eredeti megoldás van érvényben. Az átutalt összeg biztosan lekönyvelődik, a dupla költés be sem kerül a node-okhoz, a blokkidő hossza ezért nem befolyásolja a fizetés sebességét a pénztárnál.
Mivel a BCH elsősorban a Bitcoin fizetőeszközként való használatának a gyengeségei nyomán jött létre, az elterjesztés fókuszában is az egyszerű és gyors átutalás áll. A narratíva a kezdetektől fogva a Bitcoin Fehér Könyv címe – peer-to-peer elektronikus készpénz. Ennek megfelelően a hétköznapi használatot elősegítő appok gondoskodnak arról, hogy a kereskedőknek és vásárlóiknak a készpénz használatnál ne legyen körülményesebb BCH-val fizetni. A Bitcoin Cash Register és a hozzá hasonló appok a helyi valutában beírt összegből generálnak egy QR kódot, amit egy BCH fizetési appal beolvasva azonnal átutalódik a kereskedő számlájára a beírt összegnek megfelelő mennyiségű Bitcoin Cash. Nem kíván szakértelmet egyik fél részéről sem, nem kell tranzakció validációkkal foglalkozni, egyszerű mint egy paypass kártya, csak bank nélkül, rejtett költségektől mentesen.
A Bitcoin Cash hiába tűnik alkalmasabb fizetőeszköznek a Bitcoinnál, mindig is rajta marad a stigma, hogy a Bitcoin olcsó másolata. Az infatruktúra tejesítményét megtestesítő hash arány elenyésző a Bitcoinéhoz képest, így egy 51%-os támadás megvalósítása nem kerül olyan irreális csillagászati összegbe mint a nagy testvér esetében. Azzal hogy a kriptovaluta mögött áll egy vezető emblematikus figura az árfolyam ki van téve egy személyi olyan kockázatnak. Az Ether árfolyama átmenetileg leesett a felére, amikor 2017-ben elterjedt Vitalik Buterin halálának álhíre, Satoshi esetében ez nem fordulhat elő, Roger Ver viszont nagyon is a spekuláló szemek előtt van.
A Bitcoin nem fog alapvető változásokat felmutatni az eredeti elképzeléshez képest, a Bitcoin Cash viszont egy jobb alternatíva próbál lenni, így bővítheti bizonyos funkciókkal a képet. Itt jön be az okosszerződés funkcionalitás. Már az Ethernél láttuk, hogy a blokklánc technológia és az okosszerződések ötvözése nagyon is piacképes terméket eredményezhet, a BCH két fronton is látott lehetőséget az okosszerződések alkalmazására.
Cashscript: Adatok hozzárendelése és függvények alkalmazása a tranzakciókban igény szerint. Az átutalások lebonyolításában megjelennek a ha-akkor argumentumok amivel a tranzakció könnyebben beépülhet egy elektronikus szolgáltatás programozott folyamatába az ellenérték rendezésével kapcsolatosan.
Wormhole: Szintén az Ethereumból merített ötlet. BCH alapú új tokenek létrehozásának a platformja. Akár egy új kriptovaluta háttereként szolgálhat azok számára, akik a BCH tulajdonságaira szeretnének építeni egy saját új digitális pénzt az ERC-20 tokenekhez hasonló módon. Vagy egyedi, nem fungibilis tokenek létrehozására ad egy programozható keretrendszert.
A készpénzhez történő további hasonlóságok beemelése érdekében a rendszer választható vagy kötelező módon coin keveréssel továbbítja a tranzakciókat. A tranzakcióban szereplő kriptovaluta jellemzően visszakövethető a blokkláncon akár addig a blokkig ahol kibányászták, ez teszi a Bitcoin rendszerét rendkívül transzparenssé. Ez az egyik hangoztatott előnye a Bitcoinnak és a blokkláncnak, viszont talán túl sokat is felfed a pénzügyeinkről azok számára akiknek kriptóval fizetünk. Amint valaki hozzá tud kapcsolni egy személyt a címhez, minden korábbi vagy későbbi tranzakcióját meglesheti.
A coin keverés lehetővé teszi, hogy a küldők egymás coinjaival fizessenek a címzettjeiknek, így nem lesz közvetlen kapcsolat a blokkláncon a felek között a tranzakció mentén. Minél többen vesznek részt a keverésben, annál nagyobb permutációban lehet összekuszálni a szálakat a kíváncsiskodó tekintetek előtt. Egyes BCH walletek bevezették, másoknál nem tartozik a szolgáltatásokhoz, igény szerint élhet a lehetőséggel aki szeretne.
Miután a Bitcoin Cash levált a Bitcoinról a renegát fejlesztők között látszólag nem volt teljes az egyetéertés bizonyos technikai megvalósítások terén, ebből kifolyólag a BCH tovább osztódott 2018-ban. A Craig Wright vezetésével továbbvitt Bitcoin Cash verzió legfontosabb újítása a blokkméret további növelése volt, kezdetben 128 Mb volt egy blokk kapacitása, a 2019-es Quasar frissítéssel azonban ezt megnövelték 2 Gb-ra.
Craig egy korai Bitcoin fejlesztő volt, aki ragaszkodik ahhoz a történethez, hogy ő maga Satoshi Nakamoto, az SV konkrétan a Sathoshi Vision akar lenni. Különféle módokon igyekszik bizonyítani ezt bíróságon, vagy Twitteren, de nehezen hihető a dolog, mivel a valódi Satoshi könnyedén tudná igazolni magát azzal, hogy kezdeményez egy utalást a Tulip fund nevű Bitcoin címek valamelyikéről. A furcsa marketingje és az ebből fakadó általános ellenszenv eredményeképpen a BSV-t pl. a Binanceről lelistázták.
A BSV továbbra is proof of work algoritmuson fut és 10 perc a blokkidő, valamint a BCH-nál is kisebb tranzakciós díjjal működik. Fontos különbség még az, hogy a BSV nem támogat okosszerződés funkciót, célja pusztán egy olcsó és túlterhelhetetlen valuta hálózat működtetése.
Ha tetszik, amit csinálunk és szeretnéd biztosítani, hogy a Cryptofalka továbbra is a megszokott minőségi tartalmakat tudja nyújtani az olvasók számára, a következő linken tudod támogatni a munkánkat. Köszönjük! 👋
Donation: ➡️ LINK ⬅️
Oldalunk ellenőrzött Brave alkotó, így ha Brave böngészőt használsz BAT segítségével is tudod támogatni a munkánkat.
—————————————————————————————————————————————————–
A CryptoFalka által szolgáltatott információk és elemzések a szerzők magánvéleményét tükrözik, a megjelenő írások nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII. törvény (Bszt.) 4. § (2). bek 8. pontja szerinti befektetési elemzést és a 9. pont szerinti befektetési tanácsadást. Bármely befektetési döntés meghozatala során az adott befektetés megfelelőségét csak az adott befektető személyére szabott vizsgálattal lehet megállapítani, melyre a CryptoFalka nem vállalkozik. Az egyes befektetési döntések előtt éppen ezért tájékozódjon részletesen és több forrásból, szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadóval!