
Bitcoin kínálati sokk közeleg: apadnak a tőzsdei készletek
A tőzsdéken elérhető mennyiség 2018 óta nem látott mélypontra csökkent az intézményi kereslet és a hosszútávú tartás együttes hatása miatt.
Mélyponton a tőzsdéken elérhető Bitcoin mennyisége
Az, hogy a tőzsdéken elérhető Bitcoin mennyisége hét éve nem látott mélypontra zuhant, egyértelműen jelzi, hogy valami nagy dolog készül. Az intézmények egyre több Bitcoint halmoznak fel, a magánszemélyek pedig makacsul ragaszkodnak hozzájuk – ez mind egy lehetséges "kínálati sokk" előjele.
A Glassnode adatai szerint a Bitcoin tőzsdéken lévő kínálata mostanra 11% alá esett, amit utoljára 2018 márciusában láttunk. A csúcs 2020 márciusában volt, amikor a teljes Bitcoin mennyiség 17,2%-a "parkolt" a tőzsdéken. Azóta viszont több mint 1,26 millió BTC, azaz a teljes kínálat 6%-a tűnt el róluk.
De miért is kerül ki ennyi Bitcoin a tőzsdékről?
Hosszú távú tartás: a befektetők makacsul ragaszkodnak a Bitcoinhoz
A Bitcoin tulajdonosok több mint két éve a valaha volt legmagasabb szinten tartják a coinjaikat! Ezt mutatja a CryptoQuant Tőzsdei Forgalom a Hálózati Aktivitási Arányhoz nevű grafikonja.
Ez az arány, ami azt méri, mennyi Bitcoin áramlik a tőzsdékre az on-chain hálózati aktivitáshoz képest, 2023 eleje óta a legalacsonyabb értéket mutatja. Ez azt jelenti, hogy még az emelkedő árak ellenére is kevesebb Bitcoin kerül be a tőzsdékre.
2025 június elején az arány 30 napos mozgóátlaga 1,2 körül mozog, ami messze elmarad a 365 napos átlagtól. A történelem azt mutatja, hogy az ilyen alacsony szintek azt jelzik, hogy a hosszú távú Bitcoin tulajdonosok erősen hisznek a coinban, és inkább a hideg tárolást választják a kereskedés helyett.
Ez persze azt jelenti, hogy kevesebb Bitcoin van forgalomban, kevesebb érme kerülhet eladásra, még akkor is, ha a Bitcoin (BTC) közelíti a mindenkori csúcsait.
Intézményi befektetők: a tőzsdék helyett a letétkezelők a menők
Egy másik nagy ok a Bitcoin tőzsdei kínálatának csökkenésére az intézményi letétkezelési megoldások robbanásszerű növekedése. A nagy pénzügyi cégek, mint a BlackRock, a Fidelity és a Franklin Templeton, sokkal szívesebben bízzák a Bitcoint harmadik féltől származó letétkezelő platformokra, mint a nyilvános tőzsdékre.
A Coinbase Prime például 2025 első negyedévében több mint 212 milliárd dollárnyi letéti állományról számolt be, amelyet az ETF-kibocsátók, vállalatok és nagybefektetők beáramlása hajtott. Eközben a hagyományos Coinbase kriptovaluta tőzsdéről több mint 500 millió dollár értékű Bitcoin áramlott ki ugyanebben a negyedévben.
A kiáramlások a második negyedévben is folytatódtak, június 5-én például 761 millió dollár értékű kivonást láthattunk.
ICYMI: There was another huge exchange outflow from Coinbase yesterday.
— André Dragosch, PhD⚡ (@Andre_Dragosch) June 5, 2025
-7,257 BTC left Coinbase at around 19:00 UTC.
Is @saylor at it again? pic.twitter.com/xEz0VKnzD2
Az újonnan indult spot Bitcoin ETF-ek is rengeteg Bitcoint szívtak fel magukba. Míg tavaly januárban mindössze 1 milliárd dollárnyi eszközük volt, idén június 5-re ez az összeg már 44,54 milliárd dollárra ugrott.
Ez a trend egy 2025-ös Coinbase és EY-Parthenon felmérés szerint is folytatódni fog: az intézményi befektetők 83%-a tervezi növelni kriptovaluta-kitettségét, és közel 60%-uk a vagyonának több mint 5%-át digitális eszközökbe fekteti. Ráadásul a Standard Chartered szerint már most is mintegy 61 nyilvánosan működő cég ellenőrzi a teljes 21 millió Bitcoin kínálat több mint 3%-át!
Az FTX után: bizalomvesztés és önálló tárolás
Az FTX 2022 végén bekövetkezett összeomlása drámai változásokat hozott a Bitcoin tőzsdei forgalmában, ahogy a Glassnode grafikonja is mutatja. A nettó átutalási volumen (piros sávok) tartós kiáramlásokat jelzett 2023 elejétől középső időszakáig, ami a Bitcoin történetének egyik legnagyobb kivonási periódusát jelentette.
2022 novemberétől 2023 májusáig a heti kiáramlások többször is meghaladták a 10 000 BTC-t, összesen jóval több mint 200 000 BTC-t vontak ki a centralizált tőzsdékről. Ez egyértelműen azt mutatja, hogy az FTX összeomlása óta csökkent a kriptovaluta-tőzsdékbe vetett bizalom, ami felgyorsította a Bitcoin kivonását önálló tárolásra és alternatív kereskedési platformokra.
A Bitcoin tőzsdéken lévő mennyiségének drasztikus csökkenése azt jelenti, hogy kevesebb eladó van, és a rendelkezésre álló coinok egyre inkább a hosszú távú befektetők (HODL-erek) és az intézményi szereplők (ETF-ek, letétkezelők) kezében koncentrálódnak.
Ha a kínálat csökken, miközben a kereslet stabil vagy növekszik, az az árak emelkedéséhez vezet. Egy kínálati sokk pontosan ezt jelenti: hirtelen és jelentős árfolyamugrást okozhat, mivel sok vevő kevés eladóval találkozik.

Ismerd meg, hogyan működik egy honeypot-csalás, milyen típusai léteznek, és milyen jelekre kell figyelned, hogy ne válj áldozattá!

A Circle rendkívül sikeres tőzsdei bevezetését követően a kriptoszektor több nagy szereplője is készülődik a nyilvános részvénykibocsátásra.

Az izraeli–iráni tűzszünet hatása már most érezhető a kriptopiacon. Megnézzük hogyan jelezte előre a konfliktus végét a Polymarket és az olaj ára.

A Revolut egyszerre fintech bank és kriptós kapu, amely alig pár év alatt robbant be a pénzügyi világba, felrúgva a hagyományos banki szabályokat.