Öt év börtön járt az észak-koreai szankciók megsértéséért
Az orosz-ukrán konfliktus széles körben ismertté tette az átlagember számára is, hogy mivel jár, ha a világ többi része elítél egy politikai magatartást és ennek következményeként szankciókkal súlyt egy országot. De vajon ezen szabályok megszegése börtönbüntetéssel sújtható? Mi köze ennek Észak-Koreához és mit keres mindez egy kripto hírportálon? Megmutatjuk!
Észak-Korea és a szankciók
A gazdasági és pénzügyi szankciók alkalmazásának módszere nem számít újkeletűnek a történelemben. Észak-Koreával szemben az Európai Unió már 2006 óta tart fenn különböző tilalmi korlátozásokat, amely többek között nyersanyagok importjára, a luxus termékek exportjára vagy éppen pénzügyi segítségnyújtásra irányulnak. Hasonlóan az ENSZ és az Egyesült Államok is több rendelkezéssel és eltérő területeken tart fenn évtizedek óta szankciókat. Ennek oka főként Észak-Korea 2006-ban megtartott első nukleáris kísérletében keresendő és a cél az lenne, hogy az ország vezetése hagyjon fel az atomkísérletekkel. Mivel ezek eddig nem történtek meg, így továbbra is élnek a tilalmak.
Észak-Korea és a blokklánc
Ezen gazdasági és pénzügyi korlátozások megsértése ugyanakkor komoly jogi következménnyel járhat és akár börtönbüntetéssel is sújtható. Az már az Oroszországot érintő pénzügyi szankciók kapcsán is felmerült, hogy ma már rendelkezésére áll a világnak egy olyan eszköz, amellyel ezek a korlátozások részben megkerülhetők. Ez pedig a blokklánc technológia és a kriptovaluták. A rendszer eredendő sajátossága a decentralizáltság, így annak tilalma is szinte lehetetlen, de legalábbis nehézkes. A kérdés csak az, hogy a felhasználók mekkora százaléka rendelkezik azzal a tudással, aminek köszönhetően ki tudja használni a kriptovalutákban rejlő lehetőséget a szankciók megkerülésére. Ha nem ismerik, akkor meg lehet őket tanítani, csak ez éppen a szankciók megkerülését jelentheti és ezáltal büntethető.
Forrás: cryptopato.comVirgil Griffith, aki maga is Ethereum programozó volt, Észak-Koreában tartott egy előadást arról, miként működik a blokklánc és milyen előnyöket rejt a koreaiak számára. Ezt viszont egy amerikai bíróság a szankciók megsértésének vette, mivel átadta azt a tudást, amellyel a pénzügyi szankciók megkerülhetőek. Ráadásul az Egyesült Államok állampolgárainak tilos az országba utazni, tehát ott sem lehetett volna. Ez a magatartás pedig az Igazságügyminisztérium szerint súlyos vétség és ezért 63 hónap börtönbüntetésre és 100.000 dollár bírság megfizetésére ítélte Griffitht.
Észak-Korea és a kripto
Virgil Griffith még 2019 áprilisában járt Észak-Koreában a Pyongyang Blokklánc és Kriptovaluta Konferencián, ahol az előadását is tartotta. Úgy vélte, hogy nincs azzal semmi gond és teljesen jogszerű, ha egy blokklánc szakértő egy konferencián népszerűsíti a technológiát és a bányászat illetve a kereskedés mellett érvel. A new yorki ügyészségnek erről más volt a véleménye. A tárgyaláson bemutatták ugyanis az alábbi képet, amelyen Griffith épp az előadását tartja a konferencián. A kép jobb alsó sarkában kiemelve jól látható viszont a ,,No Sanctions!”, azaz a ,,Nincs szankció!” felirat.
Forrás: bitcoinist.com
Ezt kétségtelenül elég nehéz nem úgy értékelni, mint aki a pénzügyi szankciók megkerülésének módját népszerűsítené. Bár aki tartott már valaha előadást ismeretlen nézők előtt, az azt is tudja, hogy illik felkészülni a ,,hallgatóságból” és rájuk szabni az előadást és ő lényegében ezt tette. Igaz persze, hogy ezzel meg is sértette országa törvényeit.
A tény ugyanakkor, hogy Észak-Koreában blokklánc konferenciát tartanak elég bizonyíték lehet arra, hogy már Griffith nélkül is rájött a koreai vezetés a technológiában rejlő lehetőségekre. Nemzetközi források megerősítették, hogy Kim Dzsongun hacker csapata 2019 és 2020 között 316,4 millió dollár értékű virtuális pénzt lopott, amelyet a nukleáris rakéta program fejlesztésére fordítottak.
Összegzés
A nemzetközi szankciók megsértése bizony komoly következményekkel járhat. A blokklánc ugyanakkor bebizonyította, hogy képes szélesre tárni az ajtót a világ előtt. Az, hogy ezt gonosz célokra is fel lehet használni még önmagában nem teszi feleslegessé a rendszert. Sőt. Talán még fontosabbá válik, ha arra gondolunk, hogy az egyes állampolgárok a saját kezükbe vehetik pénzügyi helyzetük irányítását. Éljenek akár Észak-Koreában, az USA-ban vagy Magyarországon.
További ajánlott cikkeink:
- Bitcoin és kriptovaluta konzultáció. Elakadtál? Kérdésed van? Segítünk!
- Bitcoin és blokklánc, egy új világ kezdete; Ebook
- Bitcoin és kriptovaluta adózás ultimate kisokos 2021
- Kriptovaluta és altcoin bemutatók, projekt ismertetők
- Bitcoin és kriptovaluta bányászat beállítások, útmutatók
- Kriptovaluta tőzsde ismertetők, Bitcoin vásárlás
Az elnök ugyan kevés tudással rendelkezik a tokenről, de kijelentései és felesége, Melania Trump saját memecoinjának megjelenése tovább fűtik a piacot
A világ legnagyobb kriptovalutájának árfolyama számos tényezőtől függ, de melyek a legfontosabbak? Három mutató az USA gazdaságából, ami mindent visz.
A közösség elégedetlen, a vezetés változni látszik, és Vitalik Buterin is egyre inkább beleáll a kriptovilág viharos diskurzusaiba.
Megfogadtad, hogy idén nem nézed tovább, hogy értéktelenedik a nehezen megkeresett pénzed? Nem éri meg várni - fektess okosan kriptovalutákba!