
Atkins irányítása alatt az SEC a kriptó fejlődését ösztönzi
A SEC új elnöke, Paul Atkins bejelentette, hogy a szabályozás helyett az innovációé a főszerep a kriptopiacon.
Végre véget érhet a kriptók „szabályozási limboja”?
Paul Atkins, az Amerikai Értékpapír- és Tőzsdefelügyelet (SEC) új elnöke alig pár héttel hivatalba lépése után máris fontos üzenetet küldött a kriptoiparnak. Egy 2025. május 19-én tartott beszédében – mely az egyik első nyilvános megszólalása volt áprilisi kinevezése óta – világossá tette: új korszak kezdődik a digitális eszközök szabályozásában.
„A kriptovaluta-piacok évek óta a SEC szabályozási senkiföldjén vesztegelnek” – jelentette ki Atkins.
Hozzátette: bár már utasította a bizottság szakpolitikai részlegeit, hogy kezdjék meg a kriptóra vonatkozó szabályjavaslatok kidolgozását, a háttérmunka továbbra is zajlik:
„A munkatársak még mindig az ’aljnövényzetet’ irtják a nyilatkozataikkal.”
BREAKING: SEC CHAIR PAUL ATKINS JUST SAID HE'S DIRECTED HIS STAFF TO BEGIN DRAFTING NEW RULES FOR #BITCOIN AND CRYPTO
— The Bitcoin Historian (@pete_rizzo_) May 19, 2025
"IT'S A NEW DAY AT THE SEC." BTC IS "NO LONGER IN LIMBO." HUGE 🚀 pic.twitter.com/k1NCG54MUj
A szabályozás helyett az innováció ösztönzése kerül előtérbe
Atkins szerint a SEC feladata nem az, hogy elfojtsa az innovációt, különösen nem olyan területeken, mint a digitális eszközök. Elmondása szerint a testület az új vezetés alatt készen áll arra, hogy nyitottabban álljon a fejlődő technológiákhoz, miközben hű marad törvényi kötelezettségeihez.
„A SEC-nek nem az a dolga, hogy azt mondja a piacoknak: álljatok meg” – fogalmazott. – „Ahogy megkezdtem az elnöki munkámat, kijelenthetem: visszatérünk a gyökereinkhez, vagyis ahhoz, hogy ne elfojtsuk, hanem támogassuk az innovációt. A piacok fejlődnek, és a SEC-nek nem szabad ezt megakadályoznia.”
Törvényi változások a láthatáron: Kongresszusi tervek a kriptopiacokért
A beszéd egy olyan időszakban hangzott el, amikor az amerikai törvényhozók épp egy új törvénytervezetet tárgyalnak, amely átfogó szabályozási keretet biztosítana a kriptovaluták piacára. A jogszabály célja, hogy pontosan kijelölje a SEC és a Határidős Árutőzsdei Kereskedelmi Bizottság (CFTC) szerepét a digitális eszközök felügyeletében.
Ez a jogi lépés jelentős változást hozhat, különösen a piac szempontjából, mivel eddig a szabályozás sok szempontból homályos és következetlen volt.
Amíg azonban a törvényt a Kongresszus nem fogadja el és nem írják alá, a SEC irányelvei – különösen a kriptoeszközök esetében – továbbra is ellenállásba ütközhetnek az iparági szereplők részéről.
Szabályozási útvesztőből fejlődő ökoszisztéma felé
Atkins hivatalba lépése előtt is érzékelhető volt a szemléletváltás. A SEC már 2025-ben több, kriptovállalatok ellen indított vizsgálatot és végrehajtási eljárást ejtett, valamint iránymutatásokat adott ki mémérmékről és biztonsági tokenekről. Ezek a lépések egyértelműen arra utalnak, hogy a bizottság letért elődje, Gary Gensler szigorúan korlátozó útjáról.
Atkins nemcsak beszédeket mond, hanem aktívan részt vesz a bizottság munkájában is. Elnökként nyitóbeszédet tartott több kerekasztal-beszélgetésen, ahol a blokklánc és a digitális eszközök szabályozási kérdéseit vitatták meg. A következő esemény 2025. június 9-én esedékes, témája a decentralizált pénzügyek (DeFi) lesz – egy újabb fontos mérföldkő a kriptoszektor integrálásának útján.
A Paolo Ardoino, a Tether vezérigazgatója arról beszélt, hogy a szabályozási környezet javulása kulcsfontosságú a kriptoipar jövője szempontjából. Kiemeli, hogy a világ vezető gazdaságainak – különösen az Egyesült Államoknak – konstruktív, átlátható és innovációbarát megközelítésre van szüksége.
Ardoino üdvözli, hogy az új SEC-vezetés nyitottabb párbeszédet kezdeményez a szereplőkkel, és azt is hangsúlyozza, hogy a szabályozói együttműködés nélkülözhetetlen ahhoz, hogy a digitális eszközök globálisan fenntartható és biztonságos pénzügyi ökoszisztémává fejlődjenek.
Ez a gondolat egybecseng Paul Atkins nyilatkozatával, miszerint a SEC célja nem az innováció elfojtása, hanem annak támogatása egy jól szabályozott keretrendszerben.

A Circle rendkívül sikeres tőzsdei bevezetését követően a kriptoszektor több nagy szereplője is készülődik a nyilvános részvénykibocsátásra.

Az izraeli–iráni tűzszünet hatása már most érezhető a kriptopiacon. Megnézzük hogyan jelezte előre a konfliktus végét a Polymarket és az olaj ára.

A Revolut egyszerre fintech bank és kriptós kapu, amely alig pár év alatt robbant be a pénzügyi világba, felrúgva a hagyományos banki szabályokat.

A Bitcoin 100 ezer dollárnál billeg, miközben az altcoinok sorsfordító támaszokhoz értek. A trend folytatása vagy fordulata dőlhet most el.