
A Standard Chartered bitcoint venne Tesla részvények helyett?
A Standard Chartered szerint a Tesla helyett bitcoint is érdemes lenne techrészvény-kosárba tenni: a "Mag 7B" portfólió jobb hozamot és alacsonyabb volatilitást hozott, mint az eredeti "Magnificent 7" index.
Tesla részvények helyett bitcoin?
A Standard Chartered Bank friss elemzése szerint a bitcoin nemcsak, hogy felveszi a versenyt a vezető techrészvényekkel, de bizonyos szempontból felül is múlja őket.
A bank által összeállított hipotetikus "Mag 7B" indexből kikerült a Tesla, a helyére pedig a bitcoin került be. Az eredmény? Magasabb hozamok, alacsonyabb volatilitás, stabilabb teljesítés.
Mi az a Mag 7B?
A Mag 7 az amerikai tőzsdék hét legnagyobb techvállalatát tartalmazza: Apple, Microsoft, Nvidia, Amazon, Alphabet, Meta és Tesla. A Standard Chartered elemzője, Geoffrey Kendrick újragondolta ezt a listát, és a Tesla helyett bitcoint tett a csomagba. Az így létrejött Mag 7B index 2017 óta mintegy 5%-kal jobb hozamot produkált, és minden évben alacsonyabb volatilitást mutatott, mint az eredeti Mag 7.
A vizsgálatban a kiinduló pont sem volt kedvezőtlen a bitcoin számára: 2017 decemberében, az akkori mindenkori csúcsközeli árról indult az elemzés. Ennek ellenére a Mag 7B nemcsak, hogy tartotta a lépést, de évente átlagosan 1%-kal jobb hozamot ért el.
Miért pont a Tesla esett ki?
A Tesla jelenleg a legkisebb piaci kapitalizációval bíró részvény a Mag 7 indexben, értéke jelenleg 800 milliárd dollár, míg a bitcoin piaci kapitalizációja 1,7 billió dollár körüli. A csere tehát logikus volt abból a szempontból, hogy egy jelentősebb, likvidebb eszközt vonjanak be a szimulációba.
Ráadásul Kendrick szerint a bitcoin egyre inkább hasonlóan viselkedik, mint a Nasdaq, sokkal inkább, mint az arany. Ezzel az érveléssel a bitcoin nemcsak alternatív befektetési eszközként, hanem tech-kitettség részeként is szerepelhet a portfóliókban.
A Mag 7B portfólió minden vizsgált évben alacsonyabb volatilitást mutatott, mint az eredeti Mag 7, évente átlagosan közel 2%-kal volt stabilabb. Ezzel együtt az információs arány is növekedett: 1,13 volt a Mag 7B esetében, szemben az 1,04-es értékkel a Mag 7-nél. Ez azt jelenti, hogy a hozamokat hatékonyabban termelte a portfólió.
Bitcoin mint intézményi eszköz
A tanulmány szerint a bitcoin szerepe egyre inkább átalakul: 2024 eleje óta, a spot ETF-ek elindulásával, a kereskedése már ugyanolyan egyszerű és költséghatékony, mint bármely techrészvényé. Emellett Kendrick azt is megjegyezte, hogy 2025 eleje óta, Trump elnökségének újrakezdésével a bitcoin volatilitás-korrigált viselkedése Nvidia-jellegűvé vált, míg a Tesla mozgásai inkább az Ethereuméra emlékeztetnek.
Kendrick szerint a bitcoin többfunkciós eszközként jelenhet meg a befektetői portfóliókban, ami hosszúbtávon növekvő intézményi érdeklődést vonhat maga után.
A Nasdaq gyenge első negyedéve után Kendrick portfólió-átsúlyozásra számít, amelyből a bitcoin is profitálhat. A piaci várakozás szerint egy mérsékelt amerikai vámváltoztatás jöhet április 2-án, ami pozitív hangulatot hozhat a kriptóban. Kendrick szerint a bitcoin 90 ezer dolláros szintje is célkeresztbe kerülhet.

A FED visszavonja a rendeletet, amely előírta, hogy a bankok előzetesen értesítsék a szabályozókat kriptoeszközökkel kapcsolatos tevékenységükről.

Az Ark Invest, egy új, speciális módszertan alapján 2,4 millió dollárra emelte a Bitcoin 2030-as bikapiaci árfolyam-előrejelzését.

Szlovénia fővárosa, Ljubljana lett a világ legkriptobarátabb városa – megelőzve Hongkongot, Szingapúrt és Zürich-et is.

Egy hacker ellopott 5 millió dollárt a ZKsync-től, majd visszaadta – sőt, végül még többet is. Etikai kérdéseket is felvet az eset.