Logo
Cryptofalka
Kezdőknek
Árfolyamok
Tagságok
Tőzsdék
Shop

A weboldalunk sütiket használ 🍪

Az Ön adatainak védelme fontos a számunkra! Tájékoztatjuk, hogy honlapunk a felhasználói élmény fokozása, a webhelyhasználat megértése és marketing tevékenységeink támogatása érdekében sütiket alkalmazhat. További információ erről az Adatvédelmi Tájékoztatóban.
Egy újabb elmélet szerint Jack Dorsey lehet a Bitcoin megalkotója

Egy újabb elmélet szerint Jack Dorsey lehet a Bitcoin megalkotója

A kriptovilág egyik legnagyobb talánya ismét lángra kapott: vajon Jack Dorsey, a Twitter és a Square társalapítója valójában Satoshi Nakamoto?

Jack Dorsey lenne Satoshi Nakamoto? Új bizonyítékok táplálják a rejtélyt

Egy új elmélet szerint olyan időpontok, számok és események kötődnek hozzá, amelyek minden eddiginél szorosabb kapcsolatot sejtetnek közte és a Bitcoin rejtélyes megalkotója között.

Seán Murray, a pénzügyi hírportál deBanked elnöke és főszerkesztője február 15-én hosszú bejegyzésben osztotta meg kutatásának eredményeit az X-en. Állítása szerint több konkrét dátum és bizonyíték mutat arra, hogy Dorsey lehetett a Bitcoin megalkotója.

  • Az első Bitcoin-tranzakció Dorsey édesanyjának születésnapján, 2009. január 11-én történt.
  • Az utolsó blokk, amelyet Satoshi bányászott, Dorsey édesapjának születésnapjára, 2010. március 5-ére esett.
  • Satoshi Dorsey születésnapján, november 19-én regisztrált a Bitcoin fórumra.

Bár a bizonyítékok elsőre meggyőzőnek tűnhetnek, több szakértő szerint ezek csupán véletlen egybeesések, és hiányzik az egyértelmű „füstölgő pisztoly”.

Dorsey korábban már reagált a "vádakra"

Dorsey 2020 áprilisában egy Lex Fridman-interjúban tagadta, hogy ő lenne Satoshi Nakamoto. A válasza azonban nyitva hagyta az értelmezés lehetőségét:

"Nem, és ha én lennék, szerinted elmondanám neked?"

A BitMEX Research kutatócsoport szintén megkérdőjelezte Murray állításait. Arra hívták fel a figyelmet, hogy az úgynevezett „patoshi-minta” miatt egyre nehezebb pontosan meghatározni, mikor és mely blokkokat bányászta Satoshi.

Murray további érveket is felsorakoztatott:

  • A Bitcoin eredeti forráskódjának időbélyegei pontosan hajnali 4 órára vannak állítva, amely egy időben Dorsey Twitter-profiljában is szerepelt.
  • Satoshi „brute force” technikát használt Bitcoin-címek generálására, egy ilyen cím pedig „jD2m” kezdettel rendelkezik – Murray szerint ez Jack Dorsey egykori lakcímére (2 Mint Plaza, San Francisco) utalhat.
  • Satoshi 2009. január 10-én bejelentkezett az Internet Relay Chatre, ahol egy kaliforniai IP-címet rögzítettek – ugyanabban az államban, ahol Dorsey a Twitteren dolgozott.
  • Szeptember 8-án Satoshi egykori GMX e-mail címét feltörték, és a hacker állítólag megpróbálta St. Louis-i kötődésével zsarolni – Dorsey itt született és nőtt fel.

Ezek az összefüggések azonban önmagukban nem bizonyítják egyértelműen Dorsey és Satoshi személyének egyezését.

A WikiLeaks-ügy és a cenzúra kérdése

Murray elmélete szerint Satoshi és Dorsey gondolkodásmódja is egyezéseket mutatott a WikiLeaks-üggyel kapcsolatban.

2010. december 5-én Satoshi arra figyelmeztette a Bitcoin fórum közösségét, hogy ne küldjenek Bitcoint a WikiLeaks számára, mert az túl korai lenne a figyelemfelkeltéshez.

Kilenc nappal később, 2010. december 14-én egy titkos bírósági végzés érkezett a Twitterhez, amelyben a hatóságok WikiLeaks-hez köthető felhasználói adatok átadását követelték.

Egy nappal korábban, 2010. december 13-án Satoshi utoljára jelentkezett be a Bitcoin fórumra. Bár ezek az események időben egybeesnek, sokan megkérdőjelezik, hogy valóban összefüggés van-e köztük.

A kriptovilág reakciója: támadások és szkepticizmus

Murray állításai nem mindenkit győztek meg. Sokan rámutattak arra, hogy ha Satoshi a cenzúra elleni decentralizált pénz megalkotója, akkor miért támogatná a cenzúrát, amit a Twitter is alkalmazott az amerikai kormány nyomására?

Mások azt a kérdést tették fel, hogy viselné-e Satoshi egy „Satoshi” feliratú pólót a 2024-es Super Bowlon, ahogy Dorsey tette?

A kriptovilág egyik ismert alakja, Jameson Lopp, kifejezetten kritizálta Murray kutatását:

"Az, hogy valakit bizonyíték nélkül Satoshiként nevezel meg, hatalmas felelőtlenség. Ezzel nemcsak az adott személyt, hanem a családját is veszélybe sodrod."

Egy újabb Satoshi-elmélet?

Murray elmélete nem az első próbálkozás arra, hogy egy híres személyt azonosítsanak Nakamotoként.

2023 végén az HBO dokumentumfilmes Cullen Hoback Peter Todd kanadai kutatót nevezte meg Satoshiként, de ezt az iparági szakértők gyorsan cáfolták. Korábban Hal Finney, Adam Back és Nick Szabo neve is felmerült potenciális Satoshi-jelöltekként.
Dorsey egyelőre nem kommentálta az új elméleteket – ahogy korábban sem foglalt egyértelműen állást.

Bár Murray elmélete új szálakat hozott a Satoshi-rejtélyhez, egyelőre nincs bizonyíték, amely egyértelműen alátámasztaná, hogy Jack Dorsey valóban Nakamoto lenne.

A Bitcoin eredeti alkotójának kiléte továbbra is rejtély, és valószínű, hogy az is marad – hacsak maga Satoshi egy nap elő nem lép.

Hogy mi is az a Cryptofalka Kereskedő Közösség?

Elemzések a jövő pénzéről a Bitcoinról és a többi kriptovalutáról! Havi oktatások, élő streamek, tippek, hírek, közösség! Ha szeretnél hatékonyan bekapcsolódni a digitális valuták világába vagy ha már ismerős a szakma de szeretnéd elmélyíteni a tudásodat és profitálni a digitális pénz forradalmából, akkor nálunk a helyed! Hiszen a Platformról minden információt, tippet és oktatást egy forrásból érhetsz el, méghozzá a szakma legjobbjaitól 2018-óta!

Válassz tagságaink közül

Bitcoin és kriptovaluta árfolyamok

Bitcoin BTC 0.01% $108,232.11
Ethereum ETH 0.08% $2,520.63
XRP XRP -0.47% $2.22
BNB BNB 0.35% $656.44
Solana SOL -0.21% $147.92
Dogecoin DOGE 0.33% $0.1645
Cardano ADA 0.02% $0.5761
Litecoin LTC 0.68% $87.61
További árfolyamok
A CryptoFalka által szolgáltatott információk és elemzések a szerzők magánvéleményét tükrözik, a megjelenő írások nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII. törvény (Bszt.) 4. § (2). bek 8. pontja szerinti befektetési elemzést és a 9. pont szerinti befektetési tanácsadást. Bármely befektetési döntés meghozatala során az adott befektetés megfelelőségét csak az adott befektető személyére szabott vizsgálattal lehet megállapítani, melyre a CryptoFalka nem vállalkozik. Az egyes befektetési döntések előtt éppen ezért tájékozódjon részletesen és több forrásból, szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadóval!