Az FTX tőzsde eladta a Grayscale részvényei nagy többségét
Három nap alatt kétharmadát értékesítette az FTX tőzsde a Grayscale Bitcoin Trust részvényeinek, miután a Spot Bitcoin ETF kereskedés elindult.
Megvált az FTX tőzsde a GBTC részvények többségétől
Az összeomlott FTX kriptotőzsde és az Alameda Research fedezeti alap hagyatéka január 22-i Bloomberg jelentés szerint Grayscale Bitcoin Trust (GBTC) részvényeinek több mint kétharmadát adta el. A jelentés két hiteles forrást idéz, és azt sugallja, hogy az eladásokból az FTX vagyonát legalább 600 millió dollárral növelte.
Az FTX vagyonának részeként január 11. előtt 22,28 millió (akkoriban 902 millió dollár értékű) Grayscale Bitcoin Trust részvényt birtokolt. A dokumentum állítása szerint az FTX az ezt követő három kereskedési napon több mint kétharmadát adta el a részvényeknek, így jelenleg mintegy 8 millió részvényt tart, amelyek összértéke körülbelül 281 millió dollár.
#FTX Shocks Market with $1B #Grayscale ETF Sell-Off & Alameda Drops Bombshell Lawsuit Against Grayscale! 🚨💥💰📉 $GBT
— RichQuack (@RichQuack) January 22, 2024
• 🚨 FTX's bankruptcy estate offloaded approximately $1 billion of Grayscale's Bitcoin ETF, shedding light on recent GBTC outflows.
• 📊 Since the conversion… pic.twitter.com/iipXsgXnef
A 2013-ban alapított GBTC a legrégebben működő, piacon nyilvánosan kereskedett Bitcoin-alap. A Grayscale, a kezdetektől fogva azon vagyonkezelők közé tartozik, akik egy évtizedes tapasztalattal rendelkeznek a Bitcoin befektetési eszközök üzemeltetésében, és mindezt az Egyesült Államok Értékpapír-tőzsdefelügyelete által szabályozott keretek között végzi.
A spot ETF-ek bevezetése volt az eladás kulcsa
Márciusban az Alameda Research pert indított a Grayscale ellen a túlzott díjak miatt. Az Alameda azt állította, hogy a Grayscale "önhatalmúlag vezetett be visszaváltási tilalmat", megakadályozva ezzel a részvényeseket a mögöttes érték megszerzésében. A legtöbb befektető január 11. előtt nem tudta részvényeit visszaváltani, és a trust részvényeinek ára június 15-én 44%-kal alacsonyabb volt, mint a mögötte lévő Bitcoin árfolyama.
A résztvevők számára január 11-én megnyílt a visszaváltás lehetősége, miután az Egyesült Államok Értékpapír- és Tőzsdefelügyelete jóváhagyta a Grayscale Trust ETF-re történő átalakítást. A jóváhagyás előtti időszakban a GBTC-részvények diszkontja 1,55%-ra csökkent a nettó eszközértékhez viszonyítva a YCharts adatai szerint. Ennek eredményeként a részvények ára már jobban tükrözte a mögöttük lévő Bitcoin értékét. Jelenleg a GBTC csak 0,27%-kal van a részvényenkénti nettó eszközérték alatt. Január 22-én az Alameda ejtette a Grayscale elleni pert.
A Grayscale Bitcoin Trust január 11. óta több mint 700 millió dollárnyi bitcoint adott el, de egyes elemzők szerint a befektetők a magasnak tartott díjak miatt menekülnek az alapból.
Az FTX csőd, ami megrengette kriptovilágot
Az FTX kriptopénzváltó hirtelen csődje 2022-ben hatalmas bizalmatlanságot keltett a kriptopénz-iparban. A harmadik legnagyobb tőzsde összeomlása negatív hatással volt az iparágra, elbuktatva vele kapcsolatban lévő kriptoszolgáltatásokat. A következmények évekig érezhetők lesznek, ahogy a befektetők és hatóságok igyekeznek visszaszerezni az elveszett eszközöket és megelőzni a hasonló katasztrófákat.
A CoinDesk beszámolója alapján az Alameda Research, egy az FTX-el szoros kapcsolatot ápoló kereskedőcég, jelentős részét kockázatos kriptopénz-tokenekből származtatta. A vitatható pénzügyi értékelési gyakorlatok és az FTX-tel való szokatlanul szoros kapcsolat miatt kialakult aggodalmak nyomán az ügyfélkivonások hirtelen növekedése vezetett az FTX és az Alameda csődjéhez.
Sam Bankman-Fried 2023 októberében bíróság elé került és 2023 novemberében elítélték a Bahamákról való kiadatása után felmerült büntetőjogi vádakban, kivéve azokat, amelyeket 2023 júliusában ejtettek. A tervek szerint 2024 márciusában újabb tárgyalásra kerül sor a kiadatása után benyújtott vádak alapján.
Egyéb jelentős kriptopénz-szolgáltatások is bezártak és szabályozási problémákba ütköztek, mivel kockázatos pénzügyi ügyleteket kötöttek az FTX-szel és az Alamedával.
Az amerikai kormány korábban valóban hadat üzent volna a kriptoiparnak? A Coinbase most komoly bizonyítékokkal állt elő.
A Solana alapú népszerű memecoin launchpad, a Pump.fun hirtelen letiltotta az Egyesült Királyság felhasználóit.
A Standard Chartered elemzője szerint a kereslet 2025-re egészen 200 000 dollárig tolhatja fel az árfolyamot.
Az NFT-kollekció elérte a 75 000 dolláros “floor” árat, miközben a márka az Ethereumon túlra is terjeszkedik, és elindítja a PENGU tokenjét a Solanan.