
Peter Todd viharos időszakon van túl az HBO miatt
Peter Todd olyan biztonsági intézkedésekre kényszerült, amelyeket saját bevallása szerint nem szívesen osztana meg a nyilvánossággal.
Nem vicces valakit azzal vádolni, hogy ő Satoshi Nakamoto
Peter Todd, a Bitcoin Core fejlesztője egy viharos időszakon van túl: az HBO legújabb dokumentumfilmje nemrégiben Satoshi Nakamoto, a Bitcoin rejtélyes alkotója személyében mutatta be. Bár Todd mindent megtett, hogy cáfolja a feltételezést, a helyzet újabb kérdéseket vetett fel, és a kriptoipar egyik legtapasztaltabb fejlesztőjének életét is alaposan felforgatta.
A 74,4 milliárd dollár értékű Bitcoin-vagyon Satoshiként való feltételezett birtoklása miatt Todd olyan biztonsági intézkedésekre kényszerült, amelyeket saját bevallása szerint nem szívesen osztana meg a nyilvánossággal.
„Néhány biztonsági lépést megtettem, de nem szeretnék részletekbe menni. Jobb, ha a rosszfiúk találgatnak” – jegyezte meg egy interjúban.
A Wired cikke ugyan szintén utalt arra, hogy Todd „bujkál”, de a fejlesztő gyorsan tisztázta: őt semmi nem tartja távol a nyilvános eseményektől.
Todd ezt a maga sajátos módján bizonyította is. Részt vett a luganói Bitcoin-konferencián, ahol épp egy új Satoshi-szobrot avattak fel. És nem áll meg itt: a következő hetekben világszerte további öt kriptopiaci rendezvényen tervez felszólalni. Úgy tűnik, számára a nyilvános szereplés természetes, és nem érzi szükségét annak, hogy rejtőzködjön.
„Satoshi Todd?” – a kriptovaluta-közösség szkeptikus
Az HBO dokumentumfilmje, a Money Electric: The Bitcoin Mystery több ponton is közvetett bizonyítékokat sorakoztat fel, amelyek szerint Todd és Satoshi Nakamoto egy és ugyanazon személy lehetnek.
Cullen Hoback rendező azzal érvel, hogy Todd írásmódja és stílusa számos hasonlóságot mutat Satoshi ismert publikációival, ráadásul Todd már tinédzserként is kísérletezett digitális pénzzel. Hoback elmélete szerint egykor egy véletlenül rossz fiókról írt blogbejegyzés is a nyomára vezethet, amelyet az ő olvasatában Satoshinak kellett volna közzétennie. Todd azonban a vádakat „nevetségesnek” nevezte.
Nem meglepő, hogy sokan kétkedve fogadták Hoback következtetéseit. Satoshi személyazonosságának kérdése a kezdetektől fogva megosztó a kriptoközösségben, és Todd számos alkalommal egyértelműen kijelentette, hogy semmi köze a legendás Bitcoin-alapítóhoz.
A közösség számára nem ismeretlen Todd trollkodása és az az ironikus távolságtartás, amit ezzel a témával szemben tanúsít. De vajon mennyi ebből a védekező magatartás, és mennyi az önazonosság?
„Trollkodás vagy taktika?” – A kriptoközösség véleménye megoszlik
Hoback szerint Todd gyakran az árnyékban marad, ami szerinte része lehet „rejtett, machiavellista játékának”. Az ügy azonban messze nem egyértelmű. „Peter Todd azt állítja, hogy bujkál, aztán kigúnyolja a Wiredet, amiért ezt állítja, és egy kriptokonferencián is előadást tart” – jegyezte meg Hoback a Twitteren.
The recent Wired article claiming I'm "in hiding" was quite the exaggeration... https://t.co/pQEtUG9K1H
— Peter Todd (@peterktodd) October 23, 2024
Az effajta „rejtőzködés vagy látszólagos visszavonulás” csak további vitákat szül Todd személyét illetően. Szereplései és nyilatkozatai inkább növelik az iróniát: mintha maga is élvezné az általa keltett talányt.
Titkok és rejtélyek nélkül nem lenne bitcoin-sztori
Satoshi Nakamoto személyazonossága továbbra is az egyik legnagyobb talány a kriptopiac történetében. Az, hogy Toddot bármely alapon Satoshiként azonosítsák, elég merész húzás, amely sokak szemében inkább egy szórakoztató kísérlet, mint valóságos felfedezés.
Todd története emlékeztet arra, hogy a Bitcoin világában nemcsak a technológia és a pénzügyek, hanem a titkok és rejtélyek is alapvető részét képezik ennek a globális ökoszisztémának.
A Bitcoin és a kripto világ iránt érdeklődők számára mindez azonban több, mint egy színes történet. Satoshi öröksége ugyanis továbbra is meghatározza a kriptovilág ethoszát, és azt a kérdést, hogy vajon ki birtokolhatja azt a hatalmas vagyont, ami a Bitcoin első blokkjainak része.
Ki lesz a következő Satoshi?
Az évek során sokan kerültek a reflektorfénybe mint lehetséges Satoshi-jelöltek. A legnevesebbek között találhatjuk Dorian Nakamotót, Hal Finneyt és Nick Szabot, de mindegyikük rendre cáfolta a vádakat, vagy sosem bizonyultak hitelesnek.
A Bitcoin születésének homálya pedig így marad az egyik legnagyobb, legizgalmasabb fejezet a modern pénzügyek történetében.

Az amerikai republikánus vezetők július közepére meghirdették a „Kriptó Hetet”, amely során három kulcsfontosságú törvényjavaslatról tárgyalnak.

Egy Ethereum core fejlesztő megalapította az ECF-et, melynek célja az ETH árfolyamának 10.000 dollárra emelése és az ökoszisztéma támogatása.

Bár a hatóság a héten jóváhagyta a részben altcoin-kitettségű ETF-et, az engedélyezési folyamatot egyúttal határozatlan időre szüneteltette.

Egyre több jel utal arra, hogy a Bitcoin újabb áttörésre készül. Akár már július végére megérkezhetünk a 116 000 dolláros szinthez.