A Fed döntött, a kriptó reagált – mit üzen a piac 2025 végére?
Az amerikai jegybank szerepét betöltő Federal Reserve szerdán 25 bázisponttal csökkentette az irányadó kamatlábat, 3,75–4% közé. A döntés azonban aligha lepte meg a piacot: az elemzők szerint a vágás „teljesen be volt árazva”, így a reakció visszafogott maradt. A kriptoszektorban viszont egyre többen látják az év végéig tartó újabb Bitcoin-rali esélyét.
A kamatvágás nem meglepetés – a piac előre dolgozott
„A november hagyományosan az egyik legerősebb hónap a Bitcoin számára – az elmúlt 12 évből nyolcszor zárt pozitívan, átlagosan 46%-os hozammal” – mondta Matt Mena, a 21Shares elemzője.
Szerinte a szerdai döntés már hetek óta be volt árazva, a befektetők pedig inkább arra figyelnek, hogy év végéig sikerülhet-e a Bitcoinnak új történelmi csúcsot elérnie.
A kamatvágás után az eszközárak nem reagáltak látványosan: a Bitcoin árfolyama mintegy 2,4%-ot csökkent a jegybankelnök, Jerome Powell sajtótájékoztatója után.
A Fed megosztott – jöhet még egy vágás, de nem biztos
Powell kijelentése szerint a jegybankárok között nincs egyetértés a következő lépésekről.
„A regionális Fed-elnökök közötti váratlan, héja hangvételű ellentmondás azt jelzi, hogy a további döntések egyre vitásabbak lesznek” – mondta Michael Pearce, az Oxford Economics amerikai vezető közgazdásza.
A belső megosztottság azt is jelentheti, hogy a Fed óvatosabb lesz a további lazítással, ami visszafoghatja a kriptópiaci likviditást – a kamatvágás tehát rövid távon nem biztos, hogy új pénzt hoz a digitális eszközökbe.
A piac már a decemberi döntésre figyel
A Chicago Mercantile Exchange (CME) adatai szerint a piaci szereplők 56%-a arra számít, hogy decemberben a Fed újabb 25 bázispontos csökkentést hajt végre, 3,5–3,75%-os célsávra.
A Fed szeptemberben kezdte meg a 2025-ös kamatvágási ciklust – az akkori döntés után a Bitcoin 125 000 dollár fölé emelkedett, új csúcsot állítva be.
A kereskedelmi bankok, köztük a Bank of America, Citigroup és Goldman Sachs, legalább két további kamatcsökkentést várnak 2025-ben.
A globális tényezők most ellensúlyozhatják a lazítást
A szokásos kamatvágási „piaci eufória” ezúttal elmaradt, mert a makrokép egyre összetettebb: a Kína–USA kereskedelmi feszültség és az ellátási láncokra nehezedő nyomás ellensúlyozhatja a monetáris lazítás pozitív hatásait.
A befektetők most abban bíznak, hogy a kamatvágási ciklus folytatódása újra risk-on hangulatot hoz, amiből a kriptó is profitálhat. Ha a dollár gyengülése tartós lesz, az támogathatja a Bitcoin árfolyamát – különösen a spot ETF-ek rekordbeáramlása mellett.
A kriptó a ciklus középpontjában marad
Bár a kamatdöntés rövid távon nem hozott meglepetést, a hosszabb távú trendek egyértelműek: a Fed lassú lazítási pályára állt, miközben a globális piac kockázatos eszközök felé fordul.
A kriptoeszközök – élükön a Bitcoinnal – továbbra is a monetáris politika tükörképei maradnak: ha a pénz olcsóbbá válik, a befektetők újra kockázatot vállalnak.
És ez, ahogy a múltban is, a Bitcoin és az Ethereum számára a legerősebb támasz lehet.
Blokklánc
Dél-Koreában az FSC 2027-re készíti elő a tokenizált értékpapírok keretrendszerét, miközben gyorsabb elszámolást ígér.
Kereskedés
A végleges jóváhagyás után a Ripple egyetlen engedéllyel kínálhatna szabályozott kriptós szolgáltatásokat 30 európai országban.
Kereskedés
A tervezet offline fizetést, adatvédelmi garanciákat és tartási limiteket is tartalmaz, miközben az EKB 2029-es indulással számol.
Tőzsde
A máltai felügyelet jóváhagyása után az OpenPayd az Európai Gazdasági Térségben kínálhat stablecoinokra épülő szolgáltatásokat.







