
Az Ethereum kutatója szerint olcsóbb megtámadni a Bitcoint
A blokklánc-technológia világában egy 51%-os támadás a legnagyobb rémálmok közé tartozik. De vajon melyik hálózatot nehezebb megtörni: a Bitcoint vagy az Ethereumot?
Justin Drake, az Ethereum egyik vezető kutatója és a híres Merge (azaz a PoS-re való áttérés) főmérnöke, erre adott meglepő választ.
Olcsóbb betörni a Bitcoinba?
Justin Drake a Cointelegraph-nak adott interjúban kijelentette: sokkal olcsóbb lenne 51%-os támadást indítani a Bitcoin ellen, mint az Ethereum ellen. Becslése szerint nagyjából 10 milliárd dollárba kerülne egy sikeres támadás a Bitcoin esetében.
A támadás során egy entitás vagy csoport a hálózat bányászati vagy stake-elési erejének több mint felét birtokolja, és így irányíthatja a tranzakciókat, érvénytelenítheti azokat, vagy megakadályozhatja az új blokkok létrejöttét.
Drake állítása visszhangzik Grant Hummer, az Etherealize (Ethereum-központú marketing és termékfejlesztési cég) társalapítójának posztjában is. Hummer szerint a Bitcoin teljesen bajban van a biztonsági költségvetése miatt.
1. Respectfully, BTC is completely screwed because of its security budget. It would only cost $8B to 51% attack BTC today. When this gets down to $2B (AKA, BTC's security market cap becomes 0.1% of its asset market cap), a 51% attack is virtually certain to happen. This will…
— gphummer.eth 🦇🔊 (@gphummer) May 14, 2025
A Bitcoin támadhatóbb?
Hummer úgy véli, hogy már 8 milliárd dollárból is végrehajtható egy sikeres 51%-os támadás a Bitcoin ellen, és ha a költség 2 milliárd alá csökken, az ilyen támadás gyakorlatilag elkerülhetetlenné válik. Továbbá hozzátette:
„Ez a következő évtized során kristálytisztává válik. Az ETH az egyetlen valóban decentralizált kriptoeszköz, amely az internet értéktárolójává válhat.”
Ethereum: drágább, de nem lehetetlen célpont
Drake szerint az Ethereum teljes kontrolljához 50% + 1 stake szükséges. Bár ezt rendkívül nehéz és drága lenne kivitelezni, nem lehetetlen:
„Egy gazdag nemzetállam valószínűleg képes lenne rá.”
Jelenleg 34 168 987 Ethereum van stake-elve, értéke közel 89,6 milliárd dollár. Ennek a fele is már közel 44,8 milliárd dollárt ér, ami messze felülmúlja a Bitcoin feltételezett támadási költségeit.
Ráadásul ez csak az elméleti ár. A szükséges ETH mennyiség megszerzése – ami a teljes piaci kapitalizáció 14,2%-át és a napi forgalom 180%-át tenné ki – jelentős árnövekedést idézne elő, így a támadás valós költsége ennek többszöröse lehet.
A végső védelmi vonal: az Ethereum közössége
Az Ethereum egyik különleges védelmi mechanizmusa nem csak a technológián, hanem a közösségen alapul. Matan Sitbon, a Lightblocks (blokklánc-interoperabilitással foglalkozó fejlesztőcég) vezérigazgatója szerint:
„Az Ethereum végső biztonságát nem csupán a kriptográfia vagy a protokoll szabályai adják, hanem a közösség erős társadalmi és gazdasági koordinációs mechanizmusai.”
Drake kiemelte azt is, hogy a Proof-of-Stake rendszer egyik nagy előnye, hogy ha 51%-os támadás történik, akkor a közösség képes azonosítani a támadót és társadalmilag szankcionálni:
„Ez a PoS szuperereje, ami a PoW esetében nem áll rendelkezésre.”
A „társadalmi réteg” alatt a hálózat emberi többsége értendő, amely eldönti, hogy melyik szoftvert használja. A Bitcoin egyszerűbb Proof-of-Work konszenzusmechanizmusa kisebb támadási felületet biztosít, és hosszabb megbízhatósági múltra tekint vissza – de ilyen szintű védekezésre nem képes.
Mi történne egy sikeres támadás után?
Pavel Yashin, a P2P.org kutatója szerint, ha centralizáció észlelhető, a közösség új hard forkot hozhat létre. Az eredeti, kompromittált token elértéktelenedik, és eltűnik a piacról.
Hassan Khan, az Ordeez vezérigazgatója szerint az 51%-os támadások elméletileg lehetségesek, de a gyakorlatban óriási akadályok állnak előttük:
„A Bitcoin esetében a szükséges számítási teljesítmény és energiafogyasztás miatt egy tartós támadás rendkívül valószínűtlen, míg az Ethereum PoS rendszere további gazdasági és irányítási elrettentő erőkkel is rendelkezik.”
A Bitcoin (BTC) és az Ethereum (ETH) különböző elveken és technológiákon nyugszik – míg a Bitcoin a számítási kapacitásra, az Ethereum a stake-re és a közösség erejére épít. Drake és Hummer véleménye szerint jelenleg az Ethereum jobban áll a decentralizáció és a támadások elleni védelem terén.

Az amerikai republikánus vezetők július közepére meghirdették a „Kriptó Hetet”, amely során három kulcsfontosságú törvényjavaslatról tárgyalnak.

Egy Ethereum core fejlesztő megalapította az ECF-et, melynek célja az ETH árfolyamának 10.000 dollárra emelése és az ökoszisztéma támogatása.

Bár a hatóság a héten jóváhagyta a részben altcoin-kitettségű ETF-et, az engedélyezési folyamatot egyúttal határozatlan időre szüneteltette.

Egyre több jel utal arra, hogy a Bitcoin újabb áttörésre készül. Akár már július végére megérkezhetünk a 116 000 dolláros szinthez.