
Nyomás alatt a Strategy – tényleg közeleg a kényszerlikvidáció?
A Strategy, a világ legnagyobb Bitcoin-készlettel rendelkező vállalata, 11%-os zuhanást produkált a tőzsdén. A piac attól tart, hogy a cég kényszerlikvidációra kényszerül, de valóban ekkora a baj? Elemzők szerint a helyzet nem ennyire sötét.
Pánik a piacon: mi történik a Strategyvel?
A Strategy nevű vállalat két dologról híres: hatalmas Bitcoin-készletről és sajátos finanszírozási stratégiáról. A cég részvényeinek 11%-os esése kedden felkavarta a kriptopiacot. A legnagyobb kérdés, amit most mindenki feltesz: lehet, hogy a Strategy kénytelen lesz felszámolni Bitcoin-vagyona egy részét?
A válasz ennél bonyolultabb. A pánik nem teljesen alaptalan, hiszen a cég 499 096 Bitcoinnal rendelkezik, ami jelenleg körülbelül 42 milliárd dollárt ér. Ha ezt a méretű portfóliót elkezdenék likvidálni, annak beláthatatlan hatásai lennének a kriptopiacra. De valójában mekkora az esélye ennek?
A Strategy pénzüzgyi működése: biztonság vagy időzített bomba?
Elemzők szerint a cég kényszerlikvidációjának esélye minimális, köszönhetően a stratégiailag kialakított finanszírozási modellnek. A Strategy többnyire átváltható kötvényekkel von be tőkét, ami azt jelenti, hogy nem azonnali részvény-kibocsátással teremt likviditást.
Jelenleg 8,2 milliárd dollárnyi adóssága van, főként zéró-kupon kötvények és alacsony kamatozású hitelek formájában. Ezek csak 2028 és 2030 között járnak le, ami időt biztosít a cégnek a pénzügyi manőverezésre.
Trevor Koverko, a Polymath társalapítója szerint a Strategy adósságának szerkezete erősen kötődik a Bitcoin (BTC) árfolyamához. A legnagyobb veszélyt egy hosszan tartó Bitcoin árfolyamcsökkenés jelentheti, ami megnehezítené az adósság refinanszírozását.
Michael Saylor, a biztosíték?
A cég helyzete még egy okból stabilabb a látszatnál: Michael Saylor, a Strategy társalapítója és elnöke 46,8%-os szavazati joggal bír. Ez gyakorlatilag ellehetetleníti, hogy a részvényesek akarata ellenére bármilyen radikális lépést hozzanak.
Michael Saylor was asked about liquidation recently.
— The Kobeissi Letter (@KobeissiLetter) February 25, 2025
His answer was that even if Bitcoin fell to $1, they still would not get liquidated.
They would "just buy all of the Bitcoin."
While this sounds good in theory, the convertible note holders cannot be forgotten. pic.twitter.com/al2KQFR09A
Bár a cég a harmadik negyedévben 116,1 millió dollárnyi bevételt termelt, nettó vesztesége 340,2 millió dollár volt, főként a Bitcoin áringadozása miatt. Ennek ellenére a cég képes volt a 2022-es medvepiacon is 1,8 milliárd dolláros tőkebevonásra, ami azt mutatja, hogy a befektetők még mindig látnak benne potenciált.
Mi lehet a legrosszabb forgatókönyv?
Elemzők szerint egy "Black Swan" esemény nélkül a Strategy kényszerlikvidációja rendkívül valószínűtlen. Még ha a Bitcoin árfolyama 50%-ot zuhanna, a cég eszközértéke akkor is több mint kétszerese maradna az adósságának.
A pánik tehát lehet, hogy eltúlzott, de az biztos, hogy a Strategy története még tartogat fordulatokat.

A hosszútávú Bitcoin-befektetők az ETF-ek indulása óta folyamatosan adják el coinjaikat az intézményeknek, ami hozzájárul az árfolyam oldalazásához.

Vitalik szerint a pluralista digitális azonosító a jövő. Védi a magánéletet, biztosítja az egyenlő hozzáférést és ellenáll a visszaéléseknek.

Az európai fizetési szokások dinamikus változását mutatja, hogy a kriptokártyák immár komoly versenytársai a hagyományos banki megoldásoknak.

Az egyik vezető kriptotőzsde és Web3-vállalat, a Bitget lett az altcoinok leglikvidebb kereskedési platformja a 0,3–0,5%-os árfolyamsávban.