Logo
Cryptofalka
Kezdőknek
Árfolyamok
Tagságok
Tőzsdék
Shop

A weboldalunk sütiket használ 🍪

Az Ön adatainak védelme fontos a számunkra! Tájékoztatjuk, hogy honlapunk a felhasználói élmény fokozása, a webhelyhasználat megértése és marketing tevékenységeink támogatása érdekében sütiket alkalmazhat. További információ erről az Adatvédelmi Tájékoztatóban.
Kriptós kifejezések, amiknél csak kapkodod a fejed

Kriptós kifejezések, amiknél csak kapkodod a fejed

A kriptóvilág rengeteg különleges kifejezést használ, amelyek elsőre zavarosnak tűnhetnek. Ne ess pánikba, elmagyarázzuk mit jelentenek!👇

Blobs - Ideiglenes tárolás

A blob szó hallatán talán eszedbe jut a régi film, A massza (1958), ahol egy zselészerű szörny terrorizálja a várost. A kriptovilágban azonban a blob (binary large object) egyszerűen nagy adatcsomagot jelent.

blob ethereum

Az Ethereum blokkláncán belül ezek az adattömbök olyan adatok, amelyeket a rendszer egy időre (kb. 20-90 napig) tárol, majd töröl. Ez segít olcsóbbá és gyorsabbá tenni a rendszert. Olyan, mintha egy digitális raktárban ideiglenesen tárolnánk a dolgokat, majd kitakarítanánk, ha már nincs rá szükség.

Más blokkláncoknál, mint a Monero, a blobok titkosított adatokat is tartalmazhatnak, amelyek segítenek megőrizni a felhasználók anonimitását.

Rollups -  Gyorsabb tranzakciók

Képzelj el egy éttermet, ahol sok vendég szeretne enni, de a konyha túl kicsi ahhoz, hogy minden rendelést egyszerre elkészítsen. Az étterem ezért egy második, kisebb konyhát nyit. A pincérek először összegyűjtik a rendeléseket.

Miután összegyűjtöttek egy csomó megrendelést, a kisebb konyha egyszerre küldi el a kész ételeket a fő konyhába, ahol végül tálalják az ételeket a vendégeknek.

A rollup technológia is így működik a kriptovilágban: az adatokat először egy második rétegű blokkláncra (a kisebb konyhába) küldi, ahol sok tranzakciót könnyen és gyorsan el lehet végezni. Ezután az összegyűjtött információkat visszaküldi a fő blokkláncra (a fő konyhába), ahol véglegesen rögzítik azokat. Így több tranzakciót tudnak kezelni egyszerre, gyorsabbá téve az egész folyamatot.

A kriptovilágban a rollup technológia a tranzakciókat a blokklánc egy második rétegére (layer-2) költözteti, hogy több tranzakció férjen el, majd visszaküldi az adatokat a főrétegre.

Két fő típusa van:

  • Optimistic rollups: Bízunk abban, hogy a tranzakciók helyesen zajlottak le, amíg valaki meg nem cáfolja ezt.
  • Zero-knowledge (ZK) rollups: Itt a tranzakciók érvényességét igazolják anélkül, hogy a részleteket elárulnák, mintha bemutatnál egy titkot úgy, hogy a lényeget nem árulod el senkinek.

Byzantine Fault Tolerance - BFT, Bizánci Hibatűrés

Képzeld el, hogy egy csapat tábornok felkészül egy közös támadásra egy város ellen. De a tábornokok nem tudnak közvetlenül beszélni egymással, és lehet, hogy egyikük titokban az ellenségnek dolgozik.

A Bizánci Hibatűrés (BFT) ebben a példában azt jelenti, hogy a tábornokok olyan módszereket kell találjanak, hogy megbízhatóan döntsön a csapat, még akkor is, ha néhányan elárulják őket vagy nem kommunikálnak egymással. Más szóval, ez azt jelenti, hogy a tábornokok képesek egyetérteni és együttműködni annak ellenére, hogy nem mindenki bizalmas, és hogy nincs egy központi vezér, aki irányítaná őket.

Byzantine Fault Tolerance

Ennek a problémának a megoldása a blokkláncoknál is fontos, hogy a rendszer biztonságos és megbízható legyen, még akkor is, ha egyes résztvevők nem mondanak igazat vagy hibáznak. A BFT az a képesség, hogy egy decentralizált rendszer ellenálljon a "rossz szereplőknek", akik megpróbálják félrevezetni a hálózatot. 

Nakamoto a Proof-of-Work konszenzus bevezetésével küszöbölte ki ezt a problémát. A PoW rendszerben a bányászoknak rendkívül nagy számítási erőforrásokat kell felhasználniuk egy új blokk létrehozásához. Ez a folyamat időigényes és költséges, így a bányászoknak érdeke, hogy pontos információkat szolgáltassanak a hálózatnak.

Proto-danksharding - Skálázhatóság növelése

A proto-danksharding lényege, hogy a blokkláncot kisebb részekre bontja, így a tranzakciókat gyorsabban és hatékonyabban tudja feldolgozni. A név a fejlesztők, Protolambda és Dankrad Feist nevéből ered.

EIP-4844 Proto-Danksharding

A legfontosabb újítás, hogy lehetővé teszi a blobok használatát, amely segít a második rétegű megoldásoknak a tranzakciók összefogásában. Ezzel csökkenthető az Ethereum hálózat terhelése és a tranzakciós költségek. A kapcsolódó egyszerűsített jelölés, az EIP-4844, segít a fejlesztőknek és felhasználóknak könnyebben megérteni ezt a forradalmi technológiát.

Olyan, mintha egy forgalmas autópályán a sok kis autót egy nagy buszra pakolnánk, hogy kevesebb helyet foglaljanak el.

Distributed Validator Technology - DVT, Elosztott érvényesítési technológia

Ha hallottál már az érvényesítőkről, validátorokról, ők azok, akik jóváhagyják a tranzakciókat a blokkláncon. A DVT ezt a folyamatot decentralizálja, több érvényesítő közreműködésével. 

Képzeld el, hogy egy városban több utca és kereszteződés van, ahol a validátorok irányítják a forgalmat. A validátorok együttműködnek, és mindannyian felelősek a forgalom zökkenőmentes működéséért. Ha valamelyikük hibázik, a többiek pótolják vagy ellenőrzik a helyzetet, így a forgalom továbbra is jól halad.

Ez a rendszer növeli a biztonságot és csökkenti a kockázatot, ha valaki egyedül akarja manipulálni a rendszert.

Dynamic Resharding - Dinamikus újraosztás

A dinamikus resharding egy olyan technika, amely a blokklánc hálózatokat kisebb, önállóan működő darabokra bontja. Ezek a darabok, vagyis a shardok, folyamatosan alkalmazkodnak a hálózat terheléséhez. 

A dinamikus resharding során a hálózat algoritmusai folyamatosan figyelik a shardok terhelését. Ha egy shard túlterhelt, a rendszer automatikusan felosztja kisebb részekre. Ha egy shard alulterhelt, akkor összevonhat más shardokkal. Ezáltal a rendszer mindig optimálisan tud működni.

Ez a technológia a hálózat rugalmasságát növeli, hasonlóan ahhoz, mint amikor a forgalmas útvonalakat átirányítják, hogy elkerüljék a dugókat.

Nonce - Egyedi, egyszeri szám

Képzeld el, hogy egy nagy zárat próbálsz kinyitni, és minden egyes kulcs egy másik nonce. Csak egyetlen kulcs (nonce) fog működni. A bányászok folyamatosan próbálgatnak új nonce-okat, amíg meg nem találják a megfelelő kombinációt, amivel a blokkot a blokklánchoz tudják adni.

nonce

A blokklánc technológiában, például a Bitcoin bányászatában, a nonce-ot arra használják, hogy megtalálják a megfelelő hash értéket egy blokkhoz.

A hash-ek biztosítják a tranzakciók biztonságát és integritását. Minden blokkban egy hash érték található, amely az előző blokk hash-ét is tartalmazza. Ez egy láncszerű struktúrát hoz létre, ahol az új blokkok mindig az előzőekre épülnek. Ha valaki megpróbálná megváltoztatni egy blokk adatait, az az összes utána következő blokk hash értékét is megváltoztatná, így a manipuláció azonnal észrevehető lenne.

Hogy mi is az a Cryptofalka Kereskedő Közösség?

Elemzések a jövő pénzéről a Bitcoinról és a többi kriptovalutáról! Havi oktatások, élő streamek, tippek, hírek, közösség! Ha szeretnél hatékonyan bekapcsolódni a digitális valuták világába vagy ha már ismerős a szakma de szeretnéd elmélyíteni a tudásodat és profitálni a digitális pénz forradalmából, akkor nálunk a helyed! Hiszen a Platformról minden információt, tippet és oktatást egy forrásból érhetsz el, méghozzá a szakma legjobbjaitól 2018-óta!

Válassz tagságaink közül

Bitcoin és kriptovaluta árfolyamok

Bitcoin BTC -1.11% $83,432.76
Ethereum ETH -2.61% $1,815.63
XRP XRP -2.81% $2.05
BNB BNB -0.06% $599.73
Solana SOL -4.83% $118.53
Dogecoin DOGE -3.28% $0.164
Cardano ADA -3.56% $0.6473
Litecoin LTC 2.43% $83.51
További árfolyamok
A CryptoFalka által szolgáltatott információk és elemzések a szerzők magánvéleményét tükrözik, a megjelenő írások nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII. törvény (Bszt.) 4. § (2). bek 8. pontja szerinti befektetési elemzést és a 9. pont szerinti befektetési tanácsadást. Bármely befektetési döntés meghozatala során az adott befektetés megfelelőségét csak az adott befektető személyére szabott vizsgálattal lehet megállapítani, melyre a CryptoFalka nem vállalkozik. Az egyes befektetési döntések előtt éppen ezért tájékozódjon részletesen és több forrásból, szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadóval!