
A Bitwise elemzője szerint a kriptopiac félreérti Trump terveit
A Bitwise befektetési igazgatója, Matt Hougan szerint a piac félreértelmezi Donald Trump kriptotartalék-tervét.
Trump kriptotartaléka szinte csak Bitcoinból fog állni
Bár a bejelentésben több nagy piaci kapitalizációjú altcoin is szerepelt, Hougan úgy véli, hogy a végleges tartalék szinte teljes egészében Bitcoinból fog állni, és a vártnál nagyobb mennyiségű lesz.
„A piac kedvezőtlenül fogadta a hírt, mert a tervezett tartalék nem csak Bitcoint tartalmaz” – írta Hougan március 5-i piaci elemzésében. Úgy látja, hogy a kisebb kapitalizációjú eszközök bevonása feleslegesen bonyolította a bejelentést, és ez zavart okozott a reakciókban.
Trump március 2-án jelentette be, hogy a tartalék Solanát, XRP-t és Cardanót is tartalmazna, később azonban hozzátette, hogy a Bitcoin és az Ether lesz a tartalék középpontjában. Hougan szerint azonban a végső döntés ennél egyértelműbb lesz:
„Miután elül a por, szerintem a végleges tartalék szinte teljes egészében Bitcoinból áll majd – és nagyobb lesz, mint amire most számítanak.”
Vita alakult ki a kriptotartalék összetételével kapcsolatban
A bejelentés után a Bitcoin ára kezdetben emelkedett, ám később 83 000 dollár alá esett, majd Trump kanadai és mexikói autóalkatrész-vámok halasztásának hírére visszakapaszkodott 90 000 dollár fölé.
A tisztán Bitcoin-alapú tartaléktól való elmozdulás több kriptós véleményvezér, köztük Brian Armstrong, a Coinbase vezérigazgatója számára is kérdéseket vetett fel. Armstrong úgy látja, hogy „a Bitcoin az arany utódja”, és csak ennek kellene szerepelnie a tartalékban.
Hougan szerint Cardano és más spekulatív eszközök bevonása inkább taktikai, mint stratégiai lépés volt, és bár a bevezetés nem volt tökéletes, a piac alapvetően félreérti a helyzetet.
„A végén ez egy bikás hír lesz.”
Mi lehet a végső összetétele a tartaléknak?
Hougan arra is felhívta a figyelmet, hogy Trump kezdeti javaslatai ritkán véglegesek, így az iparági szereplők visszajelzései – például a Fehér Ház közelgő kriptótanácskozásán – befolyásolhatják a végleges döntést.
A kereskedelmi miniszter, Howard Lutnick már utalt arra, hogy a Bitcoin különleges státuszt kaphat a tartalékban, míg más kriptoeszközöket „pozitívan, de másképp” kezelhetnek.
Bár kisebb esélyt lát rá, Hougan nem zárja ki annak lehetőségét sem, hogy a tartalék végül elmarad, vagy csak az amerikai kormány által lefoglalt kriptoeszközökre korlátozódik.
Más országok is követhetik az USA példáját
Ha az Egyesült Államok ténylegesen létrehoz egy nemzeti kriptotartalékot, Hougan szerint más országok is követhetik a példát, és saját Bitcoin-stratégia kialakításán dolgozhatnak.
Emellett az is valószínűtlen, hogy a tartalékba kerülő kriptovalutákat bármely kormányzat később eladná – függetlenül attól, hogy Trump helyét egy demokrata elnök veszi-e át. Hougan szerint ezeket az eszközöket évtizedekig meg fogják tartani, akárcsak az amerikai aranytartalékot.
„A demokraták nem akarják elidegeníteni a választóikat anélkül, hogy ebből érdemi előnyük származna” – mondta Hougan. „Rengetegen szeretik a kriptót, míg viszonylag kevesen ellenzik.”
Szerinte ezt az előző elnökválasztás során is egyértelműen megtanulhatták, amikor a republikánusok nyíltan kriptobarát hozzáállása számos szavazatot hozott nekik, míg a demokraták elutasítóbb politikája kevés támogatóhoz vezetett.
„A piac kezdeti bikás reakciója helyes volt. Idővel ezt mindenki belátja majd.”

Az USA Képviselőháza elé kerül a STABLE Act, amely a stabilcoinok szabályozását célozza. Politikai viták és gazdasági érdekek ütköznek.

Trump új vámokat jelentett be, amitől a Bitcoin árfolyama megugrott, majd visszaesett. A piac már részben beárazta a kereskedelmi intézkedéseket.

A Standard Chartered szerint az Avalanche AVAX tokenje akár 250 dollárra is emelkedhet 2029-re.

A Backpack tőzsde elindította a kártérítési folyamatot az FTX EU korábbi ügyfelei számára. A regisztráció, KYC és díjszabás részletei már elérhetőek.