
THORChain: Decentralizáció vagy felelősségkerülés?
A THORChainre zúdul a kritika, miután a Lazarus csoport itt váltotta át a lopott kriptóját. Meddig lehet a decentralizáció mögé bújni?
Egy újabb DeFi botrány, vagy egyenesen nemzetbiztonsági ügy?
Egy DeFi protokoll sem akarja, hogy pénzmosási platformként emlegessék. Mégis, a THORChain neve egyre gyakrabban bukkan fel ebben a kontextusban, miután a hírhedt észak-koreai Lazarus csoport ezt használta lopott kriptovaluták átváltására. A kérdés már nem csupán az, hogy mennyire decentralizált a rendszer, hanem az is: meddig lehet a "semlegesség" mögé bújni, ha bűnözők kihasználják a rendszert?
THORChain just helped North Korea launder $605 million. No KYC, no off switch, no resistance. Lazarus Group jacked Bybit for $1.5 billion in February 2025, then funneled the stolen ETH through THORChain like it was built for them. Over five days, $2.91 billion in volume ripped… https://t.co/LKtGFFsZaM
— Yogi (@HouseofYogiX) March 4, 2025
A Lazarus csoport és az eltűnt 1,4 milliárd dollár
Miután a Lazarus csoport 1,4 milliárd dollárt lopott a Bybit tőzsdéről, gyorsan nekiállt az ETH átváltásának Bitcoinra. Nem kis összegről beszélünk: 361 255 ETH haladt át a THORChain protokollján, a teljes lopott összeg 72%-a. Mindössze tíz nap alatt elvégezték az átváltást. Bár a tranzakciók nyilvánosan nyomon követhetők, a kérdés az, hogy a THORChain csupán egy eszköz marad-e, vagy felelősséget is vállal azért, hogy ki és mire használja a rendszert.
3.4.25 Executive Summary on Hacked Funds:
— Ben Zhou (@benbybit) March 4, 2025
Total hacked funds of USD 1.4bn around 500k ETH, 77% are still traceable, 20% has gone dark, 3% have been frozen.
Breakdown:
- 83% (417,348 ETH, ~$1B) have been converted into BTC with 6,954 wallets (Average 1.71 btc each) . This and…
THORChain: egy újabb Tornado Cash-sztori?
A THORChain védelmezői szerint a vádak igazságtalanok: a protokoll nem egy mixer, hiszen az átváltások teljes mértékben nyomon követhetők. Federico Paesano, a Crystal Intelligence nyomozási vezetője szerint "nem történt pénzmosás, csupán vagyonátcsoportosítás". A kritikusok viszont úgy vélik, hogy egy ekkora volumenű tranzakciós kapacitás automatikusan a szabályozók célkeresztjébe helyezi a protokollt.
Nem példa nélküli eset: 2022-ben a Tornado Cash-t az Egyesült Államok pénzügyminisztériuma szankcionálta, miután bizonyítottan milliárdokat mozgattak át rajta illegálisan. 2023-ban pedig az FBI vette célba a Railgun nevű privát protokollt, amelyet szintén az észak-koreai hackerek használtak.
Válság THORChainen belül: fejlesztők távoznak, belső harcok robbannak ki
A Lazarus-ügy belső feszültségeket is kirobbantott a THORChain közösségében. Három validátor megpróbálta leállítani az ETH-tranzakciókat, de négy másik gyorsan visszavonta a döntést. Ez a decentralizáció egyik nagy dilemmáját világította meg: ha egy protokoll tényleg decentralizált, akkor van-e bármilyen mód beavatkozni, ha a helyzet megkívánja?
THORChain: "We can't freeze North Korean hack funds, we're decentralized."
— ddadybayo (@ddadybayo) February 26, 2025
Also THORChain: Freezes hundreds of millions for THORFi lenders in record time.
Decentralization when convenient? Or just another "decentralized" revenue stream?
A helyzet odáig fajult, hogy Pluto, az egyik kulcsfontosságú fejlesztő, lemondott. Egy másik validátor, TCB, aki az ETH-kereskedés leállítása mellett döntött, szintén a távozását fontolgatja, ha a kormányzási problémákat nem kezelik megfelelően. Közben egyre több kritika éri a THORChain ökoszisztémát, amiért nem térítette vissza a hackerek által generált tranzakciós díjakat, miközben más protokollok ezt megtették.
**Moving on from THORChain**
— Pluto (9R) (@Pluto9r) February 27, 2025
Validators, developers, members of the community: effectively immediately, I will no longer be contributing to THORChain. I will remain available to Nine Realms as long as I am needed and to ensure an orderly hand-off of my responsibilities. It has…
Mi lesz a következő lépés? Szankciók vagy belső reform?
A THORChain-t támogató közösség szerint a protokollt igazságtalanul bűnbakként kezelik, hiszen más decentralizált szolgáltatásokon is áthaladtak a lopott pénzek. Ám a hatóságokat nem az "igazságosság" érdekli, hanem az, hogy ki játszotta a legnagyobb szerepet a bűncselekmények lebonyolításában. Ha a szabályozók úgy döntenek, hogy lépéseket tesznek, akkor az OFAC szankcióktól kezdve a validátorok és fejlesztők elleni jogi eljárásokig bármi elképzelhető.
A történelem azt mutatja, hogy a "hagyjuk a piacot szabadon működni" hozzáállás ritkán marad következmények nélkül. A THORChain most egy útelágazáshoz érkezett: vagy maga hoz létre olyan mechanizmusokat, amelyek csökkentik a bűnözői visszaéléseket, vagy megkockáztatja, hogy a hatóságok kényszerítik ki a változást.

A FED visszavonja a rendeletet, amely előírta, hogy a bankok előzetesen értesítsék a szabályozókat kriptoeszközökkel kapcsolatos tevékenységükről.

Az Ark Invest, egy új, speciális módszertan alapján 2,4 millió dollárra emelte a Bitcoin 2030-as bikapiaci árfolyam-előrejelzését.

Szlovénia fővárosa, Ljubljana lett a világ legkriptobarátabb városa – megelőzve Hongkongot, Szingapúrt és Zürich-et is.

Egy hacker ellopott 5 millió dollárt a ZKsync-től, majd visszaadta – sőt, végül még többet is. Etikai kérdéseket is felvet az eset.