Sokszor hangoztatjuk, hogy érdemes nem csak coinok, hanem tőzsdék körében is diverzifikálni....

Az ApeCoin 2022. március 17-én látott napvilágot, melynek érkezését a Bored Ape Yacht Club NFT projekt jelentette be. Az NFT kollekció hatalmas sikere után sokakban merülhetett fel a kérdés, hogy az APE tokenek is ilyen sikeresek lesznek-e, vagy egyáltalán mire is lesz jó ez az új kriptopénz.
A továbbiakban Németh Ádám, a Nexo magyar munkatársának egy vendégcikkét olvashatjátok, ahol az ApeCoin mögötti fundamentális szempontokat mutatja be részletesebben.
A sikeres NFT kollekciók után a projekt úgy döntött, hogy egy teljesen decentralizált online ökoszisztémát szeretne létrehozni, amit mások Web3, vagy metaverzum megnevezésekkel is emlegetnek. Ezen a piacon tervez nagy lenni az ApeCoin csapata is.
Blokklánc, vagy bármilyen projektnél az első és leglogikusabb kérdés, hogy egyáltalán kik állnak az ötlet mögött. Kik azok, akik ezt a projektet véghez akarják vinni? Lehet bármennyire is hangzatos egy ötlet, de ha nem tudják megvalósítani, akkor összességében az ígéret semmit se ér.
A projektet a Bored Ape Yacht Club (későbbiekben BAYC) jelentette be Twitter oldalán, viszont az ApeCoin mögé egy külön csapat került (ApeCoin Foundation , akik a token és az ApeCoin DAO működésének támogatásában veszik ki a részüket.
forrás: apecoin.com
Viszont most nézzük, hogy kikből áll az ApeCoin csapata:
A blokklánc projekteknél fontos tényező a biztonság, ezért mindenképp érdemes megnézni, hogy vannak-e nyílt forráskódú részei a projektnek és esetleg volt-e auditálva az utóbbi időben. Az ApeCoin kódját a Certik auditálta 2022. márciusában, aminek a jelentése itt elérhető.
forrás: certik.com
A cég 1 jelentős, 1 közepes és 5 informatív hibát talált, amik közül a jelentős hibát mitigálták, a többit pedig megoldották. A közepes probléma az volt, hogy a projekt kódjában voltak olyan bemeneti változók, amik nem voltak rendesen validálva, ez pedig a későbbiekben rendszerhibához vezethetett volna. Ez megoldásra került.
A jelentős probléma pedig a centralizációval volt kapcsolatos, ami arról szólt, hogy új okosszerződések bevezetésekor az okosszerződést bevezető fél szabadon szétoszthatja az APE tokeneket a közösségi konszenzus beleszólása nélkül. Erre az auditor javaslata az volt, hogy transzparensebb legyen a csapat munkája és csökkentsék a privát kulcsokhoz való hozzáférést.
Egy új projektnél a legtöbb információt többnyire a weboldalukról és a whitepaperből tudhatunk meg. Az ApeCoin weboldala igazából maga a whitepaper, így a weboldalukon megtalálhatjuk az összes szükséges információt. A weboldal részletes, nincsenek elírások, vagy hanyagságra utaló jelek.
A weboldal után következhet az APE token részletesebb elemzése, amiben azt nézzük meg, hogy milyen fundamentális tényezők befolyásolhatják későbbiekben az árfolyamot.
Az APE token ERC-20as, azaz Ethereum platformra épült. A token több szerepet is tölt be a projektben, amik a következők:
A token airdrop formájában lett kiosztva kezdetben a Yuga Labs NFT tulajdonosok számára, jelenleg 300 millió APE token van forgalomban. A token maximális mennyisége limitált, összesen 1 milliárd lesz majd forgalomban.
Az 1 milliárd token az alábbi módon oszlik fel:
forrás: apecoin.com/about
A token nem rendelkezik égetési (burning) mechanizmussal és az algoritmus se teszi jelenleg elérhetővé ennek egyszerű implementálását, így jelenleg inflációs tokennek minősül, ami a maximális piaci mennyiség elérése után deflációs tokenné változik.
Vigyázni kell, mert az első 12 hónapos lekötési periódus után hatalmas ütemben kerülnek új tokenek a piacra, ami hiperinflációhoz vezethet. Jelenleg az NFT tulajdonosok rendelkeznek az érmék 54%-val, viszont ugyanez a tokenmennyiség 48 hónap múlva már csak a teljes piaci mennyiség 15%-át fogja adni.
forrás: snapshot.org
A hálózaton heti rendszerességgel vannak díjmentes szavazások a platformon, minden ilyen AIP-t (Ape Improvement Proposal) a moderátorok leellenőriznek mielőtt nyilvános szavazásra bocsátanák.
Árfolyam: $8,10
Forgó kínálat: 292 millió token
Max kínálat: 1 milliárd token
Market cap.: $2,37 milliárd
All-Time High: $26,24 ( 2022.04.28 )
% változás ATH óta: -69,12%
Inflációs ráta: 55,75%
A fenti metrikák közül talán a legfontosabb számunkra a jelenlegi forgó kínálat, a maximum kínálat és az ehhez kapcsolódó inflációs ráta. A tokenomics során már leírtam, hogy későbbiekben nagy mennyiségű tokenfeloldásra lehet számítani, emiatt pedig különösen magas a token várható éves inflációja.
forrás: lunarcrush.com
Ezután a LunarCrush oldalán is megnéztem a projekt mutatóit, ahol főként arra voltam kíváncsi, hogy a kisbefektetők (retail) hogy vélekednek jelenleg a projektről. A kapott adatok alapján levonható, hogy jelenleg optimizmus jellemzi ezt a befektetői réteget.
Egy kriptovaluta projektnél fontos, hogy megnézzük a YouTube és más platformon található influenszerek viselkedését is a projekttel kapcsolatban, mivel nincs annál rosszabb, mint egy FOMO-val felfújt projektbe belevásárolni, majd meglepődni, hogy a projekt mögött nincs tudatos vásárlóerő. Ezért meg is néztem pár nagyobb megtekintésű videót a projektről a YouTube platformján:
Brian Jung (1,15 millió feliratkozó):
forrás: YouTube
Objektív, elmondja a fundamentális jellemzőit a projektnek, semmilyen formában nem utal arra, hogy ebből válhatna valaki milliárdossá. Korrekt, részletes videó.
Coin Bureau (2 millió feliratkozó):
forrás: YouTube
Brian Jung videójához hasonlóan a projekt hátterét írja le, viszont megfogalmaz súlyos problémákat is a projekttel kapcsolatban, főként a decentralizáció és a “demokratikus” szavazási rendszerre kiélezve.
A stratégia partnerek segíthetnek a projektnek a skálázhatóságban, új területekre való terjeszkedésben, ezért különösen fontosak egy olyan projekt számára, ami részt tervez venni például a videójátékok piacán is. Nézzünk pár partnert, akik támogatják az APE növekedését:
forrás: Binance.com
Ezután nézzünk pár hírességet, akik rendelkeznek BAYC NFT-vel, így érdekeltek lehetnek a projekt növekedésében:
A listát még sokáig folytathatnám, de ezekkel a nevekkel szerintem egyértelmű, hogy sok hírességet sikerült meggyőzniük, hogy az NFT kollekciójuk értékes, ezzel pedig ők is APE tokenekhez jutottak.
A Yuga Labs és az ApeCoin, mint projektek az NFT-k piacán “first mover” szerepben vannak, így konkrét versenytársuk ilyen szinten kevés van. A legnagyobb kérdés inkább az, hogy képesek-e olyan előnyre szert tenni, mint anno az Ethereum a többi akkori projekttel szemben.
forrás: Sandbox twitter
Metaverzumok terén nagy versenytárs lehet a Sandbox (SAND), akinek szintén rengeteg partnersége van nagyvállalatokkal, mint az Atari, Binance, stb. Jelenleg az Otherside néven ismert új NFT kollekciójuk indulásának sikere azt mutatja, hogy hatalmas kereslet van a cég termékei iránt, így rövidtávon a versenytársak nem jelentenek veszélyt.
Sikeres NFT kollekciót üzemeltetőként nyilván a marketing az, amiben ez a projekt is remekel. Több közösségi oldalon is erős közösséget építettek ki maguk köré. Ezekről pár szóban röviden:
Twitter ( 370 ezer követő ): Napi rendszerességgel osztanak meg itt információkat partnerségekről és a projekttel kapcsolatos információkról.
Discord ( 200 ezer tag ): Ez a csoport főként a BAYC NFT kollekcióra fókuszál, de nyilván mivel az NFT tulajdonosok is kaptak APE tokent, ezért itt is releváns. Átlagban körülbelül 30-40 ezer aktív felhasználó van a csatornán.
ApeCoin Fórum: A projekt saját fórummal is rendelkezik, ahol napi rendszerességel vannak feldobva új témák a projekttel kapcsolatban. Nagyon tanulságos itt szétnézni, mivel tapasztalatom szerint nem törlik a negatív véleményeket, így láthatunk pozitív és negatív véleményeket is.
A projekt nem rendelkezik hivatalos subredittel, így ott nem tudtam jobban tájékozódni.
Nehéz egyértelmű véleményt alkotni a projektről, mert tényleg egy nagyon új terepre tervez belépni és ott nagyot alkotni. Tokenomics terén van bőven probléma jelenleg a tokennel, hisz nagyon magas inflálódás várható a folyamatos tokenfeloldások miatt, így már csak az a kérdés, hogy ezt az inflációt felül tudja-e múlni a kereslet a piacon.
Ha a projekt tud felmutatni olyan platformokat, ahol az emberek részt szeretnének venni, akkor van esély a token árfolyamának emelkedésére, viszont az új tokenek miatt az árfolyam stagnálásával is hatalmas mértékben növekedne a projekt piaci kapitalizációja. Szintén voltak érdekes témák a projekt fórumán, ahol az Ape Foundation igazgatósági tagjainak korruptságáról beszéltek, és azok közül pár tag eltávolításának megszavazásáról, így mindenképp vannak problémák, amikkel a csapatnak szembe kell néznie.
Én személy szerint kockázatos befektetésnek tartom a projektet, de mindenképp érdemes figyelemmel követni azoknak, akiket érdekel a Web3 és az NFT-k piacának fejlődése.
Ha olvasnál még hasonló fundamentális elemzést az NFT piacról, akkor nézd meg Ádám, az Axie Infinity-ről írt cikkét.
Ha tetszik, amit csinálunk és szeretnéd biztosítani, hogy a Cryptofalka továbbra is a megszokott minőségi tartalmakat tudja nyújtani az olvasók számára, a következő linken tudod támogatni a munkánkat. Köszönjük! 👋
Donation: ➡️ LINK ⬅️
Oldalunk ellenőrzött Brave alkotó, így ha Brave böngészőt használsz BAT segítségével is tudod támogatni a munkánkat.
—————————————————————————————————————————————————–
A CryptoFalka által szolgáltatott információk és elemzések a szerzők magánvéleményét tükrözik, a megjelenő írások nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII. törvény (Bszt.) 4. § (2). bek 8. pontja szerinti befektetési elemzést és a 9. pont szerinti befektetési tanácsadást. Bármely befektetési döntés meghozatala során az adott befektetés megfelelőségét csak az adott befektető személyére szabott vizsgálattal lehet megállapítani, melyre a CryptoFalka nem vállalkozik. Az egyes befektetési döntések előtt éppen ezért tájékozódjon részletesen és több forrásból, szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadóval!