Logo
Cryptofalka
Kezdőknek
Árfolyamok
Tagságok
Tőzsdék
Shop

A weboldalunk sütiket használ 🍪

Az Ön adatainak védelme fontos a számunkra! Tájékoztatjuk, hogy honlapunk a felhasználói élmény fokozása, a webhelyhasználat megértése és marketing tevékenységeink támogatása érdekében sütiket alkalmazhat. További információ erről az Adatvédelmi Tájékoztatóban.
220 milliós hack: Még se olyan decentralizált a SUI?

220 milliós hack: Még se olyan decentralizált a SUI?

Több mint 220 millió dollárnyi kriptót loptak el a Cetus-tól, ami egy SUI alapú decentralizált tőzsde.

Újabb zuhanás lehet a kriptopiacon a SUI miatt?

Május 22-én újabb fejezet nyílt a kriptovilág fekete könyvében, a Cetus, egy Sui-alapú decentralizált tőzsde, durva támadás áldozata lett. A hackerek nem aprózták el, több mint 220 millió dollárnyi kriptovalutát vittek el. Az eset nemcsak a tőzsde biztonságát kérdőjelezi meg, hanem a decentralizáció eszméjét is, és most mindenki azt találgatja, hol a határ technológia és irányítás között.

A Cetus megállapodna a hackerrel?

A támadást követően a Cetus meglepő, de talán logikus lépéshez nyúlt, white hat vérdíjat ajánlott fel magának a hackernek. A deal egyszerű, ha visszadja a pénzt, megtarthat 6 millió dolárt. Pontosabban 2 324 ETH-t a jelenlegi árfolyamon ennyit ér.

tweet3 cryptofalka

Ezzel a Cetus nemcsak a pénzt akarja visszaszerezni, de egyfajta biztonsági üzenetet is küld, hajlandók tárgyalni, ha ez a közösség és az ökoszisztéma érdekeit szolgálja. A 220 millióból már sikerült 162 millió dollárt befagyasztani, de a maradék még mindig ott lebeg a hálózaton, és idő kérdése, mikor próbálják megmozgatni.

Kiderült, hogy a SUI nem is annyira decentralizált

A történet itt lesz csavaros igazán, a Sui hálózat fejlesztői közben egy vésztervet is kidolgoztak, egy "emergency whitelist" funkciót, amellyel bizonyos tranzakciókat felül lehetne bírálni. Magyarul, ha akarják, vissza tudják venni a pénzt a hacker pénztárcájából egy olyan tranzakcióval, amit nem ő ír alá.

Ez természetesen kiverte a biztosítékot a decentralizáció hívei között. Az ötlet lényege ugyanis pontosan az, hogy senki, még egy fejlesztőcsapat sem rendelkezhet ilyen szintű kontrollal. 

„Úgy tűnik, hogy a Sui csapat minden validátort arra kért, hogy telepítsenek egy módosított kódot, amellyel egy aláírás nélküli tranzakción keresztül elvehetik a @CetusProtocol hackertől a 160 millió dollárt” – mondta Chaofan Shou, a Solayer Labs szoftvermérnöke.

Harc az elvek és a valóság között

Az egyik oldalon ott a közösség, amely minden eszközzel visszaszerezné az ellopott kriptovalutákat. A másikon pedig a decentralizáció, ami pont attól értékes, hogy senki sem írhatja felül a hálózat szabályait. Egyesek szerint a Sui most pontosan ezt próbálja megtenni.

„A decentralizáció nem a tehetetlenséget jelenti, hanem a közösségi fellépés képességét. Akkor is, ha nem kérdezzük meg előtte a rendszert.” - fogalmazta meg Matteo, egy kriptoelemző

Vannak, akik ezt rendszerszintű visszalépésnek tartják. Mások szerint viszont végre látszik, hogy a blokkláncok nemcsak filozófiák, hanem működő struktúrák, ahol néha a módosításokra is szükség van.

SUI Cryptofalka

Mit ér a decentralizáció válság idején?

A Cetus sztori nemcsak egy hackelés története. Ez egy valós időben zajló vita arról, mit jelent a decentralizáció a gyakorlatban. Lehet-e etikusan alkudozni egy hackerrel? Van-e jogunk megmenteni egy hálózatot, ha közben megsértjük annak alapelveit? A válasz nem fekete-fehér. De az biztos, hogy a kriptovilág nemcsak technológiáról szól, hanem döntésekről is.

Hogy mi is az a Cryptofalka Kereskedő Közösség?

Elemzések a jövő pénzéről a Bitcoinról és a többi kriptovalutáról! Havi oktatások, élő streamek, tippek, hírek, közösség! Ha szeretnél hatékonyan bekapcsolódni a digitális valuták világába vagy ha már ismerős a szakma de szeretnéd elmélyíteni a tudásodat és profitálni a digitális pénz forradalmából, akkor nálunk a helyed! Hiszen a Platformról minden információt, tippet és oktatást egy forrásból érhetsz el, méghozzá a szakma legjobbjaitól 2018-óta!

Válassz tagságaink közül

Bitcoin és kriptovaluta árfolyamok

Bitcoin BTC 1.69% $106,924.52
Ethereum ETH 1.78% $2,446.32
XRP XRP 0.19% $2.19
BNB BNB 0.83% $645
Solana SOL 1.46% $146.23
Dogecoin DOGE 1.72% $0.1661
Cardano ADA 0.11% $0.5812
Litecoin LTC 0.72% $85.06
További árfolyamok
A CryptoFalka által szolgáltatott információk és elemzések a szerzők magánvéleményét tükrözik, a megjelenő írások nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII. törvény (Bszt.) 4. § (2). bek 8. pontja szerinti befektetési elemzést és a 9. pont szerinti befektetési tanácsadást. Bármely befektetési döntés meghozatala során az adott befektetés megfelelőségét csak az adott befektető személyére szabott vizsgálattal lehet megállapítani, melyre a CryptoFalka nem vállalkozik. Az egyes befektetési döntések előtt éppen ezért tájékozódjon részletesen és több forrásból, szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadóval!