
Nevada le akarja állítani a Crypto.com-ot – a tőzsde most perel
A kriptotőzsde szerint nem fogadásról, hanem szabályozott pénzügyi szerződésekről van szó – és ezért a szövetségi CFTC-nél, nem pedig a nevadai játékfelügyeletnél a labda.
A Crypto.com perrel védené meg a sportesemény-tokeneket
Az amerikai sportélet digitális derivatívapiaca új frontvonalhoz érkezett: a Crypto.com észak-amerikai derivatív leányvállalata beperelte a nevadai szerencsejáték-felügyeletet (Nevada Gaming Control Board – NGCB), miután az leállításra szólította fel a kriptotőzsdét az Egyesült Államok egyik legfontosabb játékállamában.
A Crypto.com azt állítja: teljes mértékben szabályozott és federálisan jóváhagyott derivatívákat kínál – nem pedig sportfogadást –, így a Commodity Futures Trading Commission (CFTC) joghatósága alá tartozik, nem pedig Nevada államé alá.
Két világ határán: sportfogadás vagy derivatíva?
A jogvita középpontjában az a kérdés áll, hogy mik ezek az úgynevezett „sports event contracts”: pénzügyi derivatívák, amelyek sportesemények kimeneteléhez kötődnek, vagy egyszerűen csak sportfogadások új köntösben?
A tőzsde szerint egyértelmű a válasz. A sporteseményekre szóló kontraktusok a szövetségi derivatívapiac részei, és az NGCB tévedésben van, amikor azokat klasszikus fogadásoknak minősíti. A vállalat szerint ez jogilag is tarthatatlan álláspont, és alkotmányellenesen korlátozza a szabadpiaci hozzáférést.
A panaszban a Crypto.com azt írja:
„A NGCB-nak semmilyen joghatósága nincs arra, hogy betiltsa vagy szabályozza egy szövetségi engedéllyel rendelkező tőzsde működését.”
Jogharc a preempcióért
A Crypto.com jogi érvelése a Commodity Exchange Act preempciós rendelkezésein alapul: vagyis ahol a szövetségi törvény szabályoz, ott az állami törvényeknek nincs helye.
Az ügy nem precedens nélküli: a KalshiEX nevű amerikai „predikciós piac” már két sikeres bírósági ítéletet is elnyert hasonló ügyben, Nevada és New Jersey hatóságai ellen. Mindkét esetben a bíróság kimondta: a CFTC kizárólagos hatáskörrel bír, és az állami gaming hatóságok nem tilthatják be a szövetségileg jóváhagyott kontraktusokat.
A nevadai hatóság május 20-án küldött felszólító levelet a Crypto.com-nak, amelyben büntető- és polgári eljárással fenyegette meg a céget, ha nem szünteti be a sporteseményekhez kötött kontraktusok kínálatát a nevadai felhasználóknak.
A tőzsde ezt úgy értelmezi: a helyzet ellehetetleníti a működést, hiszen a szövetségi szabályozás szerint nem korlátozhatják földrajzi alapon a hozzáférést. Más szóval: ha kizárják Nevadát, megsértik a CFTC egyik alapelvét is.
A tét nem csak jogi – hanem piaci is
A Crypto.com nem csak a jogi keretrendszerért harcol. A tét az, hogy a sportspecifikus derivatívák megvethetik-e a lábukat az amerikai pénzügyi piacon. És ehhez elengedhetetlen a szabályozási egyértelműség – különösen, mivel az Alpha és más korai hozzáférésű kriptós termékek felfutóban vannak.
Februárban a CFTC vizsgálatot indított a Crypto.com és a Kalshi által kínált Super Bowl kontraktusok miatt, ám a cégek azóta is kitartanak: szerintük ez nem szerencsejáték, hanem pénzügyi eszköz.
“Hiszünk abban, hogy a sporteseményekre szóló derivatívák teljesen törvényesek, és hogy a CFTC az egyetlen illetékes hatóság ezek felügyeletére” – közölte a Crypto.com.
A most benyújtott keresetben a cég végleges bírósági tilalmat kér a nevadai hatóság jogérvényesítésének megakadályozására, valamint bírósági állásfoglalást, amely megerősíti: a szövetségi törvények elsőbbséget élveznek.
Mi következik?
A per kimenetele meghatározó lehet a kriptoalapú derivatívapiac jövőjére nézve. Ha a bíróság ismét a szövetségi szabályozás kizárólagosságát erősíti meg, az megnyithatja az utat az USA teljes területén kínálható sportesemény-kontraktusok előtt – ami óriási lökést adhat az új típusú digitális pénzügyi eszközök elfogadottságának.
Ha viszont Nevada nyer, az az államok kezébe adhatja a gyeplőt – és még több kriptós szolgáltatót késztethet visszavonulásra a sporteseményekhez kapcsolódó termékek piacáról.

A Circle rendkívül sikeres tőzsdei bevezetését követően a kriptoszektor több nagy szereplője is készülődik a nyilvános részvénykibocsátásra.

Az izraeli–iráni tűzszünet hatása már most érezhető a kriptopiacon. Megnézzük hogyan jelezte előre a konfliktus végét a Polymarket és az olaj ára.

A Revolut egyszerre fintech bank és kriptós kapu, amely alig pár év alatt robbant be a pénzügyi világba, felrúgva a hagyományos banki szabályokat.

A Bitcoin 100 ezer dollárnál billeg, miközben az altcoinok sorsfordító támaszokhoz értek. A trend folytatása vagy fordulata dőlhet most el.