
Solana, XRP, DOGE vagy Litecoin ETF lesz a befutó? Íme az esélyek!
A kriptopiac újabb mérföldkőhöz érhet, ugyanis a Litecoin ETF jóváhagyása szinte biztosra vehető – legalábbis a Bloomberg elemzői szerint.
Litecoin ETF: 90% eséllyel kap jóváhagyást 2025-ben
James Seyffart és Eric Balchunas 90%-os esélyt adnak arra, hogy az Egyesült Államok Értékpapír- és Tőzsdefelügyelete (SEC) még 2025 vége előtt engedélyt ad a Litecoin ETF-re.
Ha így lesz, a Litecoin a Bitcoin és Ethereum után a következő nagy név lehet, amelyet ETF formájában is kereskedhetnek az amerikai piacokon.
Seyffart és Balchunas szerint a Litecoin ETF esélyei sokkal jobbak, mint más kriptoalapú ETF-eké. Összehasonlításképpen:
- Dogecoin ETF: 75% esély a jóváhagyásra
- Solana ETF: 70% esély
- XRP ETF: 65% esély
De miért van előnyben a Litecoin?
A Litecoin már 2011 óta létezik, és technológiailag közelebb áll a Bitcoinhoz, mint bármely más altcoin. A SEC valószínűleg árupénzként (commodity) tekint rá, akárcsak a Bitcoinra, ami megkönnyítheti a szabályozási folyamatot.
A két elemző szerint a SEC már elkezdte értékelni az S-1 és 19b-4 formanyomtatványokat, ami arra utal, hogy a Litecoin ETF számára a legsimább út állhat előtte.
A kripto ETF-ek térnyerése folytatódik
A Bitcoin és Ethereum ETF-ek óriási keresletet generáltak az amerikai befektetők körében, ami újabb kriptoalapú ETF-ek előtt nyithatja meg az utat.
Az adatok szerint a Bitcoin ETF-ek összesen 40,7 milliárd dollárnyi tőkét vonzottak 2024 januárja óta.
Az Ethereum ETF-ek 3,18 milliárd dollárt hoztak 2024 júliusa óta.
Bár a Litecoin ETF valószínűleg nem vonz ekkora érdeklődést, Seyffart szerint még kisebb tőkeáramlás mellett is megérheti egyes alapkezelők számára.
„Nem kell mindenképpen óriási sikert aratni ahhoz, hogy egy ETF életképes legyen” – mondta a Bloomberg elemzője.
Mikor várható az SEC végső döntése?
A SEC-nek 2025 október 2. és 18. között kell végső határozatot hoznia a Litecoin, Solana, XRP és Dogecoin ETF-ekről.
Seyffart szerint a Litecoin ETF akár ennél is hamarabb piacra kerülhet, ha a szabályozási folyamat továbbra is zökkenőmentesen halad.
A Bloomberg elemzői arra is figyelmeztetnek, hogy a következő hónapokban egyre több kriptoalapú ETF-re vonatkozó beadvány érkezhet a SEC-hez. Seyffart szerint az amerikai alapkezelők egy „spagetti ágyú” stratégiát fognak követni – vagyis minden lehetséges kripto-ETF-et benyújtanak, hátha valamelyiket elfogadják.
„A kibocsátók megpróbálnak rengeteg különböző ETF-et elindítani, és megnézik, melyik ragad meg a piacon” – mondta Seyffart.
Ezzel párhuzamosan két újabb ETF, a Hedera és a Polkadot is be lett jelentve a Canary Capital és a 21Shares által, bár ezek jóváhagyási esélye még nem világos.
Balchunas megjegyezte, hogy Trump választási győzelme előtt ezeknek az ETF-eknek az esélye 5% alatt volt, de a politikai fordulat jelentősen megnövelte a szabályozói jóváhagyás valószínűségét.
A Trump-adminisztráció nyitottabb a kriptopiacra, ami további lökést adhat a digitális eszközök ETF formájú elérhetőségének.
XRP és Solana: előbb még jogi akadályokat kell leküzdeniük
Bár az XRP és a Solana ETF-ek esélyei is nőnek, még mindig van néhány komoly szabályozási kérdés, amelyeket előbb rendezni kell.
It's our view. That until that WHOLE mess of litigation between Ripple/XRP and the SEC is settled and/or finished or has some sort of expected outcome etc etc -- you likely won't see an ETF. The SEC needs to untangle that mess.
— James Seyffart (@JSeyff) February 10, 2025
- XRP: A Ripple elleni SEC-per még mindig nincs teljesen lezárva. Bár a bíróság 2023 augusztusában kimondta, hogy az XRP nem számít értékpapírnak a másodlagos piacon, a SEC továbbra is fellebbezett a döntés ellen.
- Solana: Az SEC még nem döntötte el véglegesen, hogy értékpapírként vagy árupénzként kezelje-e, ami akadályozhatja az ETF jóváhagyását.
Seyffart szerint az XRP ETF csak akkor kaphat engedélyt, ha a Ripple és a SEC közötti jogi vita teljesen lezárul.

A Pepe újra nyeregben van, és végre ismét profitot hozott a 2024. decemberi csúcsot követő eladási hullám után.

Kétpárti támogatással halad előre a GENIUS Act, amely jogi keretet adna a stabilcoinoknak és erősítené az USA versenyképességét.

Tekintsük át, miért vált a kriptovaluta egy fő fizetési eszközzé a kaszinókban, és milyen előnyöket nyújt a felhasználóknak.

Az érintett tokenek listázva maradnak a tőzsdén, azonban a New York-i felhasználók nem tudnak majd velük kereskedni.