
Miért kell a kriptokereskedőknek figyelniük a kötvényhozamokra?
Múlt hét hétfőn a kötvényhozamok nőttek, miközben a részvények és más eszközök is estek. A Bitcoin azonban visszafogottan reagált. Mit jelent ez a kriptokereskedők számára?
Kötvényhozam, mint a piac hangulatjelzője
Donald Trump elnök múlt heti agresszív új vámpolitikája felforgatta a piacokat, és a kriptobefektetők is megérezték a hatását, miután globális részvényindexekről milliárdok tűntek el.
Az április 5-i hétvégén a Bitcoin árfolyama 75 000 dollár alá süllyedt, majd emelkedni kezdett, és egészen 80 000 dollár fölé kapaszkodott vissza.
Mégis, újabb volatilitásra lehet számítani, mivel a befektetők próbálnak eligazodni Trump vezetése alatt kialakuló új globális gazdasági rendben. Ehhez kulcsfontosságú az amerikai kötvénypiac figyelése.
Ahogy a makrogazdasági szakértő és kriptoelemző, Lynn Alden is rámutatott az X-en, hétfőn a kötvényhozamok megugrottak, miközben a tőzsde zuhant.
Markets down, bond yields up. 👀
— Swan (@Swan) April 7, 2025
We all know this ends with the money printer. 💸
Patience. #Bitcoin https://t.co/DIPlJReGH3
Amikor a befektetők amerikai államkötvényeket vásárolnak, hozamot kapnak érte. Ha nagy a kereslet a kötvényekre, a fix kamat miatt a hozam alacsonyabb; ha csökken az érdeklődés, a hozam emelkedik.
A hétfői hozamemelkedés, különösen a 10 éves kötvények esetében, azt jelezte, hogy csökkent a kereslet az amerikai állampapírok iránt. Ez gyakran akkor történik, amikor a befektetők eladják a kötvényeket, hogy készpénzhez jussanak, miközben más befektetések – jelen esetben a részvények – árfolyama esik.
Általában a hozamemelkedés erősebb gazdasági növekedés vagy magasabb inflációs várakozások jele, míg a hozamesés menedékkeresésre vagy gyenge gazdasági kilátásokra utal.
A piac úgy látja, a Fed mozgástere korlátozott
A szakértők elmondták, hogy a hozamemelkedés mögött erősebb piaci tényezők állnak, mint a lassuló gazdasági növekedés és az emelkedő inflációs várakozások.
Greg Magadini, az Amberdata derivatívákért felelős igazgatója szerint Trump vámpolitikája közvetlenül hozzájárulhat az inflációhoz.
„Egy még komolyabb veszély is fennáll – mi van, ha a kereskedelmi háborún túl nemzetközi hitelezőink tiltakozásképp leállnak az amerikai államkötvények vásárlásával?” – vetette fel.
Vagyis ha más országok megtorlásként válaszolnak Trump intézkedéseire, eladhatják az amerikai kötvényeiket.
Mike Cahill, a Douro Labs vezérigazgatója szerint az, hogy a kötvényhozamok emelkednek, miközben a részvények esnek, azt jelzi: a piac úgy látja, a Fed mozgástere korlátozott.
Ha az infláció a vártnál tartósabbnak bizonyul, a jegybankok kénytelenek lehetnek tovább fenntartani a szigorú pénzügyi feltételeket – ami rossz hír lehet a kockázatos eszközök számára.
Leválik a Bitcoin a tech részvényekről?
A Bitcoin és a tágabb kriptopiac hagyományosan együtt mozgott más kockázatos eszközökkel, például a technológiai részvényekkel, és különösen jól teljesít alacsony kamatkörnyezetben.
Bár hétfőn a Bitcoin árfolyama csökkent, a kötvényhozamok emelkedésére adott reakciója jóval visszafogottabb volt, mint a részvénypiacoké.
Matthew Sigel, a VanEck digitális eszközök kutatásáért felelős vezetője elmondta: bár a 10 éves amerikai államkötvények hozamai jelentősen megugrottak, a Bitcoin mozgása „figyelemre méltóan visszafogott” maradt.
„Más, mint 2022-ben – a mostani hozamemelkedés nem váltott ki kényszerlikvidálásokat vagy jelentős volatilitást a kriptopiacon, ami arra utalhat, hogy a Bitcoin kezd függetlenedni a korábbi makrogazdasági érzékenységeitől” – tette hozzá.
A „leválás” narratíva – miszerint a Bitcoin már nem követi annyira szorosan a tech részvények mozgását – ismét teret nyert. Lehet, hogy most valóban megtörténik?

A FED visszavonja a rendeletet, amely előírta, hogy a bankok előzetesen értesítsék a szabályozókat kriptoeszközökkel kapcsolatos tevékenységükről.

Az Ark Invest, egy új, speciális módszertan alapján 2,4 millió dollárra emelte a Bitcoin 2030-as bikapiaci árfolyam-előrejelzését.

Szlovénia fővárosa, Ljubljana lett a világ legkriptobarátabb városa – megelőzve Hongkongot, Szingapúrt és Zürich-et is.

Egy hacker ellopott 5 millió dollárt a ZKsync-től, majd visszaadta – sőt, végül még többet is. Etikai kérdéseket is felvet az eset.