Logo
Cryptofalka
Kezdőknek
Árfolyamok
Tagságok
Tőzsdék
Shop

A weboldalunk sütiket használ 🍪

Az Ön adatainak védelme fontos a számunkra! Tájékoztatjuk, hogy honlapunk a felhasználói élmény fokozása, a webhelyhasználat megértése és marketing tevékenységeink támogatása érdekében sütiket alkalmazhat. További információ erről az Adatvédelmi Tájékoztatóban.
Az Ethereum kutatója szerint olcsóbb megtámadni a Bitcoint

Az Ethereum kutatója szerint olcsóbb megtámadni a Bitcoint

A blokklánc-technológia világában egy 51%-os támadás a legnagyobb rémálmok közé tartozik. De vajon melyik hálózatot nehezebb megtörni: a Bitcoint vagy az Ethereumot?

Justin Drake, az Ethereum egyik vezető kutatója és a híres Merge (azaz a PoS-re való áttérés) főmérnöke, erre adott meglepő választ. 

Olcsóbb betörni a Bitcoinba?

Justin Drake a Cointelegraph-nak adott interjúban kijelentette: sokkal olcsóbb lenne 51%-os támadást indítani a Bitcoin ellen, mint az Ethereum ellen. Becslése szerint nagyjából 10 milliárd dollárba kerülne egy sikeres támadás a Bitcoin esetében.

A támadás során egy entitás vagy csoport a hálózat bányászati vagy stake-elési erejének több mint felét birtokolja, és így irányíthatja a tranzakciókat, érvénytelenítheti azokat, vagy megakadályozhatja az új blokkok létrejöttét.

Drake állítása visszhangzik Grant Hummer, az Etherealize (Ethereum-központú marketing és termékfejlesztési cég) társalapítójának posztjában is. Hummer szerint a Bitcoin teljesen bajban van a biztonsági költségvetése miatt.

A Bitcoin támadhatóbb?

Hummer úgy véli, hogy már 8 milliárd dollárból is végrehajtható egy sikeres 51%-os támadás a Bitcoin ellen, és ha a költség 2 milliárd alá csökken, az ilyen támadás gyakorlatilag elkerülhetetlenné válik. Továbbá hozzátette:

„Ez a következő évtized során kristálytisztává válik. Az ETH az egyetlen valóban decentralizált kriptoeszköz, amely az internet értéktárolójává válhat.”

Ethereum: drágább, de nem lehetetlen célpont

Drake szerint az Ethereum teljes kontrolljához 50% + 1 stake szükséges. Bár ezt rendkívül nehéz és drága lenne kivitelezni, nem lehetetlen:

„Egy gazdag nemzetállam valószínűleg képes lenne rá.”

Jelenleg 34 168 987 Ethereum van stake-elve, értéke közel 89,6 milliárd dollár. Ennek a fele is már közel 44,8 milliárd dollárt ér, ami messze felülmúlja a Bitcoin feltételezett támadási költségeit.

Ráadásul ez csak az elméleti ár. A szükséges ETH mennyiség megszerzése – ami a teljes piaci kapitalizáció 14,2%-át és a napi forgalom 180%-át tenné ki – jelentős árnövekedést idézne elő, így a támadás valós költsége ennek többszöröse lehet.

A végső védelmi vonal: az Ethereum közössége

Az Ethereum egyik különleges védelmi mechanizmusa nem csak a technológián, hanem a közösségen alapul. Matan Sitbon, a Lightblocks (blokklánc-interoperabilitással foglalkozó fejlesztőcég) vezérigazgatója szerint:

„Az Ethereum végső biztonságát nem csupán a kriptográfia vagy a protokoll szabályai adják, hanem a közösség erős társadalmi és gazdasági koordinációs mechanizmusai.”

Drake kiemelte azt is, hogy a Proof-of-Stake rendszer egyik nagy előnye, hogy ha 51%-os támadás történik, akkor a közösség képes azonosítani a támadót és társadalmilag szankcionálni:

„Ez a PoS szuperereje, ami a PoW esetében nem áll rendelkezésre.”

A „társadalmi réteg” alatt a hálózat emberi többsége értendő, amely eldönti, hogy melyik szoftvert használja. A Bitcoin egyszerűbb Proof-of-Work konszenzusmechanizmusa kisebb támadási felületet biztosít, és hosszabb megbízhatósági múltra tekint vissza – de ilyen szintű védekezésre nem képes.

proof_of_work_vs_proof_of_stake

Mi történne egy sikeres támadás után?

Pavel Yashin, a P2P.org kutatója szerint, ha centralizáció észlelhető, a közösség új hard forkot hozhat létre. Az eredeti, kompromittált token elértéktelenedik, és eltűnik a piacról.

Hassan Khan, az Ordeez vezérigazgatója szerint az 51%-os támadások elméletileg lehetségesek, de a gyakorlatban óriási akadályok állnak előttük:

„A Bitcoin esetében a szükséges számítási teljesítmény és energiafogyasztás miatt egy tartós támadás rendkívül valószínűtlen, míg az Ethereum PoS rendszere további gazdasági és irányítási elrettentő erőkkel is rendelkezik.”

A Bitcoin (BTC) és az Ethereum (ETH) különböző elveken és technológiákon nyugszik – míg a Bitcoin a számítási kapacitásra, az Ethereum a stake-re és a közösség erejére épít. Drake és Hummer véleménye szerint jelenleg az Ethereum jobban áll a decentralizáció és a támadások elleni védelem terén. 

Hogy mi is az a Cryptofalka Kereskedő Közösség?

Elemzések a jövő pénzéről a Bitcoinról és a többi kriptovalutáról! Havi oktatások, élő streamek, tippek, hírek, közösség! Ha szeretnél hatékonyan bekapcsolódni a digitális valuták világába vagy ha már ismerős a szakma de szeretnéd elmélyíteni a tudásodat és profitálni a digitális pénz forradalmából, akkor nálunk a helyed! Hiszen a Platformról minden információt, tippet és oktatást egy forrásból érhetsz el, méghozzá a szakma legjobbjaitól 2018-óta!

Válassz tagságaink közül

Bitcoin és kriptovaluta árfolyamok

Bitcoin BTC -0.81% $108,367.26
Ethereum ETH -2.18% $2,523.53
XRP XRP -0.96% $2.22
BNB BNB -0.81% $655.96
Solana SOL -2.90% $147.93
Dogecoin DOGE -3.58% $0.1645
Cardano ADA -2.32% $0.5787
Litecoin LTC -2.02% $86.73
További árfolyamok
A CryptoFalka által szolgáltatott információk és elemzések a szerzők magánvéleményét tükrözik, a megjelenő írások nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII. törvény (Bszt.) 4. § (2). bek 8. pontja szerinti befektetési elemzést és a 9. pont szerinti befektetési tanácsadást. Bármely befektetési döntés meghozatala során az adott befektetés megfelelőségét csak az adott befektető személyére szabott vizsgálattal lehet megállapítani, melyre a CryptoFalka nem vállalkozik. Az egyes befektetési döntések előtt éppen ezért tájékozódjon részletesen és több forrásból, szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadóval!