
Hamis remények, valódi károk: 6 milliós kriptobotrány
Vajon ki gondolná, hogy egy lelkész, aki Isten szavával támaszt reményt a hívekben, egyszer csak a kriptovilág egyik legnagyobb botrányának főszereplőjévé válhat?
Lebukott a Solanofi, egy hamis kriptoplatform
A Commodity Futures Trading Commission (CFTC) most pontosan ezt állítja Francier Obando Pinillóról, egykori lelkipásztorról, aki szerintük egy többszintű marketingrendszert működtetett, amivel 5,9 millió dollárt csalt ki mit sem sejtő befektetőkből.
Pinillo azt ígérte, hogy a befektetők havi 34,9%-os hozamot érhetnek el egy tőkeáttételes staking platformon keresztül. A valóság azonban messze állt ettől: sem staking, sem profitálás nem történt, csupán egy Ponzi-szerű rendszer, amelyben a friss befektetők pénzét használták fel az áldozatok megtévesztésére.
Pinillo egy "Solanofi" nevű platformot reklámozott, amely még nevében is megtévesztő volt: a Solana blokklánchoz semmi köze nem volt. Egy hamis weboldal és hamis számlaegyenlegek kellettek ahhoz, hogy az áldozatok úgy érezzék, minden rendben van.
A hívek voltak a kriptocsalás célpontjában
A volt lelkész kifejezetten spanyol ajkú híveket célzott meg egy washingtoni egyházközségből, valamint egy floridai templom látogatóit. Egyik előadásában a szegénységből való kiút fontosságáról beszélt, majd "hivatalos" lehetőségként reklámozta a Solanofi platformot.
Pinillo ügyesen kihasználta a vallási bizalmat: sokan útmutatást vártak tőle, és elhitték, hogy a pénzük jó kezekben van. Ezzel szemben az általa begyűjtött közel 6 millió dollárt digitális tárcákba irányította, amelyeket az ügyészek szerint Kolumbiában kezeltek.
Amikor a befektetők kérdőre vonták, miért nem tudják felvenni a pénzüket, Pinillo többek között az FTX csődjére hivatkozott, bár kiderült, hogy sosem volt számlája az említett tőzsdén. Egyes esetekben azt ígérte, hogy kibocsát egy „ShekkelCoin” nevű, keresztény értékeket megtestesítő tokent, de ez sosem valósult meg.
Egy washingtoni hívő állítólag sírva könyörgött neki, hogy kapja vissza a pénzét, de mindhiába.
Amikor a vallás találkozik a kriptóval
Az ügy rávilágít arra, hogyan lehet a vallási közegben rejlő bizalmat a kriptovilág visszaéléseivel kombinálni. Nem Pinillo az első, aki ilyesmire vetemedett: korábban egy coloradói házaspár épített hasonló rendszert, ám ők még Isten szavára is hivatkoztak, mint "garancia".
Pinillo, akinek büntetőjogi felelőssége most döl el, közösségi médián még mindig aktív. Egy nemrégi Facebook-bejegyzésében ezt írta:
"Soha egy sötét éjszaka nem győzte le a hajnal erejét. Amikor a viharok rosszabbodnak, az azért van, mert a csend hamarosan elkezdődik."
Vajon még hány hívőnek kellett megfizetnie a tanulópénzt, mielőtt ez a "csend" beköszönne?

Az amerikai republikánus vezetők július közepére meghirdették a „Kriptó Hetet”, amely során három kulcsfontosságú törvényjavaslatról tárgyalnak.

Egy Ethereum core fejlesztő megalapította az ECF-et, melynek célja az ETH árfolyamának 10.000 dollárra emelése és az ökoszisztéma támogatása.

Bár a hatóság a héten jóváhagyta a részben altcoin-kitettségű ETF-et, az engedélyezési folyamatot egyúttal határozatlan időre szüneteltette.

Egyre több jel utal arra, hogy a Bitcoin újabb áttörésre készül. Akár már július végére megérkezhetünk a 116 000 dolláros szinthez.