
Trump dominóhatása: Sorra dőlnek a tokenek a tarifák miatt
Trump új vámtarifái lavinát indítottak: a Bitcoin és az Ethereum zuhan, 423 millió dollárnyi pozíció likvidálódott egy nap alatt.
Trump és a vámháború újabb áldozatai
A Fehér Ház legújabb kereskedelmi politikája újabb lavinát indított el a globális piacokon – és ez alól a kriptovilág sem kivétel.
A Bitcoin (BTC) 2,32%-ot esett vissza 77 285 dollárra, míg az Ethereum (ETH) 6,15%-kal zuhant az elmúlt 24 órában, miután Donald Trump elnök új vámtarifái a kínai importcikkekre életbe léptek kedd éjfél után.
Ethereum: 2023 márciusi szintre esett vissza
Az Ethereum a nap legnagyobb zuhanását produkálta a tíz legértékesebb token között, jelenleg a 2023. márciusi szintjein mozog.
A Bitcoin kedd este rövid időre 75 000 dollár alá is süllyedt, kevesebb mint három órával a vámok életbe lépése előtt. Azóta a januári, 109 000 dollár feletti csúcshoz képest körülbelül 30%-os visszaesést szenvedett el.
Altcoin-apokalipszis: Doge, Solana és Cardano sem menekült
A jelentősebb altcoinok sem tudtak ellenállni az eladási hullámnak. A Dogecoin (DOGE) 14%-ot veszített értékéből egyetlen hét alatt, míg a Solana (SOL) és a Cardano (ADA) 15%-kal estek vissza a CoinGecko adatai szerint.
„Február eleje óta katasztrofális a befektetők helyzete, több mint 1,2 billió dollár tűnt el a kriptopiacról” – mondta Pav Hundal, a Swyftx vezető piaci elemzője. „A piac most nemcsak pénzügyi, de érzelmi válságban is van – hiányzik a remény és a stabilitás.”
411 millió dollár likvidálva egyetlen nap alatt
A CoinGlass adatai drámai piaci feszültséget mutatnak: az elmúlt 24 órában összesen 423 millió dollárnyi pozíció likvidálódott.
GM! 🌞 #BTC Liquidation Heatmap(24 hour)
— CoinGlass (@coinglass_com) April 9, 2025
Have a nice day.https://t.co/Nu9kTJM1Iu pic.twitter.com/DCIDXdE4AF
A kriptotőzsdei zuhanás a globális pénzügyi piacok általános felfordulását tükrözi, ahogy Trump vámháborús offenzívája fokozza a világ két legnagyobb gazdasága közötti feszültséget.
Az ázsiai piacok szerdán erőteljesen mínuszban nyitottak: a japán Nikkei 225 index 2,6%-ot esett a déli szünetre, míg az ausztrál ASX 200 index 2%-kal zuhant.
Kedden az amerikai S&P 500 index is 1,5%-ot csökkent, és február közepe óta közel 20%-os esést könyvelhetett el – ezzel már a medvepiac határán egyensúlyoz.
„Ez egy érzelmi hullámvasút” – tette hozzá Hundal. „Mindenki szélsőségesen viselkedik, nincs középút.”
Kötvénypiac: történelmi hozamugrás és gyenge kereslet
A piac turbulenciája egybeesik a kötvényhozamok és a hozamgörbék fontos változásaival is.
A 10 éves amerikai államkötvény hozama 4,2% és 4,4% között ingadozott kedd este – ez a második világháború óta az egyik leggyorsabb egynapos emelkedés.
Eközben a Trump „Felszabadítási Napja” utáni első hároméves kötvényaukció a 2023 vége óta nem látott gyenge keresletet hozta.
A hároméves kötvények iránti lanyha érdeklődés komoly aggályokat vet fel a külföldi befektetők amerikai államadósság iránti bizalmával kapcsolatban, különösen egy olyan kereskedelmi feszültségekkel terhelt időszakban, amit egyes szakértők „egy életben egyszeri összeomlásként” írnak le.
„Egy új protekcionista korszakba léptünk, és az aggasztó az, hogy még mindig nem látni, merre tartunk” – érvelt Hundal. „Most minden szem arra szegeződik, hogy milyen gyorsan tud az Egyesült Államok új kereskedelmi – és nem kereskedelmi – egyezményeket kötni.”
Trump új vámtarifái nemcsak a hagyományos pénzpiacokat rázták meg, hanem a kriptovilágra is súlyos csapást mértek. A Bitcoin és az Ethereum árfolyama drámaian visszaesett, több százmillió dollárnyi pozíció likvidálódott, és a befektetői hangulat mélypontra süllyedt. A történtek rávilágítanak arra, hogy a kriptoeszközök – decentralizált mivoltuk ellenére – messze nem függetlenek a globális politikai és gazdasági döntésektől.

A FED visszavonja a rendeletet, amely előírta, hogy a bankok előzetesen értesítsék a szabályozókat kriptoeszközökkel kapcsolatos tevékenységükről.

Az Ark Invest, egy új, speciális módszertan alapján 2,4 millió dollárra emelte a Bitcoin 2030-as bikapiaci árfolyam-előrejelzését.

Szlovénia fővárosa, Ljubljana lett a világ legkriptobarátabb városa – megelőzve Hongkongot, Szingapúrt és Zürich-et is.

Egy hacker ellopott 5 millió dollárt a ZKsync-től, majd visszaadta – sőt, végül még többet is. Etikai kérdéseket is felvet az eset.