Bitcoin ETF-ek: Forradalom vagy Decentralizáció Vége?
Bitcoin ETF-ek bevezetése vitákat szül a kriptovaluták alapelveiről, a piaci centralizációról és a technológiai fejlődés hatásairól.
10 milliárd dolláros ETF kereskedési volumen
Az Amerikai Értékpapír- és Tőzsdefelügyelet (SEC) 2023 januárjában engedélyezte az első Bitcoin alapú tőzsdén kereskedett alapokat (ETF-eket), amelyek óriási érdeklődést váltottak ki a pénzügyi piacokon.
Az első heti 10 milliárd dolláros kereskedési volumen és a 782 millió dolláros tőkebeáramlás jelentős mértékben megerősítette az ilyen típusú befektetési eszközök iránti keresletet. Ennek ellenére, néhány vezető kriptovaluta-szakértő aggodalmát fejezte ki a Bitcoin ETF-ek jövőbeli hatásait illetően, különös tekintettel a kriptovaluták alapelveire.
A Bitcoin ETF-ek és a Centralizáció Aggodalma
Andy Bromberg, az Eco pénztárca fejlesztőjének vezérigazgatója szerint a Bitcoin ETF-ek növelhetik a hagyományos pénzügyi intézmények befolyását a kriptovaluta-piacon. Bromberg szerint ezek az eszközök távolodnak el a Bitcoin alapító ideáljaitól, mivel a befektetők csak egy "papírdarabot" birtokolnak, míg a valódi Bitcoinokat a Wall Streeti intézmények tartják kezükben. Ez, Bromberg szerint, ellentétes azzal a decentralizált és demokratikus jövőképpel, amelyet a Bitcoin és más kriptovaluták képviselnek.
Bromberg hangsúlyozza: "Van egy olyan világ, ahol, ha az iparágba belépő emberek csak az árra figyelnek, és nem arra, hogy mit is csinál valójában ez a technológia, akkor befektetnek ezekbe a Bitcoin ETF-ekbe. És egy nap ezek a Wall Street-i intézmények a forgalomban lévő Bitcoin 70%-át fogják birtokolni [...] Nem vagyok biztos abban, hogy ez az, amit építeni akartunk." Ez a megjegyzés rávilágít arra a fontos kérdésre, hogy vajon a jelenlegi fejlődési irány milyen hatással lesz a kriptovaluták jövőjére és azok alapvető elveire.
Bitcoin ETF beáramlások január 11–12-re. Forrás: Eric Balchunas az X-en, a Bloomberg Terminal adataira hivatkozva.
A Szektor jövője és az Ethereum ETF-ek kérdése
Lucas Henning, a Suku pénztárca fejlesztőcsapatának technológiai igazgatója is kritikával illette a Bitcoin ETF-eket. Henning szerint az ETF-ek csak átmeneti figyelmet kapnak, mivel a SEC valószínűleg nem fogja jóváhagyni a Bitcoinon kívüli kriptovaluták és protokollok ETF-be való bevonását.
Henning rámutatott, hogy a Bitcoin ETF-ek jóváhagyása után a következő logikus lépés az Ethereum ETF-ek bevezetése lenne, de ez vélhetően számos akadályba ütközik.
A Self-Custody és a Technológiai Fejlődés
Henning hangsúlyozza, hogy a kriptovaluták önálló megőrzése a jövőben egyre könnyebbé válik, különösen az Ethereum ökoszisztémában. Hivatkozva az Ethereum Improvement Proposal (EIP) 7212-re, amely lehetővé teszi az on-chain tranzakciók aláírását arcfelismerés vagy más biometrikus adatok segítségével, Henning azt állítja, hogy ez a fejlődés csökkenteni fogja a kripto ETF-ek iránti igényt, mivel az emberek könnyebben tudják majd kezelni saját kripto eszközeiket.
Habár a Bitcoin ETF-ek piacra lépése fontos mérföldkő a kriptovaluta világában, a szakértők szerint ezek a befektetési eszközök komoly kihívások elé állítják a kriptovaluta-ökoszisztémát. A szektor más szakértői is megosztották véleményüket az ETF-ekkel kapcsolatban: egyesek szerint ezek az alapok jelentős forradalmi változásokat hoznak, míg mások úgy vélik, hogy ezek a kezdeményezések inkább kudarcot vallottak.
Az elnök ugyan kevés tudással rendelkezik a tokenről, de kijelentései és felesége, Melania Trump saját memecoinjának megjelenése tovább fűtik a piacot
A világ legnagyobb kriptovalutájának árfolyama számos tényezőtől függ, de melyek a legfontosabbak? Három mutató az USA gazdaságából, ami mindent visz.
A közösség elégedetlen, a vezetés változni látszik, és Vitalik Buterin is egyre inkább beleáll a kriptovilág viharos diskurzusaiba.
Megfogadtad, hogy idén nem nézed tovább, hogy értéktelenedik a nehezen megkeresett pénzed? Nem éri meg várni - fektess okosan kriptovalutákba!