Bitcoin-bányászat környezettudatos módon a Telekommal
A Deutsche Telekom zöld energiával kezd bányászni Bitcoint, új szintre emelve a fenntarthatóságot és a kripto világát Németországban.
A Deutsche Telekom belép a Bitcoin-bányászat világába
Az energiafelhasználás és a Bitcoin-bányászat közötti kapcsolat egyre érdekesebb kérdés a világban, ahogy több ország és cég is innovatív módokon próbálja kihasználni a megújuló energiaforrásokat. Legújabban a Deutsche Telekom, Európa egyik legnagyobb telekommunikációs szolgáltatója lépett be a piacra: bejelentették, hogy megújuló energiából származó fölösleges energiával bányásznak Bitcoint (BTC). A lépés fontos jelzés, ami a világ legelső kriptovalutájának növekvő elfogadottságát mutatja.
A "Digitális Monetáris Fotoszintézis" projekt
A Deutsche Telekom új projektjének neve a "Digitális Monetáris Fotoszintézis". Az elképzelés lényege, hogy a Németországban megtermelt, de nem felhasznált megújuló energiát Bitcoin-bányászatra fordítják. Az eszközöket a Riva cég telephelyén, Backnangban fogják telepíteni, a bányászati folyamatot pedig a Metis Solutions nevű partner kezeli majd.
A projekt partnere a Bankhaus Metzler pénzügyi szolgáltató, amely azt tervezi, hogy új pénzügyi szolgáltatásokat is fejleszt a digitális eszközök köré. Ez különösen fontos lépés, mivel rámutat arra, hogy a kriptovaluta nem csak pénzügyi értéket képvisel, hanem az energiaellátás szabályozásában is segíthet.
Telekom und Bankhaus Metzler testen Bitcoin-Mining-Infrastruktur für überschüssige Energie
— Telekom Web3 Infrastructure & Solutions (@mms_Blockchain) November 4, 2024
Das Mining soll mit dem Strom aus erneuerbaren Energiequellen betrieben werden, der aufgrund mangelnder Einlieferungsmöglichkeiten in die Energienetze und/oder fehlender… pic.twitter.com/AENtNN7eCR
Németországban az energiaellátás egyre nagyobb része származik olyan megújuló forrásokból, mint a szél- és napenergia, amelyek termelése időnként ingadozhat. Ahogy Oliver Nyderle, a Deutsche Telekom MMS digitális bizalomért és Web3 infrastruktúráért felelős vezetője megjegyezte, a Bitcoin-bányászok révén a fölös energia „digitális értékké” alakítható át.
A folyamat lehetőséget kínál arra, hogy a fölösleges megújuló energiát hasznosítsák ahelyett, hogy kárba veszne. Ez egyben lépés is a fenntarthatóság irányába, hiszen a bányászat ily módon támogatja az energiahálózat stabilitását.
Más országok, ahol Bitcoin-bányászatra használják a fölösleges energiát
Nem Németország az egyetlen ország, amely ezt a megközelítést választotta. Több példa is akad arra, hogyan hasznosítják világszerte a fölösleges energiát Bitcoin-bányászatra, valamint hogyan járul hozzá a bányászat más módokon is a helyi közösségekhez és gazdaságokhoz.
Finnország: Fűtés Bitcoin-bányászattal
Finnországban a Marathon Digital Holdings nevű vállalat egy különleges, két megawattos pilot projekt keretében egész városrészek fűtését oldja meg Bitcoin-bányászat révén. A Satakunta régióban működő létesítmény a bányászatból származó hőt hasznosítja, amit úgynevezett központi fűtési rendszer segítségével juttatnak el a házakba.
In Finland, we launched a 2-megawatt pilot project to warm a community of 11,000 residents with recycled heat from digital asset computing. Take a look: pic.twitter.com/eIIlncxD3I
— MARA (@MARAHoldings) June 20, 2024
A projekt keretében előállított hő több mint 11 000 lakosú település lakóit látja el energiával. Ez a megoldás különösen vonzó lehet olyan hidegebb éghajlatú országokban, ahol a fűtési költségek jelentősek.
El Salvador: Vulkanikus energia a Bitcoin-bányászathoz
El Salvador is sajátos példát mutat, mivel a világon elsőként törvényes fizetőeszközként ismeri el a Bitcoint. Az ország különleges geotermikus adottságokkal rendelkezik, így vulkanikus energiát használnak a Bitcoin-bányászathoz.
El Salvador célja, hogy kihasználja ezt a természetes energiát a gazdaság fellendítésére és a digitális pénzügyi rendszerhez való hozzáférés megkönnyítésére, miközben a környezeti hatásokat minimalizálják.
Kanada: Vízenergia a Bitcoin-bányászathoz
Kanada, amely bőséges vízenergia-forrásokkal rendelkezik, szintén figyelemre méltó példát nyújt. Egyes északi tartományokban, mint például Québec, a vízi energiát már most is széles körben alkalmazzák a Bitcoin-bányászat támogatására.
JUST IN: Bitfarms has announced the completion of upgrades to 2 mining facilities located in Québec, Canada 🇨🇦, bringing the company’s total hash rate to 7 EH/S. pic.twitter.com/XNzBuXrArp
— Bitcoin News (@BitcoinNewsCom) April 13, 2024
Ez nemcsak a megújuló energiaforrások felhasználását ösztönzi, hanem lehetőséget kínál az energiaellátás stabilizálására is, különösen olyan időszakokban, amikor a kereslet alacsonyabb.
Fenntartható jövő
A Bitcoin-bányászat a legtöbb ember számára elsődlegesen az energiaköltségekkel és környezeti hatásokkal kapcsolatban vet fel kérdéseket, de egyre több példa mutatja, hogy a megfelelő infrastruktúra és stratégia segítségével a bányászat támogathatja a fenntarthatósági törekvéseket.
Ahogy a Deutsche Telekom projektje és a fentebb bemutatott példák is mutatják, a megújuló energiával történő Bitcoin-bányászat új, ígéretes lehetőségeket kínál mind az energiagazdálkodás, mind pedig a gazdasági értékteremtés területén.
Íme, egy szórakoztató, kategorizált ajándéklista, ami garantáltan mosolyt csal minden HODLER arcára.
A Bitcoin megtorpanása teret adott az altcoinok emelkedésének, miközben az XRP árfolyama az SEC-per lezárása révén hatalmasat emelkedett.
Elon Musk jogi lépéseket tett az OpenAI ellen, azzal vádolva a céget és a Microsoftot, hogy megszegték nonprofit küldetését és korlátozták a versenyt.
Az USA-ban a spot Ethereum ETF-ek napi beáramlása rekordot döntött, 12,9 millió dollárral túlszárnyalva a spot Bitcoin ETF-ek beáramlását.