Logo
Cryptofalka
Kezdőknek
Árfolyamok
Tagságok
Tőzsdék
Shop

A weboldalunk sütiket használ 🍪

Az Ön adatainak védelme fontos a számunkra! Tájékoztatjuk, hogy honlapunk a felhasználói élmény fokozása, a webhelyhasználat megértése és marketing tevékenységeink támogatása érdekében sütiket alkalmazhat. További információ erről az Adatvédelmi Tájékoztatóban.
Származtatott termékek a blokkláncon - Synthetix, Mirror Protocol, UMA, dYdX

Származtatott termékek a blokkláncon - Synthetix, Mirror Protocol, UMA, dYdX

A származtatott termékek fontos elemei a pénzügyi rendszernek. A Decentralized Finance fejlődésével ez az eszközosztály is megjelent a blokkláncon. A cikkben elmagyarázzuk mik a származtatott termékek és milyen újabb lehetőségek tárulnak ezáltal elénk a DeFi-ben.

 

Mik azok a származtatott termékek?

A származtatott termékeket másnéven derivatíváknak is szoktuk hívni (angolul derivatives), ez a kifejezés az angol "derive" szóból ered, aminek jelentése származik, származtat. A derivatívák olyan pénzügyi eszközök, amelyek értéke egy másik terméktől függ (vagy ha úgy tetszik "származik"), legyen az deviza, részvény, kötvény, áru, stb. Leggyakoribb derivatívák az opciós, illetve a határidős ügyletek. Az opciós ügyletek olyan szerződések, amikben jövőbeli időpontra kötnek ügyleteket. Az opció vevője a jövőben eldöntheti, hogy szeretné-e végbevinni a szerződést vagy sem. A határidős ügyletek szintén jövőbeli időpontra köttetnek, azonban mindkét fél kötelességet vállal, hogy az ügylet végbemegy.

derivativak-definicio

Forrás: investopedia.com

Derivatívákat a legtöbb esetben hedgelésre és spekulálásra használják. A hedgelés folyamán a kockázatot szeretnénk csökkenteni, ez olyan esetekben szükséges, amikor árfolyamkockázatnak vagyunk kitéve. Például amennyiben egy olajfinomító társaságnak olajtartalékai vannak, amit a közeljövőben el tud adni, azonban attól tart, hogy az olaj ára be fog szakadni. Ilyen esetben a társaság nyithat egy határidős short pozíciót (arra fogad az árutőzsdén, hogy az olaj ára le fog menni). Amennyiben valóban lejjebb megy az ár, a short pozíció miatt nyeresége keletkezik, az olajkészleteit azonban kevesebbért fogja tudni értékesíteni. A két folyamat egymással ellentétes pénzáramlással jár, a lényeg azonban nem a profitszerzés volt, hanem az árfolyamkockázat csökkentése, ami sikerült is. Spekulálásnak nevezzük azt a tevékenységet, amikor egy befektető saját meggyőződéséből fektet egy eszközbe, miközben nyereségre számít.

Hedgelni a kriptovilágban is lehet, a liquidity pool-ba fektetett tokenek árváltozása miatt bekövetkező impermanent loss-t megakadályozhatjuk. Egy matematikailag bonyolult, összetett opciós ügylet segítségével csökkenthetjük az árfolyamkockázati kitettségünket. A tőzsdei piacok kereskedési formáiról itt olvashatsz bővebben.

Bitcoin és kriptovaluta konzultáció szalag I Cryptofalka

 

Synthetix - Származtatott derivatívák a blokkláncon

A Synthetix az egyik legismertebb DeFi projekt a derivatívák terén. Segítségével létrehozhatunk mesterségesen előállított (szintetikus) eszközöket, amik követik egy-egy pénzügyi eszköz árát. Jelenleg valuták, kriptovaluták és tőzsdén kereskedett áruk után állíthatunk ki ilyen derivatívákat a Synthetixen. Az SNX árfolyamát itt tudod nyomon követni.

A szintetikus eszközöket a "debt pool"-okba elhelyezett biztosíték után kaphatjuk meg, ezt SNX formájában fizethetik be a felhasználók, ami a Synthetix saját tokene. Az újonnan kibocsátott eszközök 400%-kal túl vannak fedezve annak érdekében, hogy a volatilitás és az árváltozás ne okozzon problémát. Így 100$-nyi szintetikus eszközért, 500$-nyi SNX-et kell lekötnünk a debt pool-ban.

A Synthetix honlapján elérhető rengetek statisztika. Jelenleg 2,2 milliárd dollár értékű SNX van lekötve, a felhasználók száma pedig már a 80 ezret közelíti. A legkedveltebb szintetizált eszközök a BTC, ETH és az USD, amiket sBTC, sETH és sUSD formájában használhatnak a felhasználók.

synthetix-statisztika

Forrás: stats.synthetix.io

A Synthetix segítségével felvihetünk megannyi pénzpiaci eszközt a blokkláncra, így kamatoztathatjuk vagy kereskedhetünk vele a DeFi világában, csak úgy, mint a kriptovalutákkal. A szintetikus tokenekkel tőzsdéken is kereskedhetünk, legyen az a Kwenta, a DHedge vagy a Paraswap.

 

UMA - Priceless derivatívák a DeFi segítségével

Az UMA protokoll segítségével is létrehozhatunk szintetikus eszközöket, a különbség annyi, hogy a Synthetix-szel ellentétben itt nincs szükség a túlfedezésre. Az UMA-nál ehelyett a likvidátorok (liquidators) menedzselik a nem megfelelően fedezett eszközöket, eredményes munkájuk után pedig jutalomban részesülnek. Amennyiben egy likvidátor talál egy nem megfelelően fedezett eszközt, a DVM (Data Verification Mechanism) segítségével meghatározható, hogy valóban fennáll-e a probléma.

A DVM segítségével még oracle szolgáltatást is biztosítanak. Oracle-ök segítségével off-chain információval (a blokkláncon nem megtalálható adat) láthatunk el egy okosszerződést vagy blokkláncot. A DVM teszi lehetővé, hogy ne kelljen túlfedezni a kibocsátott eszközt, így úgynevezett "priceless" derivatívákat hozhatunk létre. A "priceless" kifejezést azért használjuk itt, mert nincs szükség on-chain (blokkláncon megtalálható) információra, ahhoz, hogy meghatározzuk a derivatívák árát. Így az UMA több lehetőséget biztosít működéséből kifolyólag, mint a Synthetix, az infrastruktúra azonban különbözik.

uma-key-metrics

Forrás: umaproject.org

 

dYdX - Decentralizált tőzsde a derivatívák számára

A dYdX többek között egy decentralizált tőzsde (DEX), ahol derivatívákkal is kereskedhetünk. A spot kereskedés mellett tőkeáttételes és perpetual ("lejárat nélküli") kereskedésre is lehetőség van. A lejárat nélküli kereskedés folyamán olyan szerződés köttetik, amelynek nincs lejárati határideje, használhatnánk a "határidő nélküli határidős szerződés" kifejezést, de ez kissé ellentmondásos, úgyhogy maradjunk a lejárat nélküli szerződésnél.

A dYdX egy non-custodial (nem kap hozzáférést a privát kulcsunkhoz) szolgáltatást nyújt, a tőzsdéken megszokott order book-kal (ajánlati könyv). A cserék a blokkláncon jönnek létre, azonban a kereskedés lebonyolítását egy off-chain program végzi.

 

Mirror Protocol

A Mirror Protocol a Terra blokkláncon fut és szintetikus eszközöket tudunk létrehozni a protokoll segítségével, úgynevezett tükrözött eszközöket (Mirror Assets - mAssets). A tükrözött eszközök oracle-ök segítségével követik a tükrözött eszközök értékét. A tükrözött eszközök 150%-osan fedezettek és az áruk 30 másodpercenként frissül.

mirror-protocol-minting-tokens

Forrás: eth.mirror.finance

A tükrözött eszközöket az Ethereum blokkláncon liquidity pool-okba fektethetjük, hogy más felhasználók UST (a Mirror Protocol stabil coinja) ellenében kereskedjenek ezekkel a tokenekkel. A liquidity providerek (LPs) jutalomként MIR tokenbenben részesülnek, amivel a protokoll jövőjét és fejlődését irányíthatják.

mirror-protocol-liquidity-pool

Forrás: terra.mirror.finance

 

Összefoglaló a származtatott termékekről a blokkláncon

A cikkben említett projektek leginkább a szintetikus eszközök létrehozását célozták meg, azonban az opciókereskedésre is van lehetőség a DeFi világában. Ott van például a Hegic vagy az Opyn, ahol put és call opciókkal kereskedhetünk, illetve a BarnBridge, ami kifejezetten hedgelésre specializálódott.

A derivatívák piaca a pénzügyi világban óriási, ezt az alábbi ábra vizualizálja. A blokkláncon még nincs ekkora kapitalizációja a derivatíváknak, azonban a DeFi projektek folyamatosan bővülnek és egyre több tőkét vonzzanak be a decentralizált pénzügyek világába. Érdemes óvatosan böngészgetni a projekteket, a nem jól megírt programok pénzvesztéshez vezethetnek. Nézzünk alaposan utána, hogy kik csinálják a projekteket, milyen eredményt értek el korábban, annak érdekében, hogy tisztában legyünk a kockázatokkal, amiket a projektbe való fektetéssel vállalunk.

derivativak-piaci-kapitalizacio

Kép forrás: Visual Capitalist

Forrás: Finematics

Borítókép forrása: asiacryptotoday.com

 

További ajánlott cikkeink:

  1. Bitcoin és kriptovaluta konzultáció. Elakadtál? Kérdésed van? Segítünk!
  2. Bitcoin és blokklánc, egy új világ kezdete; Ebook
  3. Bitcoin és kriptovaluta adózás ultimate kisokos 2021
  4. Kriptovaluta és altcoin bemutatók, projekt ismertetők
  5. Bitcoin és kriptovaluta bányászat beállítások, útmutatók
  6. Kriptovaluta tőzsde ismertetők, Bitcoin vásárlás

Hogy mi is az a Cryptofalka Kereskedő Közösség?

Elemzések a jövő pénzéről a Bitcoinról és a többi kriptovalutáról! Havi oktatások, élő streamek, tippek, hírek, közösség! Ha szeretnél hatékonyan bekapcsolódni a digitális valuták világába vagy ha már ismerős a szakma de szeretnéd elmélyíteni a tudásodat és profitálni a digitális pénz forradalmából, akkor nálunk a helyed! Hiszen a Platformról minden információt, tippet és oktatást egy forrásból érhetsz el, méghozzá a szakma legjobbjaitól 2018-óta!

Válassz tagságaink közül

Bitcoin és kriptovaluta árfolyamok

Bitcoin BTC 1.29% $64,135.73
Ethereum ETH 0.82% $3,085.61
BNB BNB 1.94% $559.6
Solana SOL 2.91% $144.44
XRP XRP 0.63% $0.5053
Dogecoin DOGE 1.99% $0.1534
Cardano ADA 3.83% $0.4707
Litecoin LTC 0.63% $81.17
További árfolyamok
A CryptoFalka által szolgáltatott információk és elemzések a szerzők magánvéleményét tükrözik, a megjelenő írások nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII. törvény (Bszt.) 4. § (2). bek 8. pontja szerinti befektetési elemzést és a 9. pont szerinti befektetési tanácsadást. Bármely befektetési döntés meghozatala során az adott befektetés megfelelőségét csak az adott befektető személyére szabott vizsgálattal lehet megállapítani, melyre a CryptoFalka nem vállalkozik. Az egyes befektetési döntések előtt éppen ezért tájékozódjon részletesen és több forrásból, szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadóval!