
Nem fogad el többé kriptovalutákat a Wikipédia
Nyolc év után a Wikipédia leállítja a Bitcoin és az Ethereum adományok elfogadását. A BitPay-en keresztül lehetett eddig fizetni.
Vita előzte meg a Wikipédia döntését
A Wikimedia Foundation korábban Coinbase-en, majd a BitPay-en keresztül elfogadta a Bitcoint, az Ethereumot és a Bitcoin Cash-t. Miután a közösség néhány tagja három hónapig tartó heves vitát robbantott ki a kriptovaluták előnyeiről és hátrányairól, a Wikipédia anyaszervezete egy közleményt adott ki, amelyben a következő állítás fogalmazták meg:
" A Wikimedia Foundation többé nem fogad el semmilyen adományt Bitcoinban, Bitcoin Cash-ben vagy Ethereumban".
A hír nem sokkal azután érkezett, hogy az alapítvány megkérdezte a közösségét, hogy mit gondolnak a kriptovalutákról. Itt a válaszadók több mint 70%-a azt mondta, hogy le szeretnének állítani minden kriptovaluta adományozást.

„A Wikimédia Alapítvány úgy döntött, hogy megszünteti a kriptovaluták közvetlen elfogadását az adományozás eszközeként. Ezt a döntést az (önkéntesek és az adományozó) közösségek legutóbbi visszajelzései alapján hozzuk meg” - áll az alapítvány közleményében.
Az alapítvány 2014-től kezdett el elfogadni Bitcoint. Akkoriban azzal érveltek, hogy a Bitcoin adományozási lehetőségként történő hozzáadása elősegíti, hogy a Wikimedia Alapítványhoz való hozzájárulás „a lehető legegyszerűbbé és átfogóbbá váljon”. A Wikipédia történelmileg nagy hangsúlyt fektetett arra, hogy globális platform legyen, jelenleg 326 különböző nyelvű tartalmat támogat.
Az adományok nagy része nem kriptovaluta volt
Az alapítvány kezdetben együttműködött a Coinbase-szel, hogy elfogadják a Bitcoin adományokat. Majd a BitPay-re váltottak, hogy megkönnyítsék a további kriptovaluták adományozását az őket támogatni vágyóknak.
Maga a Wikipédia kriptovaluta kitettsége aligha volt jelentős a tilalom előtt. 2021-ben a Wikimedia Foundation mindössze 347 különböző adományozótól kapott kriptovalutát. A Wikimedia Foundation közösségi kapcsolatok szakértője, Julia Brungs azt írta, hogy a kriptoadományok az alapítvány tavalyi bevételének mindössze 0,08%-át tették ki, és az alapítvány "soha nem tartott kriptovalutát”.

„Az elmúlt pénzügyi évben is a Bitcoin volt a leggyakrabban (adományozásra) használt kriptovaluta. Soha nem tartottunk kriptovalutát, és az adományokat naponta azonnal konvertáljuk fiat valutára (USD). ” – írta Brungs még januárban.
Összefoglalva
Amikor januárban elkezdődött a kriptovaluták adományozásról szóló vita, Molly White szoftvermérnök és a Wikipédia szerkesztője megjegyezte, hogy a közösség mindössze 400 tagja vett részt a vitában. Így kérdéses, hogy ez mennyire tekinthető egy átfogó véleménynek. Ugyanakkor az eseménynek mindenképpen van hírértéke, a piacra gyakorolt hatása önmagában valószínűleg nem lesz jelentős.
További ajánlott cikkeink:
- Bitcoin és kriptovaluta konzultáció. Elakadtál? Kérdésed van? Segítünk!
- Bitcoin és blokklánc, egy új világ kezdete; Ebook
- Bitcoin és kriptovaluta adózás ultimate kisokos 2021
- Kriptovaluta és altcoin bemutatók, projekt ismertetők
- Bitcoin és kriptovaluta bányászat beállítások, útmutatók
- Kriptovaluta tőzsde ismertetők, Bitcoin vásárlás

Merülj el az Ordinals Wallet segítségével a BTC hálózaton ébredező Ordinals és BRC20 őrületben, és fedezd fel az altcoinok új világát.

A feltételezhetően elhibázott utalás a Bitcoin 14 éves történetében a nyolcadik legmagasabb tranzakciós összeget eredményezte.

Reális a szökés veszélye az ügyészség beadványa szerint, ezért Changpeng Zhaónak az Egyesült Államokban kellene maradnia a februári ítélethirdetésig.

A Raiffeisen Bank leányvállalata arra készül, hogy 2024 elején kriptovaluta-kereskedelmi szolgáltatásokat vezessen be lakossági ügyfelei számára.