
Összeomlott a Mantra token árfolyama: Mi áll a háttérben?
Egyetlen óra alatt 90%-ot zuhant a Mantra token értéke, milliárdokat törölve a piacról. Mi történt a valós eszközöket tokenizáló projekttel?
Amikor egy blockchain pillanatok alatt értéktelenné válik
Fekete vasárnap köszöntött a kriptopiacokra április 13-án, amikor a Mantra (OM) token ára drámai zuhanásnak indult. A korábban stabilan 6 dollár körül kereskedett eszköz értéke egyetlen óra leforgása alatt 0,4 dollár alá esett, gyakorlatilag megsemmisítve a korábbi, közel 6 milliárd dolláros piaci kapitalizáció jelentős részét.
"Stop buying memecoins, invest in Utility!"
— Crypto Rover (@rovercrc) April 14, 2025
The Utility project: pic.twitter.com/EsskDNvu5m
John Patrick Mullin, a Mantra társalapítója a közösségi médián keresztül reagált az eseményekre. Állítása szerint az összeomlást "meggondolatlan kényszerített pozíciózárások" okozták, amelyeket központosított kriptotőzsdék kezdeményeztek az OM tokennel rendelkező számlatulajdonosok ellen.
Sherpas, OMies, and broader crypto community,
— JP Mullin (🕉, 🏘️) (@jp_mullin888) April 13, 2025
First off, the team and I greatly appreciate the support that we have received over the past several hours, which we believe is a testament to the strong support MANTRA has among its investors and community.
We have determined that…
"Az összeomlás időzítése és mélysége arra utal, hogy a számlák pozícióinak hirtelen lezárását elegendő figyelmeztetés vagy értesítés nélkül kezdeményezték" – nyilatkozta Mullin az X platformon.
Likvidálás margin call nélkül vagy koordinált támadás?
A Mantra projekt hivatalos közleménye szerint a pozíciókat "margin call vagy értesítés nélkül zárták le", ami arra utal, hogy a tőzsdék lépései indították el a lavinaszerű folyamatot.
Ez az idei év egyik legmeredekebb egynapos zuhanását jelenti a kriptovaluta-piacon, ami aggályokat vet fel a központosított tőzsdék gyakorlatával és a valós eszközöket képviselő tokenek stabilitásával kapcsolatban.
Az OM árfolyama az alacsony likviditású órákban 0,37 dollárig zuhant, mielőtt enyhe korrekciót mutatva visszakapaszkodott 0,8 dollár környékére. Ennek ellenére továbbra is több mint 90%-kal alacsonyabb a februári 8,99 dolláros történelmi csúcsához képest.
A Spot On Chain blockchain elemző platform szerint egyes "bálnák" (nagy tokenbirtoklók) a zuhanás előtt három nappal 14,27 millió OM tokent mozgattak az OKX kriptotőzsdére.
Just within 3 days before the crash, this group of fresh $OM whales moved 14.27M $OM (~$91M) to #OKX at an average price of $6.375.
— Spot On Chain (@spotonchain) April 14, 2025
Back in late March, they had jointly scooped up 84.15M $OM from #Binance for ~$564.7M (avg. $6.711).
Now, after a brutal ~90% drop, their… https://t.co/H7EASdsZaG pic.twitter.com/VsePiGlStV
Ugyanezek a szereplők márciusban 84,15 millió OM tokent vásároltak 564,7 millió dollárért. Az elemzők szerint a 90%-os zuhanást követően a megmaradt 69,08 millió tokenjük már csak 62,2 millió dollárt ér, ami hozzávetőlegesen 406,3 millió dolláros veszteséget jelent számukra.
Mi is valójában a Mantra blockchain?
A Mantra egy Layer 1 blokklánc, amelyet kifejezetten valós eszközök tokenizálására fejlesztettek, beépített szabályozási megfelelőséggel. A Cosmos SDK-ra épül, támogatja az IBC és CosmWasm protokollokat, így interoperábilis és okosszerződés-kompatibilis több lánc között is.
A projekt jelentős partnerségeket kötött olyan szervezetekkel, mint a Google Cloud és a dubai DAMAC csoport. Januárban a Mantra és a DAMAC egy milliárd dolláros megállapodást írt alá a befektetési konglomerátum különböző eszközeinek tokenizálására.
Emellett februárban a Dubai Virtuális Eszközök Szabályozó Hatósága (VARA) virtuális eszközszolgáltatói licencet adott a Mantra számára.
Rugpull vagy kényszerlikvidálás?
A Mantra csapata határozottan tagadta a nyilvános vádakat, melyek szerint "rugpull"-ról (befektetők szándékos megkárosítása) vagy bennfentes token kiárusításról lenne szó. Állításuk szerint a csapat tokenallokációja továbbra is zárolva van és ellenőrizhető a blokkláncon.
"A tokenek továbbra is zárolva vannak. Az OM tokenomikája sértetlen, ahogyan azt a múlt héten a legfrissebb token-jelentésünkben megosztottuk. Token-tárca címeink online láthatók" – közölte Mullin.
Az Arkham Intelligence adatai szerint a Mantra DAO április 2-án körülbelül 21 millió OM tokent semmisített meg több különálló tranzakcióban, ami tovább bonyolítja a helyzet megítélését.
Nehéz út áll a Mantra előtt
A Mantra csapata most jelentős kihívással néz szembe a befektetői bizalom újraépítésében. Hank Huang, a Kronos Research vezérigazgatója szerint az incidensek "próbára teszik a befektetői bizalmat, és felvetik azt a kritikus kérdést, hogyan lehet biztosítani, hogy a tokenizált eszközök biztonságosabbak legyenek a mainstream elfogadáshoz".
Huang hozzátette, hogy az állítólagos incidens jelzi, hogy a valós eszközök tokenizálásának (RWA) szektora "még gyerekcipőben jár, és sok munkára van szükség a valóban ellenálló infrastruktúra kiépítéséhez", mivel továbbra is "növekvő nyomás" nehezedik a megfelelőség, biztonság és átláthatóság megteremtésére az ágazatban.
“The reported hack of MANTRA’s $OM token is a stark reminder that the RWA sector is still in its infancy, with much work needed to build truly resilient infrastructure.
— Kronos Research 🟠 (@KronosResearch) April 14, 2025
As Tradfi giants like BlackRock move into tokenized real-world assets, the pressure to establish robust… pic.twitter.com/5fLQMDgwCb
Az eset tanulsága, hogy még a nagy partnerségekkel rendelkező, szabályozásorientált kriptoprojektek is sebezhetők lehetnek a piaci manipulációval és a tőzsdei gyakorlatokkal szemben, ami újabb figyelmeztetés a befektetőknek a kriptopiac kiszámíthatatlan természetéről.

A különleges technológia garantálja a biztonságot, az átláthatóságot és lehetővé teszi a fizetési tranzakciók hatékonyabb kezelését.

A "debanking" jelenség komolyan akadályozza a kriptoszektor fejlődését. A megoldás egyre sürgetőbb, de országonként eltérő tempóban halad.

Top 50-es altcoin árfolyama állt földbe. Megnézzük, mi áll a Mantra (OM) esése mögött, és hogyan teljesítenek a Binancen listázott altcoinok 2025-ben.

Vitalik Buterin szerint a technológiai fejlődés korában a magánélet védelme nem extra, hanem alapjog – és egyre sürgetőbb.