Mire is jók a nemzeti digitális valuták? Mi az a CBDC?
A Bitcoin és az altcoinok népszerűsége töretlen. Ám sokakban felmerülhet a kérdés, hogy mit kezdhetünk ezekkel a digitális pénzekkel. Használhatóak e a mindennapi kiadásaink fedezésére esetleg elképzelhető-e, hogy egy szép napon kriptovalutában kapjuk a fizetésünket. Az előbbire már vannak elég jó megoldások, az utóbbi pedig nem mostanában fog bekövetkezni. Így jutunk viszont el a nemzeti valuták digitalizálásának lehetőségéhez a CBDC-hez.
Számos cikkben foglalkoztunk már azzal, hogy a világ több országának központi bankjai elkezdték kutatni, mérlegelni vagy akár már tesztelni a nemzeti valuta digitális formában történő bevezetésének hatásait. A ,,central bank digital currency” (CBDC) lényegében nem más, mint az adott ország nemzeti fizetőeszközének digitális megvalósulása. Ezt úgy kell elképzelni, hogy egyrészt létezik Magyarországon a forint, mint hivatalos fizetőeszköz, emellett viszont létezne még egy digitális forint is, amit szintén az MNB bocsátana ki, illetve felügyelne.
Mire jók a nemzeti digitális valuták, a CBDC-k?
A kriptovaluták fokozatos térhódításával lassan ósdinak érezni a hagyományos bankrendszer működését, már ami a pénzutalások gyorsaságát és költségét illeti. Ugyanakkor a CBDC egyik legnagyobb előnye a szabályozottság. Mivel a Nemzeti Bankok bonyolítják a kibocsátást, ezért a digitális pénzekre ugyanazok a feltételek vonatkoznak, mint a hagyományos (FIAT) pénzekre.
A megvalósítást illetően is lehetnek eltérések. Az egyszerűbb megközelítést alkalmazó országok lényegében létrehoznak egy központi adatbázist és ez adja majd a CBDC működésének alapját. A korszerűbb implementációt viszont a blokklánc alapú (vagy egyéb megosztott főkönyv szerinti) megoldások jelentik. Ebben az esetben létrejön majd egy token is, ami az adott fiat pénz digitális megvalósulása. Akármelyik megoldást is alkalmazzák a Nemzeti Bankok, az mindenképpen fontos tulajdonság, hogy egy centralizált adatbázis jön létre, amelyen teljes felügyeleti joga van a kibocsátó intézménynek. Ezáltal tehát képes megakadályozni, visszavonni tranzakciókat, befagyasztani számlákat és figyelni a számlaforgalmat. Ezek nem pont azok a tulajdonságok, amire a Bitcoin létrejött, ugyanakkor azt sem jelenti, hogy nem lenne ettől függetlenül nagyon is létjogosultsága a digitalizált nemzeti valutáknak.
Ha szeretnéd élőben követni a Bitcoin, Ethereum és a többi kriptovaluta árfolyamát, azt itt megteheted!
Az árfolyamok mellé pedig hasznos információkat, összefoglalókat is találsz a coinokról
A technológiai alap talán ugyanaz, mint a Bitcoin vagy egyéb kriptovaluták esetében, viszont még is van egy fontos különbség. Mivel a CBDC a fentiek értelmében a nemzeti fizetőeszköz egy digitális formája, így működését korlátozzák azok a körülmények, amelyek az adott nemzeti valutát is. Azaz lehet, hogy Bitcoinnal vagy Ethereummal fogja tudni fizetni egy miamiban élő lakos a helyi adóit, de az esetlegesen létrejövő digitális forinttal biztosan nem. A CBDC működését továbbra is jobban behatárolhatják a földrajzi határok és a nemzeti kormányok, míg a kriptovalutákét nem.
A CBDC létrejöttének előnyei
Tekintettel arra, hogy még a tesztelési fázison egyik CBDC sem jutott túl így az előnyöket és a hátrányokat illetően csak elméleti síkon értekezhetünk. Vélhetően majd a valós használat során derülhetnek ki további felhasználási területek és újabb előnyök. Az már azonban most is látszik, hogy a kriptovaluták kapcsán is emlegetett pozitívum, mely szerint banki szolgáltatásokhoz férhetnek hozzá olyanok, akik eddig nem tudtak, a CBDC esetében még nagyobb siker lehet. Bár Magyarországon kétségtelenül jól működik az azonnali utalások rendszere, a világ nagy részén (vagy akár a nemzetközi utalások terén), már messze nem ilyen jó a helyzet. Erre is jó megoldás a tokenizált nemzeti valuta.
A kriptovilágot ismerők számára nem idegen a stabil valuták (stablecoins) fogalma sem. A CBDC is hasonlatos ehhez, ám amíg a jelenleg is létező stabilcoinokat magán cégek hozták létre és felügyelik működését, addig a CBDC mögött egy Nemzeti Bank áll és ezért lényegében fiat pénzként tekinthetünk rá. Így a hagyományos pénzhez hasonlóan, biztonságosan tölthet be fizetési eszköz vagy értékörző funkciókat.
A kriptovaluták kapcsán gyakran elhangzik előnyként, hogy az egy harmadik fél közreműködése nélkül működő rendszer. A CBDC-re ez nem mondható el. Az előbbi esetben a felhasználó teljes irányításában vannak a pénzügyei, ennek minden előnyével és hátrányával együtt. Ha például valaki rossz címre utal el egy nagyobb összegű kriptovalutát, annak búcsút is mondhat, hacsak nem lesz olyan kedves az illető, hogy visszautalja. A CBDC esetében a banki felügyelet viszont garantálja, hogy ilyen ne történjen meg.
Összegzés
A blokklánc technológia és a kriptovaluták fejlődése szempontjából rendkívül fontos lesz, amikor a Nemzeti Bankok is megjelennek a maguk digitalizált fizetőeszközeikkel. Az sem lesz majd mindegy, hogy mely országok lesznek, akik először kezdik el alkalmazni a CBDC-t. Annyi viszont már most is bizonyos, hogy a bevezetésük elkerülhetetlen és nagyban hozzájárul majd a ma ismert pénzügyi rendszer megújulásához.
További ajánlott cikkeink:
- Bitcoin és kriptovaluta konzultáció. Elakadtál? Kérdésed van? Segítünk!
- Bitcoin és blokklánc, egy új világ kezdete; Ebook
- Bitcoin és kriptovaluta adózás ultimate kisokos 2021
- Kriptovaluta és altcoin bemutatók, projekt ismertetők
- Bitcoin és kriptovaluta bányászat beállítások, útmutatók
- Kriptovaluta tőzsde ismertetők, Bitcoin vásárlás
Elon Musk jogi lépéseket tett az OpenAI ellen, azzal vádolva a céget és a Microsoftot, hogy megszegték nonprofit küldetését és korlátozták a versenyt.
Az USA-ban a spot Ethereum ETF-ek napi beáramlása rekordot döntött, 12,9 millió dollárral túlszárnyalva a spot Bitcoin ETF-ek beáramlását.
A GMCI árindexei azt mutatják, hogy a vezető memecoinok elvesztették emelkedő lendületüket, míg a DeFi tokenek erőteljesebb növekedést mutatnak.
A Solana története az elmúlt két évben inkább hasonlított egy Netflix-drámára, mintsem egy átlagos kriptovaluta árfolyamgrafikonjára.