AMG DAO, a magyar GameFi és Play to Earn guild
Régiónkban az egyik legnagyobb guild az AMG Decentralized Autonomous Organization - AMG DAO (továbbiakban AMG), akik már több játékban is megjelentek mint korai befektető. Jelenleg a legnépszerűbb Axie Infinity játékban több mint 21 ezer Axieval rendelkeznek.
Play to Earn és NFT
2021-ben a mainstream média is nagyon sokat foglalkozott a play to earn és NFT-k világával, azonban nagyon keveset lehetett hallani arról, hogy a játékosok milyen formában tudtak belevágni abba, hogy kriptot kereshessenek játékokon keresztül. Amellett, hogy saját maguk fektettek be a játékosok, elindult egy úgy nevezett guild (magyarul: klán) modell is, ami segít a játékosoknak eltávolítani a play to earn játékokból eredő kockázatokat (pl. kezdeti befektetés) és azonnal el tudnak kezdeni játszani és kriptot keresni.
A guildek váltják fel a klasszikus korai befektetőket
Jelenleg végtelennek tűnő tőke áramlik a blockchain alapú játékokba és már egyre több helyen hallani arról, hogy a nagyobb játékfejlesztők is ebbe az irányba viszik el játékaikat. Mi több, a klasszikus kockázati tőke kezelők is létrehoztak olyan alapokat amik kizárólag ezekbe a játékokba fektetnek be: a Game 7 500 millió dollár, a Solana/FTX/LPV 100 millió dollár, a Sfermion 100 millió dollár, a KuCoin 100 millió dollár, a Patron 90 millió dollár végül de nem utolsósorban a BitKraft 75 millió dollár méretű alapot hozott létre.
A befektetők mellett megjelentek a guild-ek is a piacon, akik vagy kockázati tőke alapokkal közösen, vagy saját erőből jelennek meg mint befektetők a játékokban. Pontosan emiatt a guildek jelentős befolyást fognak gyakorolni a blockchain játékokra az elkövetkező 5–10 évben, mivel kedvezményes feltételeket biztosíthatnak elsősorban a játékos, másrészt az NFT, harmadrészt a token likviditás korai forrásaként a befektetést kereső játékok számára - ami az újonnan megjelenő játékok esetében a legfontosabb.
A guildek emiatt akár fel is válthatják a korai fázisú kockázati tőke kezelőket és akár a hagyományos játékkiadókat is, mint a blockchain alapú játékok elsődleges tőkeforrása.
Hogy működik egy guild?
A p2e guildek működése relatíve egyszerű, létező vagy fejlesztésben lévő játékokból vásárolnak NFT-ket vagy a játék tokenjét, majd ezeket az NFT-ket a játékosoknak adják, akik ezt felhasználva játszanak és a játék tokenjét farmolják. Így a játékosoknak nem kell törődnie a gyakran magas befektetéssel amit egy blockchain játék elkezdése igényelne - sőt egyes esetekben még az ingyen elkezdhető játékokkal játszók is profitálhatnak, amennyiben a guild NFT-ket használják a játékhoz. Azokat a játékosokat, akik a guild NFT-ket használják, együttesen scholaroknak szoktuk nevezni.
Emellett a guild viszonylag alacsony áron fektet be egy játékba, gyakran még az úgy nevezett seed fázisban, ami megelőz minden publikusan elérhető kört. Ezután a játékot a Discordon és a közösségi médián keresztül népszerűsítik saját közösségükben, illetve játékosaik között. Ahogy a játék NFT-ket ad ki, a guildek NFT-ket vásárolnak esetleg tenyésztenek (amelyik játék esetében lehetséges), ami nagyobb keresletet generál a token/NFT-k iránt, ami magasabb token/NFT-árakat eredményez.
Ez nagyobb hírveréshez, nagyobb felhasználói növekedéshez, magasabb játékosok által elérhető bevételhez, magasabb játék értékeléshez és magasabb token értékeléshez vezet, amely végső soron növeli a guild DAO saját tokenjének az árát a közös kincstár miatt. Ez nem csak a játék fejlesztőinek, de a guild tagjainak is jó, hiszen a token (így végső soron a Guild) tulajdonosai/tagjai is profitálnak.
“A játékosok kvázi a guild résztulajdonosai is a tokenek által”
Fontos eleme ennek a lehetőségnek, hogy egy közösség fókuszú guildben - mint például a régiónkban az AMG guild - a játékosok kvázi a guild NFT-it használva játék közben vagy Discord aktivitással tulajdonképpen bányászni tudják a guild tokent (community mining), így az gondolatmenetet értelmezve tulajdonképpen az összes játékosa a guildnek profitál, ha a guild egy játékba hamar tud befektetni. A lehetőség, hogy melyik játékba és mikor tudnak befektetni leginkább a guild vezetőinek befektetői kapcsolataitól függ.
Példának okáért az AMG már befektetett a Genopets, a Star Atlas és az Illuvium játékokba is, ezért hamarabb fognak tudni a tagok elkezdeni játszani és játék tokeneket keresni, köszönhetően befektetőink kapcsolatainak.
A guildek tehát a következőképpen profitálnak a játékokból:
a, A játék tokenjének árának növekedéséből és eladásából esetleg
b, NFT által generált hozamból
c, A profit felosztásánál a játékosok kapják a profit oroszlánrészét - ez az AMG-nél 70% a játékos javára
Nyilvánvalóan megmaradnak ugyanazok a veszélyek is a játékokkal kapcsolatban, tehát hiába fektetett be egy guild a játékba, ha az tönkremegy ugyanúgy veszteséget realizál, azonban ezt nem a játékosok szenvedik el mint privát befektetők, hanem a guild maga, ez pedig nem érinti a scholarokat.
Guild eszközök
Természetesen a játékosokat segítő eszközök sem maradhatnak el egy guild életéből, így azok folyamatos fejlesztés alatt vannak. A következő elemek a legfontosabbak egy guild életében:
- Scholarok elérése, interjúk készítése, felvétele,
- Scholarok teljesítményének nyomon követése játéktól függően
- Rendszeres kifizetés rendszer a scholaroknak
- Az NFT/token befektetések beszerzése, nyomon követése.
Az eszközök nagy része igyekszik több autonómiát adni a scholaroknak ahhoz, hogy beleszóljanak a guild működésébe, a másik része pedig a guild management-jét segíti. A guild kommunikációjának nagy része exkluzív Discord szervereken történik, míg a játék NFT-k kiosztása automatikusan generált tárcákba történik Discordon keresztül.
Guild 2.0 és az AMG jövője
A guildeknek folyamatosan azon kell gondolkozniuk, hogyan különböztethetik meg magukat a versenytársaktól, és hogyan adhatnak több értéket közönségüknek és partnereiknek. Íme néhány lehetséges funkció, amely megvalósítható és amin dolgozunk az AMG-nél;
Scholar piactér:
Az Axie menedzsereinek és scholarjainak nincs saját piactere. Az Axie scholarship lebonyolítása (NFT beszerzése, kiválasztása, bevonása, scholarok megfigyelése, QR-kódok küldése, fizetések) már teljes munkaidős munka. Sok közelgő blockchain játék ösztöndíjak, azaz scholarshipek engedélyezését tervezi, és szükség lesz egy piactérre, amely ellenőrzi, pontozza és szűri a scholarokat.
Egyes scholarok jobb teljesítményre képesek a játékon belül, ezáltal magasabb megtérülést tudnak elérni az általuk használt eszközökre, azonban a menedzsereknek szükségük van olyan scholarokra is, akik más készségekkel rendelkeznek, például közösségmenedzsment, vezetés, marketing, PR, tervezés, adatbevitel, kutatás stb. Ahogy a játék ökoszisztémája növekszik, szükség lesz különböző készségekkel rendelkező scholarokra.
Scholar pontozás
A scholarok és a scholarjelöltek pontozására szolgáló pontozási algoritmus adatvezérelt, kvantitatív, objektív módszert biztosíthat a scholarok felvételére, teljesítményének nyomon követésére és elbocsátására. Az algoritmus képes a játékon belüli és a játékon kívüli teljesítmény összesítésére is. A játékon kívüli teljesítmény mérése nagyobb kihívást jelent valamint a legtöbb scholar jelöltnek nem lesz játékon belüli adata.
A pontozás továbbá ösztönzőmechanizmusként használható arra, hogy motiválja a scholar-jelölteket bizonyos műveletek elvégzésére, például napi egy Discord-üzenet küldésére, Metamask pénztárca felállítására, kripto swapok végrehajtására, pénzeszközök áthidalására az Avalanche hálózatra, egy adott játékban való részvételre, valamilyen felmérés megválaszolására. Ez lehetővé teheti a szorgalmas scholarok számára, hogy kitűnjenek a tömegből, és lehetővé váljon a guild számára, hogy érdemeken alapuló scholar-felvételi döntéseket hozzanak.
Fedezet nélküli DeFi-kölcsönzés
A magas pontszámot elért scholarok és scholarjelöltek fedezetlen mikrohitelre lehetnek jogosultak. A DeFi-kölcsönzés kísérletezési fázisban van a kriptopiacon is, azonban a scholaroknak elérhetővé tehető a guild-en keresztül akár.
Fixed Income Vaults (fix bevételű kriptotermékek)
Annak ellenére, hogy a lakossági/intézményi befektetők érdeklődnek egy adott játék hozamtermelő NFT-jébe való befektetés iránt, előfordulhat, hogy nincs idejük vagy tudásuk a wallet-ek beállításához vagy az NFT-k kiválasztásához. Egy ilyen kvázi kripto-pénzügyi termék létrehozásával ezen felhasználók tetszőleges összeget fektethetnek be, és elkezdhetnek hozamokat keresni az NFT-k és a guild által kezelt ösztöndíjak révén.
NFT jelzáloghitelek
Alternatív scholarship modell lehet NFT jelzáloghitelek felajánlása scholaroknak. Egy Axie scholar akár 100%-ban is birtokolhat egy csapat Axie-t, amellyel az ösztöndíj ideje alatt játszott, cserébe ezalatt az időszak alatt semmilyen SLP-kifizetést nem kap, így kvázi visszafizeti az Axie-k árát, adott profittal a guild számára.
Új játékok felfedezésének eszközei
A guild lehet a web3 formája a Steamnek, mivel lehetővé teszi a játékosok számára, hogy különféle blockchain játékokat fedezzenek fel.
Díjmegosztási struktúra
Különféle struktúrák léteznek majd a a scholarok bevételeinek megosztásával, például dinamikus részesedés fix helyett, vagy az ösztöndíjas bevételek bizonyos %-ának fenntartása egy bónusz alapban, amelyet a legjobban teljesítő scholarok között osztanak majd ki.
Összefoglalva
A blockchain alapú játékok hajlandóak befektetést adni a guildeknek, mivel azok biztosítják a szükséges játékos mennyiséget, NFT és token likviditást egy játék számára. Mivel a guildek tulajdonképpen csökkentik egy játékba való befektetés kockázatát és a játékfejlesztők is profitálnak belőle, a nagyobb guildek mint például az AMG a scholarok számának növekedésére számít 2022-ben.
Jelenleg több mint 21 ezer Axie-val Axie Infinityt tudnak játszani a scholarok és kriptot keresni belőle, azonban 2022-ben több olyan játék is indul, ahol korai befektetőként volt az AMG jelen, így akik csatlakoznak a csapathoz, azok majd élni tudnak ezekkel a lehetőségekkel. Ezek a játékok pedig: Illuvium, Cyball, Metagods, Genopets és még sokan mások…
Megtudhatsz többet az AMG DAO-ról weboldalukon és Discordon is, amennyiben viszont már most elkezdenél játszani és kriptot keresni, mindenképpen a Discordot válaszd.
Az amerikai kormány korábban valóban hadat üzent volna a kriptoiparnak? A Coinbase most komoly bizonyítékokkal állt elő.
A Solana alapú népszerű memecoin launchpad, a Pump.fun hirtelen letiltotta az Egyesült Királyság felhasználóit.
A Standard Chartered elemzője szerint a kereslet 2025-re egészen 200 000 dollárig tolhatja fel az árfolyamot.
Az NFT-kollekció elérte a 75 000 dolláros “floor” árat, miközben a márka az Ethereumon túlra is terjeszkedik, és elindítja a PENGU tokenjét a Solanan.