
Arthur Hayes szerint Trump vámtarifái pozitívak lehetnek a Bitcoin számára
Arthur Hayes úgy véli, hogy a vámok helyreállíthatják a globális egyensúlytalanságokat, ami középtávon pozitív hatással lehet a Bitcoin árfolyamára.
Pozitívak lehetnek a vámok a BTC-nek
A BitMEX társalapítója, Arthur Hayes szerint Trump vámjai megrázhatják a világgazdaságot – ám épp erre lehet szüksége a Bitcoinnak (BTC) ahhoz, hogy új lendületet vegyen.
Hayes szerint bár Donald Trump amerikai elnök újonnan bevezetett vámjai bizonyos szempontból instabilitást okozhatnak a globális gazdaságban, ez a zavar éppen az a katalizátor lehet, ami emelkedő pályára állítja a Bitcoin árfolyamát.
„A globális egyensúlytalanságokat helyre fogják hozni, és a veszteségeket pénznyomtatással fedik majd el – ami jót tesz a BTC-nek” – írta Hayes egy április 3-i bejegyzésében.
Megjegyzései egy nappal azután hangzottak el, hogy bejelentették: a Trump-kormányzat április 5-től minden országra 10%-os általános vámot vet ki, egyes országokat pedig még ennél is magasabb vámtarifák sújtanak – például Kínát 34%, az Európai Uniót 20%, míg Japánt 24%.
Több tényező is hozzájárulhat a Bitcoin emelkedéséhez
Az egyik ilyen tényező az amerikai dollárindex (DXY) gyengülése, mivel a külföldi befektetők sorra adják el amerikai részvényeiket, és hazaviszik tőkéjüket.
Április 3-án a Nasdaq 100 történetének legnagyobb egynapos pontveszteségét szenvedte el: az index 1060 pontot esett, és mindössze 1,5%-ra volt attól, hogy aktiválódjon az első vészfékező mechanizmus – utoljára 2020 márciusában, a Covid-időszakban történt hasonló. Ez arra utalhat, hogy a befektetők a hagyományos pénzügyi rendszer gyengélkedését látva alternatív eszközök, például a Bitcoin felé fordulnak.
We need Fed easing, the 2yr treasury yield dumped after Tariff annc because the market is telling us the Fed will be cutting soon and possibly restarting QE to counter -ve economic impact. pic.twitter.com/081kiGf9Jk
— Arthur Hayes (@CryptoHayes) April 4, 2025
A piac jelenlegi reakciói arra utalnak, hogy a Federal Reserve kamatcsökkentésre kényszerülhet, sőt akár a mennyiségi lazítást (quantitative easing, QE) is újraindíthatja a gazdasági károk enyhítésére. Ezt támasztja alá az is, hogy a kétesztendős amerikai államkötvény hozama meredeken esett a vámok bejelentése után.
A kamatcsökkentések és a monetáris lazítás növelik a pénzügyi rendszerben elérhető likviditást, ami kockázatosabb eszközöket – például a kriptovalutákat – is vonzóbbá tehet a befektetők számára.
Egy másik érdekes adat, hogy az S&P 500 index több mint 4%-ot esett ugyanazon a napon, miközben a volatilitási index (VIX) nem lépte át a 30-as szintet. Ez azt jelenti, hogy a piacon nyugodt, rendezett eladás történt, de a befektetők nem pánikolnak, és nem számítanak hosszabb távú káoszra. A kapituláció hiánya azt is jelentheti, hogy a piac még nem érte el a mélypontot.
Éppen ezért továbbra is érdemes éberen figyelni a világgazdasági fejleményeket, ugyanakkor fontos észben tartani, hogy a Bitcoin árfolyamcsökkenése nem fundamentális okokra vezethető vissza – sokkal inkább arra, hogy a kriptopiac jelenleg szoros korrelációban mozog a hagyományos pénzügyi piacokkal.
Hosszú távon azonban éppen ez a fajta piaci nyomás erősítheti meg a Bitcoin szerepét: az olyan időszakokban, amikor a hagyományos eszközök meginognak, a digitális aranyként emlegetett BTC egyre inkább menedéket nyújthat a befektetőknek.

Trump vámháborúja ismét megrengette a tőzsdéket, aminek hatására az S&P500 az elmúlt több mint 11 ezer napjának 29. legnagyobb esését produkálta.

Gazdasági szakértők szerint az egész olyan, mintha egy mesterséges intelligenciát kértek volna meg a képlet kidolgozására.

Egy nap alatt 200 milliárd dollár tűnt el a kriptopiacról Trump bejelentése után. Az előrejelzések szerint jelentős a recesszió esélye.

Az USA Képviselőháza elé kerül a STABLE Act, amely a stabilcoinok szabályozását célozza. Politikai viták és gazdasági érdekek ütköznek.