Fortune 40: A kriptoipar legjobb 40 vállalata
A Fortune április 10-én közzétette a "Fortune Crypto 40"-et, ami a kriptoipar legjobb 40 vállalatát díjjazza. Az eredmény némi meglepődést váltott ki a közösségből. Na, de kik voltak a nyertesek? 👇🏼
A top 40 kriptoipari vállalat
A Fortune közel egy évszázada tekintélynek számít, ha az üzleti élet szereplőiről van szó. Ez a hírnév részben a kiadvány ikonikus vállalati listáinak köszönhető. Ezek közül a leghíresebb a zászlóshajónak számító Fortune 500, amely az Egyesült Államok legnagyobb vállalatait rangsorolja bevételük alapján. A kiadó most közzétette a Fortune Crypto 40-et - azokat a cégeket, amelyek állítása szerint a kriptobizniszben a leginkább számítanak.
A Fortune Crypto 40 nyolc különböző kategóriára oszlik: TradFi, CeFi, NFT-k, kockázati tőke, adat- és analitikai cégek, infrastrukturális cégek, blokklánc protokoll cégek és DeFi.
Míg a legnépszerűbb szereplők mind ott vannak a rangsorban, a lista között akad néhány meglepetés is. Meglepő módon a protokollok rangsorában a Bitcoin az Ethereum mögé szorult, a Polygon pedig a harmadik helyre szorította a Solanát.
Íme a nyertesek listája:
Centralized Finance (CeFi) – Coinbase
Traditional Finance (TradFi) – PayPal
Venture Capitalist (VC) – Polychain Capital
Non-fungible tokens (NFTs) – OpenSea
Data – Chainalysis
Infrastructure – Ledger
Decentralized Finance (DeFi) – Uniswap
Protocols – Ethereum Foundation
Az eredmények nem mindenki számára váltottak ki szimpátiát. A közösség elsősorban azt kritizálta, hogy a Fortune a Coinbase-t a Binance fölé helyezte a legjobb központosított pénzügyi kategóriában.
De miért került a listán a Coinbase a Binance elé?
A listán a hangsúlyt a vállalatokkal szembeni nyitottságra vagy a folyamatban lévő szabályozási ellenőrzésre helyezték. Így esett meg az, hogy például a Binance, a kereskedési volumen alapján mért világ legnagyobb kriptotőzsdéje, elvesztette első helyét a CeFi-ben a Coinbase-zel szemben.
A Fortune így magyarázta az eredményt:
"Jogi problémái és a tartalékaival és üzleti működésével kapcsolatos átláthatóság hiánya miatt csúszott le a rangsorunkban".
A rangsorra az is kihatott, hogy nemrég a CFTC bennfentes kereskedelemmel, valamint a kereskedési és származtatott ügyletekre vonatkozó szabályok megsértésével vádolta meg a Binance-t és annak felső vezetőit. A vállalat azóta Ausztráliában elvesztette származtatott ügyletekre vonatkozó engedélyét is.
A Binance-t támogató közösség tagjai megkérdőjelezték a Fortune módszertanát. Egy Reddit felhasználó azt írta: "A legtöbb kategóriával egyetértek, de a CeFi koholtnak tűnik. Persze, a Coinbase szép meg minden, de nem igazán mondhatom, hogy a legjobb."
Fortune: Szigorú kvalifikációs kritériumok
A módszertan leírása azt állítja, hogy a Crypto 40-et úgy tervezték, hogy kiemelje a szervezeteket és azok technológiáit - szemben az őket vezető egyének és csapatok népszerűségével. A Fortune így minden egyes kategória esetében szigorú módszertant alkalmazott:
"A döntés, hogy egyetlen lista helyett külön kategóriákat hozunk létre, azt tükrözi, hogy a kripto egy sokszínű iparág, és nehéz közös mérőszámokat találni egy kriptotőzsde relatív fontosságának mérlegelésére egy hagyományos pénzügyi céggel szemben vagy egy DeFi projekttel szemben".
A kiadó egy sor olyan tapasztalati mérőszámot használt, amelyekhez a Researchscape által több mint 200 pénzügyi vezetővel végzett felmérés párosult.
Kriptoipari lista objektív nézőpontok alapján
Bár egyértelmű, hogy a legnagyobb, legsikeresebb cégek foglalják el a lista nagy részét, a Fortune azt nyilatkozta, hogy a következő kiadásokban nagyobb figyelmet fog fordítani a feltörekvő kripto-vállalatokra, mivel azok hamar "bomlasztanak és képesek megragadni az öntörvényű hatalmon lévők koronáját".
"Jelenleg nincsenek hasonló rangsorok a kriptoipar számára. Bár rengeteg lista létezik, szinte mindegyik egy maroknyi szerkesztő szubjektív preferenciáját tükrözi, és a legtöbbjük inkább személyiségekre, mint vállalatokra koncentrál." - írta a Fortune munkatársa.
További ajánlott cikkeink:
- Aktuális Bitcoin és kriptovaluta árfolyamok, coin elemzések
- Bitcoin és kriptovaluta konzultáció. Elakadtál? Kérdésed van? Segítünk!
- Bitcoin és blokklánc, egy új világ kezdete; Ebook
- Bitcoin és kriptovaluta adózás ultimate kisokos 2022
- Kriptovaluta és altcoin bemutatók, projekt ismertetők
- Bitcoin és kriptovaluta bányászat beállítások, útmutatók
- Kriptovaluta tőzsde ismertetők, Bitcoin vásárlás
Az amerikai kormány korábban valóban hadat üzent volna a kriptoiparnak? A Coinbase most komoly bizonyítékokkal állt elő.
A Solana alapú népszerű memecoin launchpad, a Pump.fun hirtelen letiltotta az Egyesült Királyság felhasználóit.
A Standard Chartered elemzője szerint a kereslet 2025-re egészen 200 000 dollárig tolhatja fel az árfolyamot.
Az NFT-kollekció elérte a 75 000 dolláros “floor” árat, miközben a márka az Ethereumon túlra is terjeszkedik, és elindítja a PENGU tokenjét a Solanan.