
220 milliós hack: Még se olyan decentralizált a SUI?
Több mint 220 millió dollárnyi kriptót loptak el a Cetus-tól, ami egy SUI alapú decentralizált tőzsde.
Újabb zuhanás lehet a kriptopiacon a SUI miatt?
Május 22-én újabb fejezet nyílt a kriptovilág fekete könyvében, a Cetus, egy Sui-alapú decentralizált tőzsde, durva támadás áldozata lett. A hackerek nem aprózták el, több mint 220 millió dollárnyi kriptovalutát vittek el. Az eset nemcsak a tőzsde biztonságát kérdőjelezi meg, hanem a decentralizáció eszméjét is, és most mindenki azt találgatja, hol a határ technológia és irányítás között.
A Cetus megállapodna a hackerrel?
A támadást követően a Cetus meglepő, de talán logikus lépéshez nyúlt, white hat vérdíjat ajánlott fel magának a hackernek. A deal egyszerű, ha visszadja a pénzt, megtarthat 6 millió dolárt. Pontosabban 2 324 ETH-t a jelenlegi árfolyamon ennyit ér.
Ezzel a Cetus nemcsak a pénzt akarja visszaszerezni, de egyfajta biztonsági üzenetet is küld, hajlandók tárgyalni, ha ez a közösség és az ökoszisztéma érdekeit szolgálja. A 220 millióból már sikerült 162 millió dollárt befagyasztani, de a maradék még mindig ott lebeg a hálózaton, és idő kérdése, mikor próbálják megmozgatni.
Kiderült, hogy a SUI nem is annyira decentralizált
A történet itt lesz csavaros igazán, a Sui hálózat fejlesztői közben egy vésztervet is kidolgoztak, egy "emergency whitelist" funkciót, amellyel bizonyos tranzakciókat felül lehetne bírálni. Magyarul, ha akarják, vissza tudják venni a pénzt a hacker pénztárcájából egy olyan tranzakcióval, amit nem ő ír alá.
Ez természetesen kiverte a biztosítékot a decentralizáció hívei között. Az ötlet lényege ugyanis pontosan az, hogy senki, még egy fejlesztőcsapat sem rendelkezhet ilyen szintű kontrollal.
„Úgy tűnik, hogy a Sui csapat minden validátort arra kért, hogy telepítsenek egy módosított kódot, amellyel egy aláírás nélküli tranzakción keresztül elvehetik a @CetusProtocol hackertől a 160 millió dollárt” – mondta Chaofan Shou, a Solayer Labs szoftvermérnöke.
Harc az elvek és a valóság között
Az egyik oldalon ott a közösség, amely minden eszközzel visszaszerezné az ellopott kriptovalutákat. A másikon pedig a decentralizáció, ami pont attól értékes, hogy senki sem írhatja felül a hálózat szabályait. Egyesek szerint a Sui most pontosan ezt próbálja megtenni.
„A decentralizáció nem a tehetetlenséget jelenti, hanem a közösségi fellépés képességét. Akkor is, ha nem kérdezzük meg előtte a rendszert.” - fogalmazta meg Matteo, egy kriptoelemző
Vannak, akik ezt rendszerszintű visszalépésnek tartják. Mások szerint viszont végre látszik, hogy a blokkláncok nemcsak filozófiák, hanem működő struktúrák, ahol néha a módosításokra is szükség van.
Mit ér a decentralizáció válság idején?
A Cetus sztori nemcsak egy hackelés története. Ez egy valós időben zajló vita arról, mit jelent a decentralizáció a gyakorlatban. Lehet-e etikusan alkudozni egy hackerrel? Van-e jogunk megmenteni egy hálózatot, ha közben megsértjük annak alapelveit? A válasz nem fekete-fehér. De az biztos, hogy a kriptovilág nemcsak technológiáról szól, hanem döntésekről is.

Ha a bitcoin árfolyama nem esik 95 240 dollár alá június végéig, akkor a MicroStrategy akár már júliusban bekerülhet az S&P 500 részvény indexbe.

Ismerd meg, hogyan működik egy honeypot-csalás, milyen típusai léteznek, és milyen jelekre kell figyelned, hogy ne válj áldozattá!

A Circle rendkívül sikeres tőzsdei bevezetését követően a kriptoszektor több nagy szereplője is készülődik a nyilvános részvénykibocsátásra.

Az izraeli–iráni tűzszünet hatása már most érezhető a kriptopiacon. Megnézzük hogyan jelezte előre a konfliktus végét a Polymarket és az olaj ára.