Logo
Cryptofalka
Kezdőknek
Árfolyamok
Tagságok
Tőzsdék
Shop

A weboldalunk sütiket használ 🍪

Az Ön adatainak védelme fontos a számunkra! Tájékoztatjuk, hogy honlapunk a felhasználói élmény fokozása, a webhelyhasználat megértése és marketing tevékenységeink támogatása érdekében sütiket alkalmazhat. További információ erről az Adatvédelmi Tájékoztatóban.
Itt a Bitchat, az internet nélküli titkos üzenetküldő

Itt a Bitchat, az internet nélküli titkos üzenetküldő

Jack Dorsey új fejlesztése, a Bitchat biztonságos, titkosított üzenetküldést kínál internet nélkül, Bluetooth mesh hálózaton keresztül.

Üzenetek a levegőben

Jack Dorsey, a Block vezérigazgatója és a Twitter társalapítója egy merőben új megközelítést hoz az üzenetküldés világába. Elindította a Bitchat béta verzióját – egy decentralizált, Bluetooth-alapú üzenetküldő alkalmazást, amely internetkapcsolat nélkül is működik.

A megoldás különlegessége, hogy titkosított kommunikációt biztosít anélkül, hogy bármilyen hagyományos hálózati infrastruktúrára támaszkodna.

Vissza a jövőbe: Bluetooth + IRC érzés

Dorsey a közösségi médiában azt írta, hogy a hétvégéjét a Bluetooth mesh hálózatok, relék, store-and-forward modellek és titkosítási rendszerek tanulmányozásával töltötte, miközben bemutatta a Bitchat-et.

A technológia az IRC korszakát idézi – a '90-es évek végének kezdetleges, de szabad internetes kommunikációs platformjait. A rendszer Bluetooth Low Energy (BLE) hálózaton keresztül működik, és úgynevezett ephemeral, azaz múlékony, nem archivált üzenetküldést tesz lehetővé.

Nincs központ, nincs nyom

A Bitchat fehér könyve szerint az alkalmazás teljesen decentralizált. Nincsenek központi szerverek, fiókok, e-mail címek, telefonszámok – semmiféle azonosításra nincs szükség. Az üzenetek alapértelmezetten csak az eszköz memóriájában léteznek, így nem tárolódnak semmilyen adatbázisban. A kommunikációt végponttól végpontig történő titkosítás védi.

Ez szöges ellentétben áll a jelenleg népszerű, nagyvállalatok által üzemeltetett szolgáltatásokkal – mint a WhatsApp vagy a Messenger –, amelyek gyakran a felhasználói adatokkal és üzenetekkel kereskednek.

A mesh hálózat automatikus többlépcsős üzenettovábbítást biztosít: minden eszköz egyaránt működik kliensként és perifériás pontként. Így egy önszerveződő hálózat alakul ki, ahol az üzenetek átugorhatnak más eszközökre, hogy eljussanak távolabbi címzettekhez. A rendszer 30 méteres Bluetooth hatótávval dolgozik, és úgynevezett bridge node-ok kötik össze az elkülönült klasztereket.

Az üzenetek titkosítása attól függően történik, hogy privát, szobán belüli vagy nyilvános kommunikációról van szó. A nagyobb üzenetek 500 bájtos darabokra bontva kerülnek továbbításra.

Bitchat nagyobb üzenetek felbontása

Felhasználási területek: ahol nincs internet, ott van Bitchat

A rendszer különösen hasznos lehet konferenciákon, tiltakozásokon, katasztrófa sújtotta területeken, vagy bárhol, ahol az internet elérhetetlen, megbízhatatlan vagy veszélyes. Az üzenetek egy része „store-and-forward” módszerrel ideiglenesen tárolható, hogy offline eszközök is megkaphassák őket, amint elérhetővé válnak.

A jövőbeni tervek között szerepel a WiFi-alapú üzenetküldés, amely jelentősen növelné az adatátviteli sebességet és sávszélességet.

A szabad kommunikáció új hulláma

Jack Dorsey nem új a decentralizált kommunikáció világában. Ő volt a Twitter vezérigazgatója, valamint 2019-ben megalapította a decentralizált közösségi platformot, a Bluesky-t, amelynek igazgatótanácsából 2024 májusában – magyarázat nélkül – távozott.

A Bitchat projekt zárásaként a fehér könyv így fogalmaz:

„A Bluetooth mesh hálózatok, a végponttól végpontig titkosított adatátvitel és az adatvédelmet szem előtt tartó protokollok kombinációjával a Bitchat lehetővé teszi a biztonságos, magán kommunikációt bárhol, bármikor – az internet elérhetőségétől függetlenül.”

Jack Dorsey

A Bitchat nemcsak technológiai újdonság, hanem filozófiai állásfoglalás is: nem kell központi hatalomnak lennie az emberi kommunikáció felett. Egy olyan világban, ahol az adatok arannyá váltak, a Bitchat egy újfajta szabadságot kínál – ahol az üzeneteid csak rád és a címzettedre tartoznak.

Hogy mi is az a Cryptofalka Kereskedő Közösség?

Elemzések a jövő pénzéről a Bitcoinról és a többi kriptovalutáról! Havi oktatások, élő streamek, tippek, hírek, közösség! Ha szeretnél hatékonyan bekapcsolódni a digitális valuták világába vagy ha már ismerős a szakma de szeretnéd elmélyíteni a tudásodat és profitálni a digitális pénz forradalmából, akkor nálunk a helyed! Hiszen a Platformról minden információt, tippet és oktatást egy forrásból érhetsz el, méghozzá a szakma legjobbjaitól 2018-óta!

Válassz tagságaink közül

Bitcoin és kriptovaluta árfolyamok

Bitcoin BTC -0.76% $108,032.81
Ethereum ETH -0.89% $2,527.28
XRP XRP 2.39% $2.32
BNB BNB -0.75% $658.09
Solana SOL -1.68% $150.14
Dogecoin DOGE -1.87% $0.1674
Cardano ADA -0.76% $0.581
Litecoin LTC -2.40% $85.75
További árfolyamok
A CryptoFalka által szolgáltatott információk és elemzések a szerzők magánvéleményét tükrözik, a megjelenő írások nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII. törvény (Bszt.) 4. § (2). bek 8. pontja szerinti befektetési elemzést és a 9. pont szerinti befektetési tanácsadást. Bármely befektetési döntés meghozatala során az adott befektetés megfelelőségét csak az adott befektető személyére szabott vizsgálattal lehet megállapítani, melyre a CryptoFalka nem vállalkozik. Az egyes befektetési döntések előtt éppen ezért tájékozódjon részletesen és több forrásból, szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadóval!