
Kriptotanács? Ja, az már nincs – maradt a Fehér Ház VIP-klub
A Fehér Ház és a törvényhozók most próbálják először kidolgozni a kriptobarát szabályozás kereteit, de az iparágon belül egyre nagyobb a megosztottság.
Kriptós találkozó a Fehér Házban: Kik vesznek részt, miről lesz szó, és miért bukott meg a "Kriptotanács"?
A Fehér Ház pénteken története első kriptócsúcsát tartja, és az iparág legnagyobb nevei versengenek azért, hogy ott lehessenek az asztalnál. Az eseményt David Sacks, az AI és Kriptóügyi "cár" fogja vezetni, ám a találkozó valójában Trump korábbi "Kriptotanács" ígéretének csendes helyettesítése.
Az adminisztráció ugyanis az elmúlt hetekben észrevétlenül ejtette a tanács létrehozásának tervét, miután az iparágon belüli belharcok veszélyeztették a politikai támogatást.
A meghívók kedden kezdtek kiszivárogni, és több kriptós nagyágyú már biztosan részt vesz az eseményen: Michael Saylor (Strategy társalapítója), Kyle Samani (Multicoin Capital partnere) és Matt Huang (Paradigm társalapítója) is ott lesz. Robinhood vezérigazgatója, Vlad Tenev egy homályos X-poszttal utalt a jelenlétére, amelyet később egy cégszóvivő meg is erősített.
A Coinbase és a Kraken is megerősítette, hogy vezérigazgatóik, Brian Armstrong és Arjun Sethi részt vesznek a találkozón. Ripple vezérigazgatója, Brad Garlinghouse viszont nem kommentálta, kapott-e meghívást. Crypto.com CEO-ja, Kris Marszalek szintén jelen lesz.
A találkozóra a Fehér Ház digitális eszközökkel foglalkozó munkacsoportjának tagjai is hivatalosak, köztük Scott Bessent pénzügyminiszter és az SEC, illetve a CFTC megbízott vezetői.
Meghiúsult a kriptovalutákkal foglalkozó tanács ötlete
Trump még januárban, rögtön hivatalba lépése után elnöki rendelettel létrehozott egy digitális eszközökkel foglalkozó munkacsoportot. Ez a csoport kizárólag Trump-adminisztrációs tisztviselőkből állt.
Ez sokakat váratlanul ért, hiszen Trump korábban egy állandó Kriptotanács létrehozását ígérte, amely közvetlen hozzáférést biztosított volna az iparági szereplőknek a Fehér Házhoz. Azonban január végére ezt a tervet halkan ejtették – és most már biztos, hogy nem is lesz belőle semmi.
Miért hátráltak ki az ötlet mögül? Az iparági bennfentesek szerint a kriptós lobbi egyre növekvő belső konfliktusai és a helyekért folytatott verseny miatt az adminisztráció stratégiai döntést hozott, hogy inkább nem engedik be ezt a káoszt a Fehér Házba.
A kriptóipar megosztottsága, politikai játszmák
A Fehér Ház és a törvényhozók most próbálják először kidolgozni a kriptóbarát szabályozás kereteit, de az iparágon belül egyre nagyobb a megosztottság.
A közelmúltban különösen két kérdés vált ki heves vitákat:
- A nem amerikai stabilcoin-kibocsátók, például a Tether hozzáférhetnek-e továbbra is az amerikai államkötvényekhez?
- A Bitcoinon kívül más tokenek is bekerüljenek-e az amerikai kriptotartalékba?
Ezek a konfliktusok egyértelművé tették, hogy egy Kriptotanács könnyen konfliktusforrássá válhatott volna, és csak még jobban megosztotta volna az iparágat.
Kriptotanács helyett időszakos csúcstalálkozók
A Fehér Ház végül úgy döntött, hogy rendszeres, de nem állandó kriptócsúcstalálkozókat szervez. A pénteki esemény az első ezek közül, és valószínűsíthető, hogy Trump belső munkacsoportja is gyakrabban fog találkozni.
Kristin Smith, a Blockchain Association vezetője szerint az eredeti tanács ötlete problémás lett volna, mivel túl keveseknek biztosított volna hozzáférést, míg az időszakos csúcstalálkozók lehetőséget adnak arra, hogy sokkal szélesebb körben hallgassák meg az iparág szereplőit.
Smith szerint óriási az érdeklődés a pénteki találkozó iránt, ami csak megerősíti azt a véleményét, hogy egy zárt Kriptotanács gyorsan bukásra lett volna ítélve.

A Circle rendkívül sikeres tőzsdei bevezetését követően a kriptoszektor több nagy szereplője is készülődik a nyilvános részvénykibocsátásra.

Az izraeli–iráni tűzszünet hatása már most érezhető a kriptopiacon. Megnézzük hogyan jelezte előre a konfliktus végét a Polymarket és az olaj ára.

A Revolut egyszerre fintech bank és kriptós kapu, amely alig pár év alatt robbant be a pénzügyi világba, felrúgva a hagyományos banki szabályokat.

A Bitcoin 100 ezer dollárnál billeg, miközben az altcoinok sorsfordító támaszokhoz értek. A trend folytatása vagy fordulata dőlhet most el.